swietokrzyskie.info

Sobota, 16 lutego 2019, Do końca roku 318 dni Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany

Wiadomosci

2 maja Dzień Flagi

Dodane: AT Data: 2018-05-02 10:04:56 (czytane: 32326)  Wersja do druku

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej każdego społeczeństwa. Kawałek płótna rozpostarty na proporcu i dumnie powiewający na wietrze, to znak suwerenności państwowej i narodowej.

Jest to bardzo wymowny symbol wolności, swobody i odrębności narodowej; to wolność myśli i przekonań, poczucie zakorzenienia w czymś, co trwa ponad dziejowymi zawieruchami. To coś, za co warto oddać życie, to symbol tego, co w narodzie niezatarte, najważniejsze, niezmienne, najcenniejsze, najdroższe.

flaga.jpg


2 maja w Polsce obchodzony jest dzień flagi narodowej, święto, kiedy tym szczególnym barwom oddawana jest cześć. Biel i czerwień już w pierwszej połowie XIX w. były barwami narodowymi, i wiązały się z herbem narodowym, którego korzenie sięgają XIII wieku, kiedy to książęta piastowscy umieszczali białego orła na czerwonym tle. Biało-czerwoną flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.: -Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś – czerwony.

Wszyscy z pewnością czujemy dumę, gdy na maszcie, dumnie łopoczą biało – czerwone barwy, gdy na kasku Kubicy widzimy biało – czerwony prostokąt lub, gdy nasi piłkarze strzelają bramki, a drużyna narodowa podczas grania hymnu trzyma dłoń na sercu, gdzie miniaturka flagi porusza się w rytm oddechu, gdy na wydarzeniach sportowych nad najwyższy stopień podium wciągana jest polska flaga, gdy podczas ważnych konferencji i spotkań na frontonie budynku wolno powiewa dumny proporzec. Dobrze, gdybyśmy taka dumę i radość czuli zawsze, gdy flaga Rzeczpospolitej powiewa na wietrze.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

do poniżej (2018-05-06 19:31:34)

Rozumiesz bo napisałeś.Są Busczanie i są mieszkańcy Buska. A co do osiołków nie masz racji.Zaprzężone były konie.Kare zresztą.Pozdrawiamy.

(2018-05-06 06:40:21)

nie rozumiem czym różni się tzw. Rodowity Busczanin od innego mieszkańca miasta. Jeszcze w latach 60-tych i 70-tych nie było ulicy na której nie byłoby gospodarstw rolnych, widok krowy, kunia na ulicy był normą, a piwo beczkowe do knajp rozwożono wozem do którego były zaprzęgnięte osiołki. Prawdziwego miastowego od wsiowego rozróżnia się po chodzie: miastowy idąc stawia palce na zewnątrz, natomiast wsiowy stawia palce do środka z prostej przyczyny, że ojciec tłukł go kłonicą żeby nie chodził po oranym.

Rodowity (2018-05-04 23:48:33)

Nie jechałem,ale szedłem i widziałem.Tam gdzie mieszkają Busczanie, powtarzam Busczanie ,flagi przy większości domów powiewały.I mnie jako potomka chłopów rozpiera duma.A kiedy moi przodkowie tutaj już mieszkali to ten Twój car nie wiedział gdzie Polska leży.Pozdrawiam.

(2018-05-02 12:00:47)

popatrzcie na inne nacje, zwłaszcza na konkursach skoków narciarskich czy Niemcy, Austriacy, Słoweńcy piszą coś na flagach narodowych - nigdy. A polski nasączony trunkami Czereśniak na górze lub na dole flagi pisze skąd pochodzi, albo gdzie mieszka. Co to za moda, słoma z bucisków wychodzi.

:))) (2017-05-02 10:36:40)

przejedźcie po BUSKU i popatrzcie, gdzie w prywatnych domach wywieszono Flagę. Podobno sami Polacy tu mieszkają... a mieszkają potomkowie chłopów uwłaszczonych przez cara

Nasz patronat

Data: 2018-12-21, godz:

Terminarz Kina Zdrój

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.

Imprezy, wydarzeniaWróć do góry