swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Otwarcie wystawy 'Golem' w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Dodane: Marta Data: 2021-08-04 07:26:09 (czytane: 3542)  Wersja do druku

Dyrektor Muzeum im. Przypkowskich zaprasza na otwarcie wystawy Marcina Zawickiego "Golem" które odbędzie się w piątek 6 sierpnia o godz. 18.00. w Pawilonie Wystawowym Muzeum.

Według żydowskiej legendy golem to istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy, którą można ożywić za pomocą tajemnych rytuałów i modłów. Miał tego dokonać w XVI w. praski rabin Jehuda Löw Ben Bezalel, aby obronić siebie i swoich współwyznawców przed prześladowaniami. Jednak po obronie Żydów golem wymknął się spod kontroli swoich twórców…

Golem był bohaterem powieści Gustava Meyrinka z 1915 r. oraz m.in. niemego filmu "Der Golem" z tego samego roku, w reżyserii Henrika Galeena i Paula Wegenera (na obrazku).
Już w najbliższy piątek będziemy mogli przekonać się, jak zagadnienie golema widzi Marcin Zawicki…

wystwa_golum_muzeum_jedrzejow.jpg 

Marcin Zawicki (ur. 1985) jest wykładowcą (w stopniu doktora habilitowanego) na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym ostatnio (2021) pierwszego wyróżnienia STRABAG Artaward International w Wiedniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, oraz instalacjami przestrzennymi. Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z cyklu "Golem", uzupełnione kilkoma pracami z lat wcześniejszych, stanowiącymi jego genezę w twórczości artysty oraz instalacja site-specific (czyli stworzona wyłącznie do tego miejsca) przeplatającą wątki z wystawy z pewnym wątkiem ukrytym w jędrzejowskim Muzeum.

Kuratorką wystawy jest Matylda Prus, założycielka i właścicielka warszawskiej Galerii m².
Powitanie i początek imprezy na dziedzińcu muzealnym.

Przypominamy o konieczności przestrzegania przepisów bezpieczeństwa w związku z pandemią, w tym o obowiązku zakrywania twarzy.

Źródło: Muzeum Przypkowskich

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry