swietokrzyskie.info

Sobota, 27 kwietnia 2024, Do końca roku 248 dni Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Wiadomosci

Kolejka wąskotorowa 'Ciuchcia Ponidzie' z nowym szlakiem do Motkowic

Dodane: Marta Data: 2023-06-07 10:12:04 (czytane: 10855)  Wersja do druku

"Ciuchcia Ponidzie", Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa, rozpoczęła sezon przewozowy już w maju. A teraz uruchamia nowy szlak. Od 11 czerwca dojedziemy do Motkowic. Poniżej publikujemy rozkład jazdy oraz ofertę dla grup zorganizowanych.

Trasa kolejki biegnie przez część Ponidzia w południowej części województwa świętokrzyskiego. Robert Pisarczyk, specjalista ds. promocji w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, które zarządzają koleją, podkreślił, że przejazd wąskotorówką jest okazją na spędzenie czasu wśród przyrody oraz poznanie ciekawych miejsc i historii regionu.

Przejażdżka po malowniczej okolicy, mijanie kwitnących pól rzepaku i pięknych lasów to niewątpliwie niezapomniane wrażenia. Na trasie odbywa się postój, podczas którego turyści mogą zorganizować sobie wspólnego grilla. To idealne miejsce na odpoczynek, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu” – podkreślił Pisarczyk.

Zobacz

Ciuchcia turystów indywidualnych na trasę do Motkowic zaprasza od 11 czerwca do 17 września. Będzie kursowała w dniach:
  • Czerwiec: 11,18, 25;
  • Lipiec: 2,9, 16, 23, 30;
  • Sierpień: 6, 13, 20, 27;
  • Wrzesień: 3, 10, 17, 24.

Zobacz

Sprzedaż biletów wyłącznie za pomocą karty płatniczej w dniu przejazdu na stacji Jędrzejów Wąskotorowy (38 zł normalny, 31 zł ulgowy).

Przejazd na trasie Jędrzejów – Motkowice – Jędrzejów. W Motkowicach czas na relaks i pieczenie kiełbasek przy ognisku około 1,5 godz. (prowiant we własnym zakresie).

Więcej informacji  pod numerem: 695 592 836, 607 317 106.

Ciuchcia Ponidzie serdecznie zaprasza również grupy zorganizowane!

Historia powstania Kolei Jędrzejowskiej sięga I wojny światowej. Początkowo były to linie frontowe (Rollbahn) C.K. Armii budowane od końca 1914 r. W lutym 1915 roku wojska austriackie dla potrzeb militarnych wybudowały pierwszy odcinek polowej linii wąskotorowej od Jędrzejowa do Motkowic. W kolejnych latach kolej rozbudowywano o nowe odcinki, m.in. do Hajdaszka, Sędziejowic i Chmielnika. Łączna długość kolei wynosiła ponad 80 km.

W roku 1924 starostwo pińczowskie zbudowało odcinek linii od Pińczowa do Hajdaszka, gdzie łączyła się ona z kolejką jędrzejowską. Zarząd Pińczowskiej Kolei Wąskotorowej rozpoczął również pracę przy budowie linii od Pińczowa przez Wiślicę do Kazimierzy Wielkiej.

Głównym celem i przeznaczeniem połączonych kolei był przewóz płodów rolnych, cukru, węgla, gipsu, drewna z wyrębu lasów, obsługę młynów, tartaków, gorzelni, kamieniołomów i lokalnych cegielni. Zadaniem kolei był także przewóz pasażerów pomiędzy wioskami i miastami, wynikający z braku w tym regionie dróg bitych. Znaczenie przewozów pasażerskich jeszcze bardziej wzrosło w czasie okupacji niemieckiej. W dużej mierze z przejazdów koleją korzystały grupy organizacji podziemnych działających na terenie Kielecczyzny, dzięki współpracy ze służbą liniową kolei, która składała się wyłącznie z polskiego personelu. (PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

Mir (2023-06-12 20:46:47)

W czasach swej świetności Jędrzejowskie Koleje dojazdowe (1960-1970) dojeżdżały do:- pod Tarnów do Szczucina- pod Kraków do Kocmyrzowa- pod Katowice do CharsznicyZ tych końcowych stacji Kolei Dojazdowej było już dalsze połączenie koleją normalnotorową do w/wym miast

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry