swietokrzyskie.info


Środa, 05 października 2022, Do końca roku 87 dni Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Wiadomosci

41. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (foto/nowe video)

Dodane: Marta Data: 2022-08-09 15:28:33 (czytane: 5838)  Wersja do druku

W sobotę, 6 sierpnia z Wiślicy, kolebki chrześcijaństwa na ziemiach polskich wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Z hasłem "Z Maryją posłani w pokoju Chrystusa" pielgrzymi dotarli do Buska-Zdroju skąd wyruszyli w dalszą drogę na Jasną Górę. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

 Zobacz

Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 13 sierpnia i zakończą pielgrzymkę mszą świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 Zobacz

Zobacz


Z okazji 41. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 2022  słowo do duchownych, pielgrzymów i wszystkich wiernych wystosował Biskup Kielecki Jan Piotrowski "Z Maryją posłani w pokoju Chrystusa".


Bracia i Siostry, Czcigodni Księża!

Jak co roku w wakacyjne dni lipca i sierpnia na polskie drogi i pielgrzymkowe szlaki wyruszają tysiące pielgrzymów różnego wieku oraz różnej kondycji fizycznej i duchowej. Jednak wszyscy bez wyjątku w pielgrzymowaniu do Maryi, Jasnogórskiej Pani Zawierzenia i Królowej Polski na Jasną Górę, widzą głęboki sens trudu, który jest świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. Nikt inny bowiem, tak jak Maryja, Matka Bożego Syna, nie prowadzi ochrzczonych do źródeł łaski i z miłością udziela dobrej rady: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Ona sama wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do Ain Karim, gdzie w dom Elżbiety i Zachariasza wniosła tak wiele radości i pokoju. Wiedziała, że niosąc Jezusa pod swoim matczynym sercem, niesie swoim bliskim największy dar. Kiedy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wtedy też wydała okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? (por. Łk 1, 41-45). I dziś Bóg uczy nas przez Maryję, abyśmy nieśli Jezusa Chrystusa tam, gdzie On chce być w ludzkim życiu, w jego pięknych i trudnych wyzwaniach.

Drodzy Diecezjanie!

Dać swoim bliskim pokój i radość to nasze chrześcijańskie powołanie, a nauczycielką takich postaw i zachowań jest Maryja, Królowa pokoju. Kapitał pokoju i radości nosimy w sobie od chwili naszego chrztu św., dlatego Ojciec Święty Franciszek zachęca nas, aby łaska naszego chrztu owocowała w nas na drodze świętości. Prosi, aby wszystko było otwarte na Boga i dlatego zachęca nas do opowiadania się za Bogiem wciąż na nowo. Nie możemy się zniechęcać, ponieważ z nami jest moc Ducha Świętego do tego, by świętość była możliwa. Ona bowiem jest owocem Ducha Świętego (por.Ga 5, 22-23). Kiedy nadejdą pokusy, nie dajmy się uwieść szatanowi, ale zaufajmy i powiedzmy Jezusowi Ukrzyżowanemu, że On może uczynić nas znacznie lepszymi (por. Ojciec Święty Franciszek, Gaudete et exsultate, 15).

W Kościele - naszej wspólnocie wiary - On jest z nami w swoim Bożym Słowie, sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii. Od dnia, kiedy Eucharystia stała się dla nas pokarmem miłości, Kościół włącza nas w akt ofiarniczy Jezusa (por. Benedykt XVI, Deus Caritas est, 13). Zgodnie ze swoją obietnicą Jezus Chrystus jest z nami aż do skończenia świata (por. Mt 28, 20), a ta obecność ukryta jest w Jego sakramentalnej obecności. Bóg w Jezusie Chrystusie nie męczy się naszą obecnością i jak wierny i niestrudzony Pielgrzym wędruje z nami, i zawsze jest tam, gdzie jest obecny Kościół.

Z Eucharystii rodzi się dar pokoju, który jest pierwszym darem Jezusa zmartwychwstałego. „Pokój wam”. Takie orędzie usłyszeli apostołowie zgromadzeni w Wieczerniku w Niedzielę zmartwychwstania Pańskiego, które jednocześnie napełniło ich radością (J 19, 20-21).

Zacni Pielgrzymi!

Na pielgrzymkowy szlak nie wyruszamy uzbrojeni w ludzką strategię, ale kierowani łaską wiary i szczerym pragnieniem jej umocnienia idziemy z Maryją posłani w pokoju Chrystusa. Dziś w obliczu wojny w Ukrainie rozumiemy lepiej, czym jest pokój, od którego zależy ludzkie szczęście i powodzenie, a jego brak rodzi tak wiele bolesnych i dramatycznych następstw. Jako pielgrzymi Kościoła kieleckiego wyruszymy z Wiślicy na szlak 41. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, aby świadectwem wiary, trudu i modlitwy przedstawić Jasnogórskiej Pani intencje naszej diecezji, jej rodzin i małżeństw, dzieci i młodzieży, chorych i cierpiących, a także prosić o zgodę i pojednanie w środowiskach życia sąsiedzkiego, społecznego i sprawujących władzę. Osobiście pokornie proszę was o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, o świętość naszych kapłanów, ich gorliwą posługę i wzajemny szacunek.

W sierpniu na pielgrzymkowy szlak wyruszy 10. Jubileuszowa Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która pod hasłem: Z Maryją posłani w pokoju Chrystusa rozpocznie się 17 sierpnia br. przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Naszego pielgrzymowania dopełnią: Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie 27 sierpnia oraz 5. Diecezjalna Pielgrzymka do Uśmiechniętej Madonny w Wiślicy w dniu 8 września br.

Niech przemożne wstawiennictwo Maryi, którego przywołujemy w sanktuariach naszej diecezji, a szczególnie Królowej Rodzin oraz św. Józefa i naszych świętych patronów, wyprosi nam obfitość łask, bezpieczne pielgrzymowanie, a nade wszystko Boże błogosławieństwo dla pielgrzymów oraz jej duchowych uczestników.

 
Z darem pasterskiego błogosławieństwa i modlitwy

Wasz Biskup

† Jan Piotrowski

Źródło: www.pielgrzymka.kielce.pl

Zdjęcia w Wiślicy: Robert Gwóźdź

fotoreportaż

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (3)
     

Kajfasz (2022-08-08 06:34:18)

Nie widać zbyt dużo młodzieży. Dobrze bo ludzie sobie zaoszczędzą pare złoty przez kilka dni dostaną za darmo herbaty i coś do jedzenia.

Szwagier (2022-08-07 21:58:51)

Flaga banderowców, jak nic! Ale jaja. Cud na pielgrzymce!

Skandal (2022-08-07 11:01:54)

Jeszcze pielgrzymki z flagami banderowców nie widziałem. Czerwono czarna flaga na 34 zdjęciu.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-10-01, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry