Dodane: Marta Data: 2022-10-12 07:18:22 (czytane: 8614)
Zarząd Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla ustosunkował się do pomysłu, aby samorządy zajmowały się dystrybucją węgla importowanego.
Podkreślamy, że nasze stanowisko jest całkowicie apolityczne, a przedstawiona poniżej opinia jest wynikiem wieloletniego doświadczenia firm, które reprezentujemy i chęcią zapewnienia możliwie najsprawniejszej dystrybucji węgla w sezonie grzewczym 2022/23 - podaje na swojej stronie IGSPW.
Działania wojenne w Ukrainie doprowadziły do sytuacji, w której wg. prognoz Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla zabraknie do 2,5 mln ton węgla opałowego, co stanowi niemal 30% zapotrzebowania rynku. Odczuwalny jest głównie brak węgla grubego (orzech, kostka). Jest on bezpośrednią konsekwencją wprowadzonego pochopnie embarga na węgiel rosyjski w sytuacji, gdy zapasy węgla w kraju były niskie, a nowe szlaki importu drogą morską nieprzetarte.
Apelujemy przy tym do przedstawicieli rządu, aby nie wprowadzali w błąd społeczeństwa twierdząc, że za brak węgla odpowiada embargo unijne, a wysoka cena jest wynikiem chciwości firm zajmujących się jego dystrybucją. Embargo unijne zaczęło obowiązywać dopiero 10 sierpnia, a do tego czasu można było „zasypać” kraj węglem importowanym, tak jak zrobili to np. nasi sąsiedzi Niemcy. Wysoka cena węgla wynika wprost z cen światowych i cen w jakich węgiel jest oferowany przez państwowych importerów.
Pomysł, aby to samorządy zajmowały się dystrybucją węgla, wydawał się początkowo tak nierealny, że nie chcieliśmy go komentować. Każdy, kto choć raz był klientem na składzie opału wie doskonale, że sprzedaż węgla wymaga odpowiednio przygotowanego terenu, infrastruktury technicznej i doświadczonego personelu. Próba zorganizowania tego w tak krótkim czasie, przez podmioty nie mające żadnej praktyki w tym zakresie, z góry skazana jest na porażkę. W związku jednak z tym, iż widzimy, że rząd poważnie rozważa forsowanie tego pomysłu, poniżej przedstawiamy kilka punktów ukazujących jego wady:
Pomysł nie rozwiązuje problemu niedoboru węgla dla klientów indywidualnych.
Przed upublicznieniem koncepcji na dystrybucję węgla przez rząd, firmy prywatne kupowały węgiel od PGE Paliwa. Spółka z trudem wyrabia się z płynnym wydawaniem towaru. Opóźnienia sięgają dwóch tygodni, a bardziej atrakcyjnych węgli notorycznie brakuje. Wobec tego argument, że dystrybuowanie węgla przez samorządy poprawi jego dostępność wydaje się absolutnie nietrafiony. Ankieta przeprowadzona niedawno przez Izbę, wskazuje, że zatowarowanie składów węgla jest o około 80% niższe od typowego dla tej pory roku. Wąskim gardłem zdecydowanie pozostają infrastruktura portowa, kolejowa i możliwości wysiewania węgla opałowego z zaimportowanego półproduktu.
Argument, jakoby projekt ten miał obniżyć ceny węgla, także wydaje się mijać z rzeczywistością.
Firmy prywatne kupują w tej chwili węgiel importowany w portach, w cenach na poziomie 2100-2300zł netto/t (zależnie od parametrów jakościowych). Transport tego węgla z portu do poszczególnych lokalizacji w głębi kraju to 50-250zł netto/t. Finalnie więc, węgiel sprzedawany jest w cenach 2900-3500 brutto za tonę. W związku z tym, że rynek dystrybucji węgla jest bardzo rozdrobniony i konkurencyjny (kilka tysięcy firm), przedsiębiorcy zostaje zwykle marża handlowa na poziomie 250-300zł netto/t. Z tej marży musi pokryć on koszty finansowania (ostatnio bardzo dotkliwe, za sprawą wysokich stóp procentowych), koszty funkcjonowania składu, koszty pracownicze, amortyzację sprzętu, paliwo, energię itd. To co zostaje to zysk firmy. Nie sądzimy, aby samorządy mogły to robić taniej, czy bardziej efektywnie, a wręcz przeciwnie – budowane w pośpiechu składy opału będą droższe w funkcjonowaniu od tych już istniejących –prywatnych.
Chcielibyśmy podzielić się jeszcze jedną ciekawą refleksją w kwestii ceny. Od czerwca br. indeks referencyjny cen węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadł z ponad 380 USD/t w czerwcu, do 262 USD/t w poniedziałek 10 października. Dlaczego więc, nie przełożyło się to na obniżenie cen węgla opałowego w portach? Ponadto, przy obecnych detalicznych cenach węgla, niemal 600zł w cenie jednej tony to sam podatek VAT, o którego czasowe zmniejszenie do zera Izba wielokrotnie zabiegała. Gdyby rządowi zależało na obniżeniu cen, stawka VAT na węgiel już od pół roku byłaby na poziomie 0%, a nie jak dotychczas 23%.
W naszym odczuciu, faktyczne cele tego projektu mają charakter czysto polityczny:
Rząd jeszcze nie wywiązał się z obietnicy węgla za 996,60zł a już obiecuje tani węgiel za 2000zł.
W czerwcu, gdy węgiel kosztował na składach poniżej 2000zł brutto/t, rząd mówił Polakom by nie kupowali „drogiego węgla” kusząc ich obietnicą powszechnie dostępnego węgla w cenie 996,60zł brutto/t. Już w sierpniu, gdy projekt okazał się fiaskiem, cena węgla na składach osiągnęła poziom 3000zł brutto/t. Czy wobec tego, obecna obietnica węgla za 2000zł/t oznacza, że wkrótce Polacy będą kupować go za 4000zł? Wzywamy Rząd do zaprzestania spekulacji bezpieczeństwem energetycznym Polaków dla własnych celów politycznych oraz do skupienia się na poprawie dostępności i jakości węgla z importu na rynku krajowym i usuwania wąskich gardeł w logistyce. Jeżeli rząd faktycznie chce ulżyć finansowo Polakom ogrzewającym swoje domy węglem, powyższe działania w połączeniu z obniżeniem VATu na węgiel do 0% przyniosą oczekiwane efekty.
Gotowość do współpracy z samorządami.
Reprezentując ponad 100 największych firm zajmujących się dystrybucją węgla (co w efekcie przekłada się na ponad pół tysiąca składów opału), właśnie tą drogą pragniemy zadeklarować gotowość do współpracy z każdą organizacją gospodarczą, rządową czy samorządową, w celu zapewnienia możliwie najskuteczniejszego dostępu do węgla Polakom w tym trudnym okresie. Oferując do dyspozycji całą gotową infrastrukturę w postaci składów opału wyposażonych w odpowiedni sprzęt i doświadczony personel, jesteśmy jedynym racjonalnym kierunkiem optymalnej i skutecznej dystrybucji węgla na terenie Polski. Jesteśmy przekonani, że znacznie łatwiej będzie wykorzystać już istniejące i gotowe do pracy firmy, niż tworzyć od podstaw nowe składy opału.
Zarząd Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla
/Artykuł sponsorowany/
XI Misterium Męki Pańskiej w Szydłowie
W niedzielę sklepy będą otwarte
Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!
Zarejestrowano sześć komitetów w przedterminowych wyborach wójta Michałowa
Ukradł telefon, odpowie także za nielegalny tytoń
Milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu
Około 450 tys. podmiotów skorzysta z likwidacji użytkowania wieczystego
Wiosenne gry i zabawy terenowe w #TężniaBusko
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu 'Innowacyjny Samorząd'
Milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu
Około 450 tys. podmiotów skorzysta z likwidacji użytkowania wieczystego
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu 'Innowacyjny Samorząd'
Ciuchcia Ponidzie wraca na tory
Walencja stolicą szkolnictwa wyższego podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów Universia
Na zawsze czy na chwilę? Raport o wypożyczaniu
Sympatycy Zabytkowej Kolei Dojazdowej społecznie oczyszczają szlak kolejki wąskotorowej
Mecz AKS 1947 Busko-Zdrój vs NIDA Pińczów
Nowe władze Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego wybrane
Dla wszystkich Pań z okazji ich święta
Sekcja Zapaśnicza MKS CZARNI Połaniec wśród Wiodących Ludowych Klubów Sportowych w świętokrzyskim
Mecz KKF Caffaro Global System vs BSF Busko-Zdrój - Transmisja LIVE
XII Ogólnopolski Turniej w Gimnastycznym Trójboju Sprawnościowym w Złotej
Zakończyło się zgrupowanie świętokrzyskiej kadry w zapasach pod Tatrami
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Kultowe skoki amatorów w Ruczynowie wracają!
Sekcja zapaśnicza MKS CZARNI Połaniec dołączyła do Dobrej Drużyny PZU
Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!
Wiosenne gry i zabawy terenowe w #TężniaBusko
Ruszył nabór zgłoszeń do 47. Buskich Spotkań z Folklorem
LeonVoci Tenors - Koncert z okazji Dnia Matki
Bajkowy Dzień Teatru w Pacanowie
Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami
VIII edycja konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich 'Bitwa Regionów'
Nabór zgłoszeń do XIX Festiwalu Wielkopostnego Daleszyce 2023
Zarejestrowano sześć komitetów w przedterminowych wyborach wójta Michałowa
Poseł Michał Cieślak - Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Poseł Michał Cieślak - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chrobrzu
Poseł Cieślak - ponad 40 mln zł na drogi Ponidzia i Powiśla
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego
1,3 mln zł. na remont boiska oraz przebudowę strzelnicy sportowej w Pińczowie (video)
Adam Jarubas w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim o sytuacji rolnictwa w 2023 r. (video)
Komentarze (0) |
W niedzielę, 2 kwietnia 2023r. o godzinie 16:00 zapraszamy na Derby Ponidzia. AKS 1947
Busko-Zdrój rozegra mecz z drużyną NIDA Pińczów. Zapraszamy na stadion przy ul. Kusocińskiego w Busku-Zdroju.