swietokrzyskie.info

Niedziela, 19 maja 2019, Do końca roku 226 dni Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

2 maja Dzień Flagi

Dodane: AT Data: 2019-05-02 09:34:56 (czytane: 34940)  Wersja do druku

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej każdego społeczeństwa. Kawałek płótna rozpostarty na proporcu i dumnie powiewający na wietrze, to znak suwerenności państwowej i narodowej.

Jest to bardzo wymowny symbol wolności, swobody i odrębności narodowej; to wolność myśli i przekonań, poczucie zakorzenienia w czymś, co trwa ponad dziejowymi zawieruchami. To coś, za co warto oddać życie, to symbol tego, co w narodzie niezatarte, najważniejsze, niezmienne, najcenniejsze, najdroższe.

flaga.jpg

2 maja w Polsce obchodzony jest dzień flagi narodowej, święto, kiedy tym szczególnym barwom oddawana jest cześć. Biel i czerwień już w pierwszej połowie XIX w. były barwami narodowymi, i wiązały się z herbem narodowym, którego korzenie sięgają XIII wieku, kiedy to książęta piastowscy umieszczali białego orła na czerwonym tle. Biało-czerwoną flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r.: -Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś – czerwony.

Wszyscy z pewnością czujemy dumę, gdy na maszcie, dumnie łopoczą biało – czerwone barwy, gdy na kasku Kubicy widzimy biało – czerwony prostokąt lub, gdy nasi piłkarze strzelają bramki, a drużyna narodowa podczas grania hymnu trzyma dłoń na sercu, gdzie miniaturka flagi porusza się w rytm oddechu, gdy na wydarzeniach sportowych nad najwyższy stopień podium wciągana jest polska flaga, gdy podczas ważnych konferencji i spotkań na frontonie budynku wolno powiewa dumny proporzec. Dobrze, gdybyśmy taka dumę i radość czuli zawsze, gdy flaga Rzeczpospolitej powiewa na wietrze.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (10)
     

(2019-05-07 23:24:34)

Ale fajne nazwy.Ciekawe jak się nazywa moja dzielnica?

do poniżej (2019-05-06 23:08:17)

Nic się nie stało.A za pozdrowienia dziękujemy.

pollonus (2019-05-06 20:30:23)

Do rodowity - może faktycznie źle się wypowiedziałem albo mnie źle zrozumiano nie napisałem że wszyscy buszczanie się wstydzą tylko "jak wielu" się wstydzi. Może gdybym na początku napisał że pewna część społeczeństwa nie ma problemu z tożsamością i godnie reprezentuje barwy biało-czerwone wybrzmiało by to inaczej. Nadal jednak uważam że jak na 10 domów 2 mają piękne flagi lub na 30 balkonów 10 ma piękne flagi to dalej twierdzę "Jak wielu buszczan wstydzi się barw biało-czerwonych" Pozdrawiam serdecznie wszystkich buszczan.

pollonus (2019-05-06 20:30:10)

Do rodowity - może faktycznie źle się wypowiedziałem albo mnie źle zrozumiano nie napisałem że wszyscy buszczanie się wstydzą tylko "jak wielu" się wstydzi. Może gdybym na początku napisał że pewna część społeczeństwa nie ma problemu z tożsamością i godnie reprezentuje barwy biało-czerwone wybrzmiało by to inaczej. Nadal jednak uważam że jak na 10 domów 2 mają piękne flagi lub na 30 balkonów 10 ma piękne flagi to dalej twierdzę "Jak wielu buszczan wstydzi się barw biało-czerwonych" Pozdrawiam serdecznie wszystkich buszczan.

Rodowity (2019-05-06 10:52:23)

Mijasz się z prawdą.My Busczanie nigdy nie wstydziliśmy się naszych barw.Ba,jesteśmy z nich dumni.Wiem co mówię bo byłem w tym czasie na Błoniach i w Kaczowych,na Nadolu i Łowiskach,na Przymiarkach i na Skałkach,na Targowicy i Podemłyniu,na Dołach i Przymięcie na Woli i w Łazienkach i w większości domostw Busczan flagi powiewały.Jak będę żył to w przyszłym roku przejdę się innymi dzielnicami naszego miasta i o nich napiszę.Jak nie zapomnę.Miłego tygodnia wszystkim.

pollonus (2019-05-04 21:44:29)

do patrzcie realnie co ma piernik do wiatraka? Czy ja poruszyłem temat statystyk GUS? Czy chcesz powiedzieć że społeczeństwo ma problem finansowy i nie może sobie kupić flagi za 10 zł i drzewca za tyle samo ( inwestycja na lata) Ja uważam że ma problem tożsamości i to jest przykre bo jak wspomniałem rządy się zmieniają a Polska jest jedna!

pollonus (2019-05-04 21:44:17)

do patrzcie realnie co ma piernik do wiatraka? Czy ja poruszyłem temat statystyk GUS? Czy chcesz powiedzieć że społeczeństwo ma problem finansowy i nie może sobie kupić flagi za 10 zł i drzewca za tyle samo ( inwestycja na lata) Ja uważam że ma problem tożsamości i to jest przykre bo jak wspomniałem rządy się zmieniają a Polska jest jedna!

patrzcie realnie: (2019-05-04 15:51:57)

jak rosną ceny wg. rządowego GUS-u, a jak rosną ceny w sklepach, w kwietniu w stosunku do marca wg. GUS-u ceny paliw zdrożały o 0,5%, jak to się ma do tego, że na początku marca paliwo (benzyna 95) kosztowało 4,70, a pod konoiec kwietnia 5,29 zł. Wcale się nie dziwię, że jesteśmy potęgą w produkcji europalet jeżeli w rządowej instytucji mamy takich wybitnych przedstawicieli nauk matematyczno - przyrodniczych.

pollonus (2019-05-02 22:39:59)

Jak wielu buszczan wstydzi się barw biało-czerwonych - jak przykro patrzeć na posesje i balkony bez FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ przecież bez względu na orientację polityczną Polska ma jedną niezmienną flagę więc skąd ta bezinteresowność?

Ham (2019-05-02 13:16:55)

A co ten nasz Michałek, ta nasza buska lwica taka milcząca? Nie przecina żadnych wstąg metra nowej drogi chodnika czy co by nie zrobił. Aaaa już pewnie podsyp robi łopatą pod ta ciuchcie do Budapesztu przez Tarnów haha