swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Wiadomosci

2 maja Dzień Flagi

Dodane: AT Data: 2021-05-01 12:10:56 (czytane: 49459)  Wersja do druku

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej każdego społeczeństwa. Kawałek płótna rozpostarty na proporcu i dumnie powiewający na wietrze, to znak suwerenności państwowej i narodowej.

Jest to bardzo wymowny symbol wolności, swobody i odrębności narodowej; to wolność myśli i przekonań, poczucie zakorzenienia w czymś, co trwa ponad dziejowymi zawieruchami. To coś, za co warto oddać życie, to symbol tego, co w narodzie niezatarte, najważniejsze, niezmienne, najcenniejsze, najdroższe.

flaga.jpg

2 maja w Polsce obchodzony jest dzień flagi narodowej, święto, kiedy tym szczególnym barwom oddawana jest cześć. Biel i czerwień już w pierwszej połowie XIX w. były barwami narodowymi, i wiązały się z herbem narodowym, którego korzenie sięgają XIII wieku, kiedy to książęta piastowscy umieszczali białego orła na czerwonym tle. Biało-czerwoną flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.: -Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś – czerwony.

Wszyscy z pewnością czujemy dumę, gdy na maszcie, dumnie łopoczą biało – czerwone barwy, gdy na kasku Kubicy widzimy biało – czerwony prostokąt lub, gdy nasi piłkarze strzelają bramki, a drużyna narodowa podczas grania hymnu trzyma dłoń na sercu, gdzie miniaturka flagi porusza się w rytm oddechu, gdy na wydarzeniach sportowych nad najwyższy stopień podium wciągana jest polska flaga, gdy podczas ważnych konferencji i spotkań na frontonie budynku wolno powiewa dumny proporzec. Dobrze, gdybyśmy taka dumę i radość czuli zawsze, gdy flaga Rzeczpospolitej powiewa na wietrze.


 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (14)
     

oto co powiedział o patriotyzmie rosyjski literat Szczodrin /XIX wiek/: (2021-05-04 18:59:21)

jak zaczynają mówić o patriotyzmie to znaczy, że zaraz zaczną kraść...

do dlaczego (2021-05-04 08:42:56)

.ukasz nie ukrywaj się pod innymi imionami bo wiem ,że to ty.Czy u ciebie to przemienienie ? ,czy przepoczwarzenie ?

o patriotach: (2021-05-02 19:28:22)

patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy. Narodowa tożsamość to jedyne bogactwo biedaków, a poczucie tożsamości oparte jest na nienawiści - na nienawiści wobec tych, którzy są inni. Tak pisał o patriotach Umberto Eco.

wieśniak (2021-05-02 14:09:07)

jarubas, sam nie wie co robi, więc prezentuje koniczynę, po której krowy rzygają. Jeśli chodzi o prawdę, to kto mi odpowie dlaczego pan ksiądz z Torunia- spowiednik Jarka- obcokrajowca Antoniego- ministra od szerzenia niesprawiedliwości niejakiego Zbigniewa, oraz człowieka od spraw wewnętrznych prawomocnie skazanego i jeszcze wielu przy***sów i sprawuje posługi kościelne.Dlaczego, skoro brak temu panu(biznesmenowi)święceń kapłańskich panu tadziowi, nie jest postawiony zarzut wyłudzeń i oszustwa od tak zwanych wiernych kościołowi, którzy prawdy nie znają i nadal przez jarka jest sponsorowany naszymi pieniędzmi nadal jest milczenie? Dlaczego ten oszust jak inni podobni nie płacą podatków, a są jeszcze dotowani? Teraz pytam po raz kolejny, dlaczego mam szanować i po co. Komu to jest potrzebne, bo ja w tym państwie jestem tym, który stoi tam, gdzie kiedyś stało zomo? Czy wiesz, gdzie ja w tedy stałem? Czy wiesz co ja wtedy robiłem? Czy wiesz, że ja jako pierwszy w Busku odważyłem się i zrobiłem strajk w BPB, początek lat siedemdziesiątych(74) również w siedzibie sekretarza PZPR. Ktoś ponownie zapyta o flagę BIAŁO-CZERWONĄ , po co? Dziś jest ważne przyznawanie sobie stołków binznesowych (partyjnych), medali za tak zwane ratowanie życia żydom, o czym nikt nic nie wie, ale skoro koleś z obecnej partii rządzącej pan "D"wydaje pozytywną opinię dla rodziny kolegi z własnej partii, po to żeby mógł się następnie ubiegać(?) o medal od żydów to dlaczego nie? Czy tak powinna być traktowana nasza flaga partii rządzącej? wydaje mi się, że nie. Czy ktoś wie z jakiego funduszu przyjechała pani wraz z mężem(który nagrywa rozmowy tel. rodzina ministra rady ministrów)do Buska na leczenie, a namawia ludzi do kłamstw, aby dostać medal za ratowanie życia żydom? Czy ktoś zna taki przypadek, takiego kłamstwa i kolesiostwa. Czy nadal mam szanować obecną BIAŁO-CZERWNĄ? pOZDRAWIAM

