swietokrzyskie.info


Niedziela, 21 kwietnia 2024, Do końca roku 254 dni Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Wiadomosci

Okła-Drewnowicz o założeniach bonu senioralnego

Dodane: Marta Data: 2024-03-23 09:23:00 (czytane: 7738)  Wersja do druku

W ciągu pierwszych 100 dni rządu chciałam przygotować fundament do wdrożenia bonu senioralnego, czyli stworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania - powiedziała PAP minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

W piątek mija 100 dni od przejęcia władzy przez koalicję KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wskazała, że w ciągu pierwszych 100 dni rządu chciała przygotować fundament do wdrożenia bonu senioralnego, czyli stworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania. Jak zaznaczyła, jest to największe i najtrudniejsze wyzwanie, stąd trzeba było od razu zabrać się za przygotowanie go. "By za jakiś czas, kilka lat można było powiedzieć, że się udało" - powiedziała.

 Zobacz

"Mamy przygotowany projekt od strony legislacyjnej, jesteśmy po wstępnych konsultacjach. Teraz zaczniemy szerokie konsultacje i myślę, że przy takiej wierze, zaangażowaniu i dobrym przygotowaniu formalno-prawnym i organizacyjnym to wszystko się uda" - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

W czwartek minister przedstawiła założenia bonu senioralnego. Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin, maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.), a warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Pierwszym etapem realizacji programu będzie przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań będzie odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego.

Pytana o dalsze plany, Okła-Drewnowicz wskazała usystematyzowanie opieki długoterminowej, które w jej ocenie jest kolejnym wyzwaniem. "Ale również jest wiele innych projektów z zakresu aktywizacji społecznej czy zawodowej, czy wykluczenia cyfrowego, czy bezpieczeństwa seniorów" - dodała.

"Do tej pory nikt nie podchodził do polityki senioralnej w sposób kompleksowy" - zaznaczyła. Dodała, że z tego względu jest tak wiele potrzeb, na które trzeba znaleźć odpowiedź.(PAP)

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

rys (2024-03-25 10:11:07)

ależ cepy to już były to se już ne wrati

działanie pod publikę (2024-03-25 05:57:23)

czyli będzie kolejne rozdawnictwo, proponuję jeszcze aby wspomagać byłych alimenciarzy, którzy przez całe życie nie łożyli dobrowolnie na dzieci lub dawali śmierdzące grosze ukrywając dochody. A jeżeli np. dziecko seniora jest nigdy i nigdzie nie pracującym żulem to rozumiem, że senior nie otrzyma pomocy, a otrzyma ją rodzic lekarza, chore!!!!!!!!!!!!! Od takich rzeczy jest opieka społeczna, a system działa o czym politycy nie mają zielonego pojęcia.

Ewa (2024-03-24 12:08:32)

Wreszcie jakieś systemowe rozwiązania.Oby udało się zrealizować plany.

7* (2024-03-23 16:51:37)

Mąż już zabezpieczony i na wolności ? Kompleksowo to zajmuje się Patologia Obywatelska ale swoimi ludźmi.

Paweł (2024-03-23 11:27:01)

KO oszukiwała, oszukuje i będzie oszukiwać. Obiecywali benzyna po 5,19zł, 60tyś.kwota wolna od podatku.
Za to pałują rolników!
Mówimy NIE oszustą!

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-04-18, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry