swietokrzyskie.info

Sobota, 27 kwietnia 2024, Do końca roku 248 dni Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Wiadomosci

Bieg Tropem Wilczym 2024 w Wólce Bosowskiej: Pamięć, historia i wspólnota (foto)

Dodane: Marta Data: 2024-03-07 10:59:58 (czytane: 847)  Wersja do druku

Wólka Bosowska ponownie stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Bieg Tropem Wilczym, odbywający się już po raz dwunasty w Polsce i piąty na terenie gminy Gnojno. Tegoroczna edycja zgromadziła 225 uczestników, a na mecie pojawiło się ponad 260 osób chcących upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych.

Tradycyjnie, coroczny bieg organizowany jest na trasie o długości około 1963 metrów, symbolicznie nawiązując do daty śmierci Józefa Frańczaka - najdłużej ukrywającego się partyzanta antykomunistycznego podziemia. Frańczak, zastrzelony przez ZOMO i SB 21 października 1963 roku, jest patronem biegu, a miejsce mety odnosi się do powstańców styczniowych. Krzyż Pamięci na leśnej polanie, odbudowany przez lokalnych mieszkańców, jest miejscem, gdzie uczestnicy zakończyli bieg.

Zobacz

 Zobacz

Organizację wydarzenia ponownie powierzono Urzędowi Gminy w Gnojnie, a koordynatorem inicjatywy był Łukasz Chodór. Na mecie najszybszymi okazali się Filip Podolski, Gabriela Parada i Damian Sator. Niezmiennie, ostatnim zawodnikiem był wójt gminy, który razem z drużynami strażaków z OSP Gnojno i Balice oraz najstarszymi seniorami, symbolicznie zamykali bieg.

W biegu wzięli udział nie tylko biegacze z klubów sportowych, ale także seniorzy z Domu i Klubu Senior Plus, uczniowie szkół podstawowych, młodzieżowa drużyna pożarnicza z Jarząbek, Balic pod opieką Moniki Słupskiej oraz grupa z klubu sportowego Athletics z Buska-Zdroju. Warto zaznaczyć, że uczestnicy nie stanowią jedynie indywidualnych biegaczy - biorą w nim udział całe rodziny, a najmłodsi uczestnicy przemierzają trasę na rękach i barkach swoich rodziców.

Podczas biegu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Jarząbkach złożyli znicz pod Krzyżem Pamięci, podkreślając tym samym historyczny kontekst wydarzenia i hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Tegoroczną bohaterką Biegu Tropem Wilczym była Alicja Wnorowska. Urodzona w 1918 roku w Morawicy, brała udział w działaniach konspiracyjnych, służąc w Brygadach Wywiadowczych AK, a następnie w Zrzeszeniu "WiN". Aresztowana i skazana na karę śmierci w 1947 roku, urodziła syna w więziennej celi, a po wielu latach spędzonych w więzieniu została zwolniona w 1955 roku.

 Zobacz

Zobacz

Całe wydarzenie mogło odbyć się dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Organizatorzy wyrażają szczere podziękowania dla pracowników gminy Gnojno, strażaków z OSP Gnojno i Balice, funkcjonariuszy patroli drogowych z Kielc i Stopnicy, oraz obsługi kuchni SP w Raczycach za pyszną grochówkę. Wsparcie udzielili również radni gminy Gnojno, Damian Hen i Andrzej Bartusiak.

Bieg Tropem Wilczym to nie tylko wyjątkowe wydarzenie sportowe, ale również hołd złożony Żołnierzom Niezłomnym oraz szansa na uczczenie pamięci bohaterów walki o niepodległość Polski. Cieszymy się, że każda kolejna edycja przyciąga coraz większą liczbę uczestników, budując jednocześnie wspólnotę oddanych patriotów.

Zdjęcia: Łukasz Chodór

Źródło: gnojno.com.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2024-04-26, godz:

    Terminarz Kina 'Zdrój'

    Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.




    Wróć do góry