swietokrzyskie.info

Niedziela, 21 kwietnia 2024, Do końca roku 254 dni Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Wiadomosci

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Dodane: Marta Data: 2024-03-11 17:39:14 (czytane: 2083)  Wersja do druku

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta, informując, że w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do PE.

O podpisanym przez prezydenta postanowieniu KPRP poinformowała na swej stronie internetowej. "Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku" - podała prezydencka kancelaria.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wybory do PE zarządza prezydent "w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy, przypadający w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej".

Zobacz


Tegoroczne wybory do PE - jak zaznaczyła KPRP - odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Do postanowienia prezydenta dodano kalendarz wyborczy z terminami wykonania czynności wyborczych.

Zgodnie z nim, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych.

Od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r. wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów; w tym okresie będą mogli także składać wnioski o zmianę miejsca głosowania.

1 maja o godz. 16 mija termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów do PE.

10 maja mija termin podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Z kolei 20 maja mija termin powołania obwodowych komisji wyborczych.

Do 27 maja przewidziano zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych (w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a) oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Między 25 maja a 7 czerwca 2024 r. do godz. 24 kalendarz wyborczy przewiduje nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze.

Do 30 maja 2024 r. okręgowe komisje wyborcze mają podać, w formie obwieszczenia, informację o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Do 4 czerwca przewidziane jest składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Kampania wyborcza zakończy się 7 czerwca 2024 r. o godz. 24.00. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca między godz. 7 a 21. (PAP)

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-05-25, godz:

  16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

  Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.  Wróć do góry