swietokrzyskie.info

Wtorek, 28 kwietnia 2026, Do końca roku 247 dni Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Tokarnia: 'Sami swoi. Początek' - prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej

Dodane: Marta Data: 2023-05-30 09:19:55 (czytane: 19005)  Wersja do druku

W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego opowiada o losach skłóconych rodzin jeszcze przed wydarzeniami znanymi z kultowych "Samych swoich" Sylwestra Chęcińskiego.

W poniedziałek w Tokarni producenci filmu „Sami swoi. Początek” zorganizowali dzień otwarty. Goście skansenu mogli przyjrzeć się pracy na planie i spotkać z aktorami.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie 20-lecia międzywojennego XX wieku na tzw. Kresach Wschodnich we wsi Krużewniki. Historia opowiada o losach skłóconych rodzin Kargulów i Pawlaków jeszcze przed wydarzeniami znanymi z kultowych „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego, czyli przed przybyciem przez nich po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich na ziemie odzyskane na zachodzie Polski.

 Zobacz

„Nie zamierzamy konkurować z trylogią, ponieważ jest ona czymś zupełnie osobnym. Nasz film opowiada o kilkudziesięciu latach życia Pawlaków i Karguli w Krużewnikach, czyli w miejscu mitycznym, o którym się mówi w trylogii, ale jest pokazywany szczątkowo. To jest kompletnie inny film, inna opowieść, owiana w kompletnie innych czasach” – zaznaczył reżyser filmu Artur Żmijewski.

Zobacz

W rolę młodego Pawlaka wciela się Adam Bobik, natomiast Karol Dziuba odgrywa Kargula. „Spotkaliśmy się na castingu i od razu znienawidziliśmy się, i tak dostaliśmy te role” – mówili aktorzy. Podkreślili, że przygotowując się do roli, niczego nie kopiowali. „Dobrze wiemy, że każda część jest kultowa i byłoby to z góry skazane na porażkę. Chcemy oczywiście zagrać najlepiej, jak potrafimy i mamy nadzieję, że dostarczymy dużo rozrywki oraz wzruszeń” – dodali.

Oprócz skansenu w Tokarni zdjęcia do filmu były także realizowane na Świętym Krzyżu, gdzie do więzienia trafia Kazimierz Pawlak.

W trakcie dnia otwartego władze województwa świętokrzyskiego poinformowały, że z filmem związane są działania promocyjne regionu. „Jestem przekonany, że dzięki zawartemu porozumieniu Tokarnia stanie się drugim Lubomierzem. Młodzi Kargul i Pawlak swoje losy splatają z tym miejscem i bardzo się cieszymy, bo przez to Park Etnograficzny może tylko zyskać” – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu w skansenie marszałek Andrzej Bętkowski.

Zobacz

Dodał, że umowa zawarta pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a producentami filmu opiewa na 500 tysięcy złotych.

W obsadzie filmu „Sami swoi. Początek” znaleźli się: Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Anna Dymna, Wojciech Malajkat, Janusz Chabior, Adam Ferency i Paulina Gałązka.

Dotychczas o historii Kargulów i Pawlaków opowiadały trzy filmy: „Sami swoi (1967 rok), „Nie ma mocnych” (1974), „Kochaj albo rzuć” (1977). Ich bohaterami są dwie zwaśnione rodziny: Pawlaków i Karguli, które krótko po zakończeniu II wojny światowej były zmuszone wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Te wcześniejsze dzieje kreśli powstająca produkcja, której premierę zaplanowano w listopadzie. (PAP)

Zdjęcia: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-05-08, godz: 12:00 - 18:00

Piknik 'Bezpieczny Senior' w Parku Zdrojowym

W piątek, 8 maja, w godzinach 12:00-18:00, w malowniczej scenerii Parku Zdrojowego odbędzie się wydarzenie skierowane do seniorów - 'Festyn Bezpieczny Senior'.



Wróć do góry