swietokrzyskie.info

Wtorek, 20 kwietnia 2021, Do końca roku 255 dni Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Miasto i gmina Pińczów oficjalnie uznana jako obszar uzdrowiskowy w 'Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030 +'

Dodane: Marta Data: 2021-04-03 09:12:42 (czytane: 1503)  Wersja do druku

Pińczów i cała gmina zostały wpisane jako obszar uzdrowiskowy w "Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030 +". Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podjęli tę ogromnie ważną dla nas decyzję w poniedziałek, 29 marca.

"Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+" jest to jeden z najważniejszych dokumentów, określających kierunki rozwoju oraz przyszłość świętokrzyskiego pod względem gospodarczym, demograficznym czy ekologicznym. Zapisanie w dokumencie miasta i gminy Pińczów jako obszar uzdrowiskowy można określić jako przełomowy i niezwykle ważny dla naszego regionu. - Fakt uznania miasta i gminy jako obszaru uzdrowiskowego gwarantuje nam możliwość pozyskiwania dużych środków pieniężnych na utworzenie strefy ochrony uzdrowiskowej oraz na wsparcie rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz zdrowotnej, a także innych form turystyki, w powiązaniu z obszarem Ponidzia. Podjęcie takiej decyzji przez państwa radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego otwiera nam także dalsze możliwości w prowadzonych staraniach o wyznaczenie strefy uzdrowiskowej na terenie gminy i w perspektywie przyszłości - podejmowania szeroko pojętej działalności uzdrowiskowej - podkreśla Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów.
 
W Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030 + czytamy co następuje: "Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Świętokrzyskiego wskazuje jako jeden z obszarów interwencji obszar turystyczno-uzdrowiskowy. W Strategii w granicach OSI nazwanego obszarem uzdrowiskowym znalazły się gminy Busko –Zdrój, Solec-Zdrój oraz Kazimierza Wielka i Pińczów. Pełni on funkcję uzdrowiskową, rozwijającą się w oparciu o istniejące sanatoria w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju oraz potencjalne uzdrowiska w Kazimierzy Wielkiej i Pińczowie. OSI skupia blisko 19% wszystkich miejsc noclegowych regionu [...] W granicach OSI znajdują się gminy dysponujące zasobami wód leczniczych: uzdrowiskowe Busko-Zdrój i Solec-Zdrój oraz Kazimierza Wielka (w trakcie budowy infrastruktury uzdrowiskowej) i Pińczów (starający się o wyznaczenie strefy uzdrowiskowej)".
 
Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 roku Rada Miejska w Pińczowie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez gminę Pińczów statusu uzdrowiska lub statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Były do tego podstawy, ponieważ samorząd otrzymał pisemną informację Ministerstwa Zdrowia o spełnieniu przesłanek ustawowych, umożliwiających ubieganie się o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, ze względu na udokumentowane złoża wód leczniczych na jej terenie. W związku z tym rozpoczęły się działania prowadzące do opracowania operatu uzdrowiskowego i utworzenia stref ochrony uzdrowiskowej.
 
Natomiast w ubiegłym roku władze miasta i gmin prowadziły usilne starania o wpisanie Pińczowa i naszej gminy jako obszar uzdrowiskowy do "Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030 +". W poniedziałek, 29 marca stało się to faktem.
 
- Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Bętkowskiemu marszałkowi województwa świętokrzyskiego oraz całemu Zarządowi Województwa. Ogromne podziękowania składamy na ręce pana ministra Michała Cieślaka oraz radnego Sejmiku Macieja Gawina, których zaangażowanie w sprawę mającego powstać na terenie naszej gminy obszaru uzdrowiskowego były i są nieocenione. Dziękujemy również za wsparcie panu wojewodzie Zbigniewowi Koniuszowi - podkreśla Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.
 
Dokument "Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030 +" dostępna jest po kliknięciu w link: DOKUMENT

 Zobacz

 

Fot. Opracowanie eksperckie zamieszczone w "Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+"

Źródło: UMiG Pińczów

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

janek (2021-04-04 11:46:56)

Znam to miasteczko, chodziłem tam do szkoły . Kiedyś ten powiat był nazywany "Republiką Pińczowską" i miał swoją historie- prawdziwą.To dobrze, że są nowe źródła lecznicze w tym powiecie, lecz niestety w samym Pińczowie i "pod" takowych nie ma. Są na pograniczu dwóch powiatów buskiego i pińczowskiego, bardziej po stronie pow. buskiego. (okolice Grochowisk i Bogucic) w stronę Pasturki. Dobrze,że użyto słów "potencjalne uzdrowisko". Tam raczej "zdroju" nie będzie, ale jak rząd daje kasę, trzeba próbować, może się uda kogoś okłamać? Już bardziej byłbym skłonny uwierzyć, że wody lecznicze(siarkowe) są bliżej Galowa i Szańca.(okolice zbiornika wodnego zwanego "Plebanem") Mimo wszystko życzę powodzenia, chociaż wiem, że to będzie ściema i będą wyrzucone pieniądze w błoto. Jest takir stare przysłowie, które mówi; jak świat światem, nigdy chęć nie będzie rozsądkowi i prawdzie bratem... Jeszcze jedno, z tamtych okolic są pozyskiwane, niestety, ale już resztki wód siarkowych do uzdrowiska w Busku. Zaraz upadnie jeszcze nie powstałe uzdrowisko pińczowskie i upadnie cała struktura lecznicza w Busku-Zdroju. Czy o to rządowi chodzi?

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat
  Wróć do góry