swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 kwietnia 2024, Do końca roku 247 dni Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Wiadomosci

Wernisaż wystawy Szopek Krakowskich w Szańcu (foto/wkrótce video)

Dodane: Marta Data: 2024-03-11 11:15:55 (czytane: 2823)  Wersja do druku

W niedzielę, 10 marca, Wiejski Dom Kultury w Szańcu otworzył swoje drzwi dla miłośników tradycji i sztuki ludowej, prezentując V jubileuszową wystawę Szopek Krakowskich.

Prawdziwe cuda z Krakowa zawitały do Szańca, zachwycając wszystkich obecnych. Miniaturowy, bajecznie kolorowy świat zamknięty w szopce krakowskiej, oczarował zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Te niepowtarzalne dzieła sztuki ludowej, przekazują nie tylko piękno, ale także bogactwo kulturowe i historyczne.

Warto podkreślić, że fenomen i wartość szopek krakowskich doceniło także UNESCO, umieszczając Szopkarstwo krakowskie jako pierwsze z Polski na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości w grudniu 2018 roku. To zaszczytne wyróżnienie świadczy o wyjątkowym znaczeniu, jakie szopkarstwo ma dla kultury i tradycji nie tylko w Polsce, ale także na skalę światową.

Zobacz

Wystawa Szopek Krakowskich ze zbiorów Muzeum Krakowa będzie dostępna dla zwiedzających od 12 marca 2024 r. do 19 kwietnia 2024 r. w Wiejskim Domu Kultury, mieszczącym się przy ul. Kościelnej 16 w Szańcu. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w magiczny świat tradycji krakowskich szopek, których piękno i unikalność przyciągają tłumy co roku.

Wystawę będzie można podziwiać od 12 marca do 19 kwietnia w następujących godzinach:

  • Wtorki: 15:00 – 19:00
  • Środy: 15:00 – 19:00
  • Czwartki: 15:00 – 19:00
  • Piątki: 15:00 – 19:00
  • Niedziele: 11:00 – 16:00

Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić wystawy w wyznaczonych godzinach, istnieje możliwość umówienia się na inne terminy poprzez kontakt telefoniczny pod numerem 604 636 488.

Zobacz

 Zobacz

 

Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa tak pisała o historii szopek krakowskich.

SZOPKA KRAKOWSKA
W historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Jezusa. Taka forma szopki wykształciła się w XIX w., rozpropagowana w XX w. i do dziś kultywowana. To dzieła wykonywane specjalnie na Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ich twórcami są amatorzy, zarówno dorośli, jak i dzieci.

Szopka św. Franciszka z Asyżu
Zwyczaj specjalnego upamiętnienia narodzenia Jezusa wprowadził św. Franciszek z Asyżu. On pierwszy w 1223 r. w Greccio przygotował żłóbek, w grocie obok żywych zwierząt. W tej scenerii odbyła się pierwsza msza pasterska, rozpoczynając tradycję nocnych mszy na pamiątkę narodzin Syna Bożego. Od tego czasu franciszkanie szerzyli kult żłóbka, wprowadzając go do kościołów. Wokół żłóbka pojawiały się kolejne figurki, od XVII w. też ruchome, co było początkiem widowiska jasełkowego. Rozkwit przedstawień jasełkowych przypadł na XVII i XVIII w. Miejsce średniowiecznych misteriów zajęły sceny przepychu i bogactwa. Widowiska stawały się coraz bardziej świeckie i rubaszne, czasem nielicujące z powagą świątyni. W tej sytuacji w 1736 r. bp Teodor Czartoryski wydał zakaz urządzania jasełek w kościołach, gdzie zostały tylko statyczne żłóbki. Jednak jasełka cieszyły się zbyt wielkim zainteresowaniem, aby zniknąć, zostały więc przeniesione poza mury kościelne. Obnośne szopki, tzw. betlejemki, znane były w polskich miastach od XVIII w. Początkowo były to proste konstrukcje ze słomianym dachem. Z czasem przybierały różne formy, a ich najpełniejszy rozwój prezentuje właśnie szopka krakowska.

Narodziny szopki krakowskiej
Na przełomie XVIII i XIX w. powstał nowy typ szopki, w której ważną rolę zaczęła odgrywać architektura. Bogactwo krakowskich zabytków zapewniało twórcom źródło inspiracji. Szopka krakowska osiągnęła w XIX w. swoją dojrzałą artystycznie postać budowli z wieżami, łączącej elementy zabytkowej architektury miasta z różnych epok stylowych. Wytworzyła się w Krakowie grupa szopkarzy, którą stanowili przeważnie murarze zamieszkujący przedmieścia, gdyż sezonowość tego zawodu zmuszała do szukania dodatkowych zarobków. Tradycja szopkarska przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Szopkarze tworzyli dwa rodzaje szopek: małe budowle przeznaczone do sprzedaży jako dekoracje świąteczne oraz duże ze sceną do odgrywania widowiska jasełkowego, czyli do tzw. chodzenia po kolędzie. Taka szopka była podstawowym elementem każdej kolędniczej grupy.

Konkurs Szopek Krakowskich
Rozwój szopki zahamował wybuch I wojny światowej i prawie zniknęła z ulic Krakowa. W 1923 r. Muzeum Przemysłowe wznowiło spektakle jasełkowe, które przyczyniły się do wskrzeszenia szopek – na przedmieściach znów zaczęto je budować i obnosić po domach. Szopka stała się jednak skromniejsza i obniżył się jej poziom artystyczny. Aby zapobiec zanikowi szopkarstwa, dr Jerzy Dobrzycki w 1937 r. zainicjował konkurs szopek. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów na 6 lat; wznowiono je w 1945 r.

Obecnie organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza, co roku w pierwszy czwartek grudnia, można podziwiać te niezwykłe szopki, a od niedzieli na wystawie w muzeum przy Rynku Głównym 35. Muzeum kupuje najpiękniejsze z nich, wzbogacając swoje zbiory.

Dekoracje szopek
Początkowo były to proste konstrukcje z tektury bądź drewna, oklejone kolorowym papierem, ze skromną dekoracją, papierowymi płaskimi postaciami, oświetlane świecami. Z czasem do dekoracji zaczęto używać kolorowych, błyszczących papierków po cukierkach i czekoladach – a obecnie często sztywny, błyszczący staniol lub specjalistyczne folie samoprzylepne. Prezentowane obecnie w szopkach postaci to figurki z drewna, gipsu, modeliny lub plastiku, ubrane w kolorowe stroje. Często tworzą ruchomy teatrzyk poruszany coraz bardziej nowoczesnymi i skomplikowanymi mechanizmami. Obecnie prawie wszystkie szopki są podświetlone elektrycznie, a niektóre mają pozytywki wygrywające kolędy lub krakowskie melodie.

Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Jezusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa, towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi), legendarnymi (np. Trębaczem, Twardowskim) oraz w strojach ludowych (krakowskich i góralskich). Ulubioną przez szopkarzy postacią jest Lajkonik, związany z najazdem tatarskim na Kraków, gdy włóczkowie podstępem pokonali Tatarów i weszli do Krakowa przebrani w ich stroje. Coraz częściej w szopkach umieszcza się znane osoby np. papieża Jana Pawła II, postaci świętych oraz znanych świeckich.

Szopki krakowskie wyróżniają się architekturą zabytków Krakowa: wieżami wzorowanymi na wieży kościoła Mariackiego z koroną (często z Trębaczem odgrywającym hejnał) lub wieżach Katedry Wawelskiej, czy Ratuszowej. Uzupełnieniem są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu – najczęściej kopuła kaplicy Zygmuntowskiej, Sukiennic czy budowli obronnych: Barbakanu, Bramy Floriańskiej. Pojawiają się też fragmenty innych zabytków: kościołów, teatrów, pałaców, kamienic czy pomników. Posiadają też elementy patriotyczne: Orła Białego, biało-czerwone flagi, oraz często herb Krakowa (mur z trzema wieżami i orłem w otwartej bramie) i miejskie – biało-niebieskie flagi.

Tradycja budowania szopek krakowskich, wpisana w pejzaż Krakowa ze swoją oryginalną formą, pełną wartości religijnych, artystycznych, patriotycznych i historycznych, w pełni zasługuje na zachowanie dla potomnych oraz na prezentowanie szerokim rzeszom odbiorców, w Polsce i za granicą. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa kultywuje tę tradycję poprzez coroczne organizowanie konkursu i licznych wystaw szopek (www.mhk.pl).

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z wernisażu.

Zdjęcia: Krzysztof Kuza

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

Busko (2024-03-12 07:26:04)

Żenada

Bogdan (2024-03-11 12:16:12)

Jedna wielka szopka, robia sobie kampanię wyborczą przed wyborami pisiory

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2024-05-25, godz:

    16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

    Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



    Wróć do góry