swietokrzyskie.info

Piątek, 26 kwietnia 2024, Do końca roku 249 dni Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Wiadomosci

Robotyczno-kosmiczny weekend w Podzamczu (foto)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-09-10 12:38:42 (czytane: 23372)  Wersja do druku

Zawody łazików marsjańskich, piknik naukowo-technologiczny, otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci - między innymi takie atrakcje czekały na odwiedzających Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu w miniony weekend.

Do Podzamcza zjechały marsjańskie roboty z całego świata, m.in. Bangladeszu, Indii, Kolumbii czy Egiptu. Polskę reprezentowały dwa zespoły z Politechniki Świętokrzyskiej! Konstruktorzy robotów w ciągu trzech dni zmierzyli się ze sobą w ramach European Rover Challenge - największej imprezy robotyczno-kosmicznej w tej części Europy.

laziki039.jpg

Aby stworzyć warunki choć trochę przypominające te, panujące na Marsie, sprowadziliśmy z naszego regionu specjalną, czerwoną ziemię, po której jeździły łaziki. W rywalizacji drużyn liczyły się przede wszystkim precyzja w sterowaniu, dokładność podczas wykonywania zadań, ale również talent i wiedza konstruktorów, którzy przygotowywali swoje roboty przez ostatnie kilkanaście miesięcy. – mówi Łukasz Wilczyński z agencji Planet PR, producent wydarzenia.


Była to jedyna okazja, by zobaczyć konstrukcje tego typu w Polsce, gdyż zawody organizowane były w Europie po raz pierwszy. Do tej pory siostrzana impreza odbywała się tylko w Stanach Zjednoczonych. Pomysł na realizację takiego wydarzenia w naszym kraju pojawił się, kiedy polscy studenci zaczęli wygrywać amerykańskie zawody. Jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej edycji, europejskie zawody są otwarte dla szerokiego grona publiczności. Pracę łazików mogli zobaczyć wszyscy chętni, którzy odwiedzili Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin w dniach 5-7 września.


Piknik Naukowo-Technologiczny

Drony latające, rakiety, roboty rozdające cukierki oraz symulator lotów to jedynie kilka spośród atrakcji dwudniowego Pikniku Naukowo-Technologicznego. Impreza pokazała wszystko to, co niezwykłe, najbardziej innowacyjne i najciekawsze w elektronice ostatnich lat: hybrydowe laptopy zmieniające się w tablety, smart-zegarki, laserowe klawiatury czy długopisy 3D, tworzące trójwymiarowe rzeźby.

Uczestnicy mogli wziąć udział w niezwykłych eksperymentach naukowych, warsztatach grupowych oraz zajęciach z budowania robotów. Dowiedzieli się, jak drukuje się w 3D oraz zobaczyli wybuchy na Słońcu, dzięki zaawansowanym technologicznie teleskopom. Ponadto każdy miał okazuję spróbować sterować urządzeniami, za pomocą głosu lub gestów.


laziki033.jpg


Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Podczas tego niezwykłego weekendu odbyło się również oficjalne otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Z tej okazji zwiedzający mogli za darmo obejrzeć nie tylko sam budynek, ale także wziąć udział w interaktywnej wystawie Świat Leonarda, która przyjechała do Podzamcza z Mediolanu, a wcześniej zachwyciła mieszkańców Tokio, czy Nowego Jorku. Wystawione zostały m.in. modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza, a także kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn stworzonych przez wielkiego mistrza renesansu.

Człowiek w Kosmosie
Pasjonaci szeroko pojętej tematyki kosmicznej mogli wziąć, także udział w otwartej, trzydniowej konferencji Człowiek w Kosmosie. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Scott Hubbard z NASA, który doprowadził do lądowania na Czerwonej Planecie pierwszej sądy kosmicznej Pathfinder przeznaczonej do badań Marsa.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

KK (2014-09-07 21:14:48)

Widać w dziedzinie nauki nie mamy tylu specjalistów-komentatorów co w dziedzinie polityki i administracji lokalnej. Smutne.

Nasz patronat

Data: 2024-04-26, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.




Wróć do góry