swietokrzyskie.info

Środa, 17 kwietnia 2024, Do końca roku 258 dni Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Wiadomosci

Rząd planuje wprowadzić ulgi dla mikroprzedsiębiorców i nowe zasady zasiłku chorobowego

Dodane: Marta Data: 2024-01-11 17:21:43 (czytane: 4205)  Wersja do druku

Polski rząd ogłosił plany wprowadzenia nowych rozwiązań, mających na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców i pracodawców. W ramach tych zmian, mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione będą mogli skorzystać z "wakacji" od składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku. Projekt ma być wdrożony już w 2024 roku.

Podczas jednego miesiąca, gdy przedsiębiorcy korzystają z ulgi, składki na ubezpieczenie społeczne będą pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Premier Donald Tusk podkreślił, że celem tego rozwiązania jest umożliwienie mikroprzedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym korzystania z okresu urlopowego bez finansowego obciążenia składkami ZUS.

Zobacz

"Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione - podobnie jak inni pracujący - mieli prawo także do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską" powiedział Premier Donald Tusk.

Dodatkowo, od 2025 roku ZUS będzie płacić za zasiłek chorobowy pracownika już od pierwszego dnia nieobecności w pracy. Obecnie pracodawca ponosi koszty zasiłku chorobowego do 33 dni w roku (do 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia). Nowe zasady mają odciążyć przedsiębiorców i pracodawców z obowiązku finansowania zasiłków chorobowych, przenosząc ten ciężar na ZUS.

"Obecnie ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego spada na przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie," stwierdził premier Donald Tusk, zapowiadając rozpoczęcie prac nad odpowiednim projektem ustawy. Nowe zasady mają wejść w życie od przyszłego roku.

Te inicjatywy rządu mają na celu zwiększenie elastyczności i wsparcia dla przedsiębiorców w Polsce.

Źródło: gov.pl

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-04-18, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry