swietokrzyskie.info

Piątek, 26 kwietnia 2024, Do końca roku 249 dni Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Wiadomosci

Bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych

Dodane: Milena Data: 2019-07-08 16:26:38 (czytane: 6739)  Wersja do druku

W okresie wakacji policyjne statystyki odnotowują wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Niestety często dochodzi do wypadków wśród dzieci angażowanych do prac rolnych.

Najwięcej czasu na prace rolne poświęcają dzieci latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Aby zapobiegać wypadkom, apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia. Niestety ofiarami wypadków na wsi są także dzieci.

Pamiętajmy: rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka, min:

  •     prac, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne lub psychologiczne;
  •     prac pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
  •     prac z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub prac wiążących się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
  •     prac w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
  •     prac w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.

Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.

Opr. TP / KPP  w Busku-Zdroju



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

taaa.. :) (2019-07-10 14:43:58)

Jeżeli funkcjonariusze dostrzegą dzieci pracujące w polu lub otrzymają zgłoszenie o takim zdarzeniu winni od razu wszcząć i zakończyć dochodzenie, aby prokuratura postawiła rodzicom zarzut narażenia na utratę zdrowia i życia- par.160 KK. Dla większości rolników radością jest, gdy dzieciak jeździ ciągnikiem, kombajnem lub obsługuje maszyny rolnicze. Czy policjant lub urzędnik zabierają w okresie wakacyjnym dziecko do pracy? Nie! Dzieci mają mieć wakacje. Dzieci rolników również. Ile to rączek i nóżek połamanych, ile to obciętych. A potem rozpacz w szpitalu. I tłumaczenie – a on tam sam poszedł do maszyny.

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry