swietokrzyskie.info

Środa, 19 lutego 2020, Do końca roku 316 dni Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława

Wiadomosci

Policja apeluje: Uwaga na oszustwo na podmianę numeru rachunku bankowego!

Dodane: Marta Data: 2019-08-21 17:54:01 (czytane: 2332)  Wersja do druku

Policja ostrzega przed oszustwem poprzez podmianę rachunku bankowego. Przestępczy proceder skierowany jest przede wszystkim na firmy.

Metoda dziania przestępców polega na wprowadzeniu w błąd jednego z kontrahentów co do zmiany dotychczasowego numeru rachunku bankowego drugiej firmy. Jeśli wykonamy przelew na wskazany „nowy” numer rachunku firmy, w rzeczywistości nasze pieniądze trafią na konto oszustów. Prawidłowa weryfikacja wiadomości uchroni nas przed tym przestępczym procederem.

Oszustwo poprzez podmianę rachunku bankowego.

Jedną z metod przestępców na wyłudzenie od firm pieniędzy jest oszustwo poprzez podmianę rachunku bankowego. Polega ono na podszyciu się przez oszustów pod daną firmę, a następnie na wprowadzeniu w błąd jednego z kontrahentów co do zmiany dotychczasowego rachunku bankowego firmy, pod którą podszyli się przestępcy. Oszustwo może dotyczyć zarówno firm, z którymi dopiero nawiązujemy współpracę, jak również kontrahentów, z którymi handlujemy od dłuższego czasu. W tej drugiej sytuacji fakt, że dana firma działa na rynku od dawna oraz że od dawna z nią handlujemy, może uśpić naszą czujność. Niestety, jeśli nie zachowamy należytych środków ostrożności, możemy stracić nasze pieniądze.

Jak przebiega oszustwo na podmianę numeru konta?

Otrzymujemy wiadomość, najczęściej mailową, od kontrahenta, z którym współpracujemy. Informuje nas on o zmianie numeru konta bankowego firmy. Ponieważ współpracujemy z kontrahentem od dłuższego czasu i zawsze wywiązywał się on ze swoich zobowiązań, nie podejrzewamy go o złe intencje. Ponadto wiadomość wygląda podobnie, jak inne wiadomości, które do tej pory otrzymaliśmy od tego kontrahenta. Dlatego, gdy dostajemy od niego wiadomość o zmianie numeru konta bankowego, bez właściwego upewnienia się o jej autentyczności przelewamy pieniądze na nowy numer. Po pewnym czasie kontrahent informuje nas, że nie zrealizuje transakcji, ponieważ nie dostał od nas żadnych pieniędzy. Okazuje się również, że nie zmienił on numeru swojego rachunku bankowego…

Co się stało?

Nasze pieniądze zostały wysłane na konto bankowe przestępcy, który podszył się pod naszego kontrahenta. Oszustem mógł być były pracownik firmy, który nadal miał dostęp do służbowej poczty internetowej kontrahenta i mógł wysłać do nas wiadomość z firmowej skrzynki. Wiadomość mogła również zostać wysłana ze skrzynki poczty elektronicznej o łudząco podobnej nazwie (różniącej się jedynie drobnym szczegółem, takim jak dodatkowa kropka w adresie), a szata graficzna wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego była identyczna z dokumentacją firmową naszego kontrahenta. W takim przypadku oszust wcześniej pozyskał wzór lub przykład aktualnego dokumentu finansowego firmy, pod którą następnie się podszył. W efekcie nasze pieniądze przelaliśmy na rachunek bankowy należący do przestępcy. Ich odzyskanie często jest niemożliwe.

Jak bronić się przed oszustwem na podmianę rachunku bankowego?

Sprawdzenie autentyczności adresu e-mailowego, z którego otrzymaliśmy wiadomość, nie wystarczy. Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed tym oszustwem jest właściwe sprawdzenie, czy nasz kontrahent faktycznie zmienił numer swojego rachunku bankowego. Należy więc skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy i zweryfikować, czy jest prawdziwa. Możemy również poprosić o dosłanie nam tej informacji, potwierdzonej podpisem i pieczątką firmy, np. za pomocą faksu. Pamiętajmy, że właściwe weryfikowanie wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego, a także każdorazowe upewnianie się, że przelewamy pieniądze na właściwy numer konta bankowego, to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed przestępcami. Wpłata pieniędzy na niewłaściwy numer konta może oznaczać ich utratę.

źródło: KPP Busko-Zdrój

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

Przepraszam (2019-08-25 22:13:26)

Przepraszam za błąd ortograficzny, ale to z pośpiech i złe naciśnięci klawisza. Przepraszam.

to jak działają te gliny (2019-08-25 22:10:20)

To jak, można wam wierzyć, czy tak jak wy jesteście"sprawiedliwi"(w waszym mniemaniu) jesteście li tylko po to, żeby przyjeżdżający po kilkudziesięciu minutach na interwencję gliniarze stwierdzili, że osobie siedemdziesięcioletniej, nie wolno jest wyjść po kolacji na spacer w celu spalenia kalorii i wypitego przy kolacji piwa. W czasie takiego spaceru, widziałem, że (pijany) facet załatwia się pod blokiem, a obok niego stoi jego żona z dzieckiem w wózku.(dziecko płacze, oboje się zataczali). Zapytałem niechluja, czy dać mu papier. On ruszył w moim kierunku grożąc pobiciem. Udało mi się uciec. Zadzwoniłem na policję....i okazało się ,że czuć ode mnie piwo spożyte w czasie kolacji, dlatego interwencja nie została wszczęta wobec tego, kto załatwiał się w póbliczym miejscu i groził mi pobiciem. Policjanci sprawdzili tylko mnie, natomiast pijanego agresora i jego żonę, którzy stali po stronie kierowcy pojazdu policyjnego i wyraźnie się zataczali ubliżając mi przy tym(policjanci nie reagowali informując mnie, żebym podał sprawę do sądu z prywatnego oskarżenia, zostawili w spokoju nie podając im alkomatu na sprawdzenie zawartości alkoholu.Policjanci słyszeli jak ta pijana kobieta mi ubliża, mówiąc miedzy innymi, że uciekłem z zakładu psychiatrycznego i jestem głupi i powinienem się leczyć. Jeżeli tak ma działeś buska policja, to ja chyba żyję na BIAŁORUSI . Co pan na to panie komendancie, tak powinna działać buska policja (czas na zmiany panie "komendancie")

Nasz patronat

Data: 2020-02-22, godz:

Zabawa Karnawałowa w Finezji Busko-Zdrój

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących dobrą zabawę do udziału w imprezach organizowanych w naszym lokalu. Wróć do góry