? (2021-05-02 12:46:13)

A z jaką flagą świętuje Jarubas ?

wert (2021-05-01 19:22:17)

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. Wykrył to i napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich pewien obywatel, a rzecznik prosi ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy.

Do Rodowity (2021-05-01 18:30:08)

Byłoby niezmiernie milo, jakby Pan był uprzejmy napisać, jakie rejony Buska tak się nazywają. My młodzi ludzie (ja 27 lat) niestety nie znamy takich określeń, a to całkiem ciekawe dziedzictwo, czy że tak to nazwę, pewien element historyczno-kulturalny. Czy można poprosić o przedstawienie tych nazw i rejonów które one dotyczą? Z góry serdecznie dziękuję!

do pollonusa: (2021-05-01 18:08:38)

10 lat temu baryłka ropy kosztowała 140 dolarów, na stacjach benzyna była po 5,50, dzisiaj baryłka ropy kosztuje 65 dolarów, a benzyna na stacjach po 5,38. Bolszewicko - Watykańska potęga: najwyższa inflacja w Unii Europejskiej. Pan minister od nauki uznał za dyscyplinę naukową teologię, a pominął astronomię. Nasi uczeni rozpatrują problemy rodzaju ile diabłów zmieści się na łepku szpilki. Ostatnio UE rozdzieliła 500 mln euro na badania i projekty naukowe. Czy jakaś kasa trafiła do Polszewii, nie bo w Polszy wszyscy rządzący klękają przed klerem, a prezydenci całują papieży po łapach.

Dlaczego? (2021-05-01 14:39:37)

Dlaczego ja szanuję barwy narodowe i jestem patriotą, a państwo R. P. nie szanuje mnie jako człowieka? Może mi odpowiedzą poprzednicy. Teraz macie odpowiedź, dlaczego brak jest flag na balkonach i wiary w uczciwość obecnie rządzący, jak również ich poprzedników. Jeżeli osobiście się przekonam, że mam szacunek i nikt mi nie powie spieprzaj dziadu, zamontuje na stałe dwie flagi, nie jedną. Jak na dziś tego nie zrobię. To jest moje prawo wyboru,a dziś pis zeszedł na psy, tak samo jak platforma. Ja to tak widzę.

(2019-05-07 23:24:34)

Ale fajne nazwy.Ciekawe jak się nazywa moja dzielnica?

do poniżej (2019-05-06 23:08:17)

Nic się nie stało.A za pozdrowienia dziękujemy.

Rodowity (2019-05-06 10:52:23)

Mijasz się z prawdą.My Busczanie nigdy nie wstydziliśmy się naszych barw.Ba,jesteśmy z nich dumni.Wiem co mówię bo byłem w tym czasie na Błoniach i w Kaczowych,na Nadolu i Łowiskach,na Przymiarkach i na Skałkach,na Targowicy i Podemłyniu,na Dołach i Przymięcie na Woli i w Łazienkach i w większości domostw Busczan flagi powiewały.Jak będę żył to w przyszłym roku przejdę się innymi dzielnicami naszego miasta i o nich napiszę.Jak nie zapomnę.Miłego tygodnia wszystkim.

pollonus (2019-05-04 21:44:17)

do patrzcie realnie co ma piernik do wiatraka? Czy ja poruszyłem temat statystyk GUS? Czy chcesz powiedzieć że społeczeństwo ma problem finansowy i nie może sobie kupić flagi za 10 zł i drzewca za tyle samo ( inwestycja na lata) Ja uważam że ma problem tożsamości i to jest przykre bo jak wspomniałem rządy się zmieniają a Polska jest jedna!

pollonus (2019-05-02 22:39:59)

Jak wielu buszczan wstydzi się barw biało-czerwonych - jak przykro patrzeć na posesje i balkony bez FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ przecież bez względu na orientację polityczną Polska ma jedną niezmienną flagę więc skąd ta bezinteresowność?

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry