swietokrzyskie.info

Wtorek, 04 października 2022, Do końca roku 88 dni Imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Wiadomosci

Gospodarze okazali się niegościnni

Dodane: Marta Data: 2022-06-30 09:55:53 (czytane: 7012)  Wersja do druku

W dniach 24-26 czerwca 2022 r. odbyły się w Pińczowie - po 13 latach przerwy - XXVI Ogólnopolskie Zawody w Wędkarstwie Rzutowym o Puchar Gór Świętokrzyskich zaliczane do klasyfikacji Indywidualnego Pucharu Polski i Drużynowych Mistrzostw Polski.

Poprzednie edycje tych zawodów odbywały się od 1984 roku, początkowo w Kielcach, a od 1999 r., w Busku-Zdroju. Wybór miasta Pińczowa jako nowego organizatora był efektem doskonałych warunków boiskowych (stadion MOSiR w Pińczowie) i hotelowych (komfortowy hotel Nad Starą Nidą) oraz przychylności władz Miasta i Gminy Pińczów, które udostępniły  wspomniany stadion oraz ufundowały puchary i nagrody dla zwycięzców wszystkich pięciu kategorii, w jakich rozgrywane są zawody rzutowe (tj. seniorzy, kobiety, juniorzy, juniorki i kadeci do 14 lat). Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów objął przy tym imprezę swoim patronatem.

Na starcie stanęło 53 zawodników z 9 wiodących w sporcie rzutowym okręgów PZW (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Lublin, Poznań, Toruń, Warszawa), w tym cała krajowa czołówka z aktualnymi mistrzami świata w castingu w 5-boju w kategorii kobiet i juniorek oraz w kategorii mężczyzn, tj. Kamilą Stankiewicz z Hajnówki (okręg Białystok) i Jackiem Kuzą (Busko-Zdrój).

Nasi mistrzowie nie zawiedli, gdyż z wysokimi wynikami i bardzo pewnie zwyciężyli w swoich kategoriach. Kamila pokonała najlepszą z rywalek, Natalię Makaruk z Lublina aż o 52 punkty, a Jacek Kuza był lepszy od drugiego wśród mężczyzn – Macieja Kuzy – o 23 punkty. Szczególnym wyczynem w wykonaniu Kamili Stankiewicz był wynik w rzutach do tarczy Arenberga (10 rzutów do tarczy o średnicy 75 cm pięcioma różnymi stylami z odległości od 10 do 18 metrów), gdzie w kwalifikacjach i w finale nie spudłowała ani razu, uzyskując dwukrotnie maksymalny wynik 100 pkt!

Zobacz
Renata Kuza na rzutni do tarczy Arenberga

Jacek Kuza natomiast „błysnął” w swojej koronnej konkurencji, tj. odległości muchowej, w której był mistrzem świata oraz złotym medalistą World Games w Akicie (Japonia), a także rekordzistą świata. Jego rzuty na odległość ponad 62 metrów były lepsze od najlepszych rzutów rywali o blisko 7 metrów.

Reprezentanci naszego regionu okazali się najlepsi również w dwóch kolejnych kategoriach. Wśród juniorek wygrała Natalia Kolarz, a w kat. kadetów – Filip Wilkus (oboje z Buska-Zdroju). W ostatniej rozgrywanej kategorii, tj. w juniorach, pierwszy był Filip Świtecki z Białegostoku, przed  naszym zawodnikiem – Sebastianem Yuseinovem z koło PZW Kielce nr 1 „Brzana”.
Również dwie drużyny okręgu kieleckiego PZW – męska (Jacek Kuza, Maciej Kuza i Jan Kita) oraz kobieca (Donata Żelazowska i Renata Kuza) okazały się „niegościnne”, zwyciężając przed Warszawą i Poznaniem oraz przed Warszawą i Białymstokiem. W klasyfikacji drużynowej młodzieży do 18 lat, najlepsi byli zawodnicy z Katowic, przed Toruniem i naszą drugą drużyną w składzie: Mateusz Molisak, Filip Sala i Nikola Serafin.

Zobacz
Antoni Wilkus na skishu multi

Najdłuższe rzuty zawodów w pięciu rozgrywanych konkurencjach odległościowych  uzyskali: Jacek Kuza w odległości muchowej jednoręcznej (62,40 m), Patryk Żakowski z Białegostoku w odległości spinningowej jednoręcznej ciężarkiem 7,5g (78,30m), Karol Sapigórski z
Mazowsza w odległości muchowej oburęcznej (74,59 m) i w odległości spinningowej oburęcznej (109,50 m) oraz Jan Kita z Brodów – aktualny mistrz świata w odległości multiplikatorowej ciężarkiem 18 g – 113,94 m w swojej koronnej konkurencji, co było najdłuższym rzutem całych zawodów. W tej ostatniej konkurencji rekordowym rzutem popisała się najlepsza obecnie w Polsce specjalistka od konkurencji multiplikatorowych – Donata Żelazowska z Brodów. Jej rzut na odległość 95,35 m jest tylko o 3,68 metra gorszy od aktualnego rekordu świata Niemki Sabrine Dürrwald (99,03 m).

Zobacz
Donata Żelazowska po oddaniu rekordowego rzutu

W imieniu organizatora zawodów, t.j. Okręgu PZW w Kielcach puchary, dyplomy i nagrody wręczyli najlepszym wiceprezesi naszego okręgu ds. sportu i ds. młodzieży – Paweł Książka i Łukasz Pater z Ostrowca Świętokrzyskiego. Uroczystość ogłoszenia wyników, podobnie jak i uroczyste otwarcie zawodów, zaszczycił Sekretarz UMiG w Pińczowie – Marcin Kozłowski, który w imieniu Burmistrza Włodzimierza Baduraka wręczył zwycięzcom wszystkich pięciu klasyfikowanych kategorii puchary i upominki ufundowane przez Gminę Pińczów.

Zobacz
Zwyciężczynie w kat. kobiet; od lewej Donata Żelazowska, Kamila Stankiewicz, Natalia Makaruk, Wiceprezes Paweł Książka, Sekretarz UMiG Pińczów - Marcin Kozłowski

Nagrody dla czterech najlepszych zawodników w kategoriach młodzieżowych, tj. kadetów, juniorów i juniorek, ufundował Mariusz Wójcik, właściciel Salonu Wędkarskiego Carp-Vigo w Pińczowie.

Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy krajowej Krzysztof Władny z Buska-Zdroju, który bardzo sprawnie kierował swoim 14-osobowym zespołem sędziowskim i przeprowadził całe zawody bez żadnego protestu.

Zobacz
Odprawa sędziów

Bezpośrednio po zakończeniu Pucharu Gór Świętokrzyskich, na gościnnym stadionie miejskim w Pińczowie odbyło się 3-dniowe zgrupowanie 9-osobowej reprezentacji juniorek i juniorów PZW w wędkarstwie rzutowym, przygotowującej się do startu w mistrzostwach świata w Budapeszcie.

Zobacz
Uczestnicy zgrupowania w
Pińczowie

Zobacz
Renata Kuza koryguje ustawienie zawodnika Bartosza Mirka w skishu muchowym

Dzięki dobremu występowi na zawodach w Pińczowie, a także na poprzednich zawodach rzutowych rozgrywanych w 2022 r., w gronie tym znalazło się czworo zawodników z naszego regionu, t.j. Natalia Kolarz, Karolina Kolarz i Mateusz Molisak z koła PZW w Busku-Zdroju oraz Filip Sala z koła w Rudkach. Ten ostatni, a także dwaj perspektywiczni zawodnicy z koła w Busku-Zdroju, tj. Filip i Antoni Wilkusowie, również wzięli udział w zgrupowaniu dzięki wsparciu finansowemu i przychylności władz okręgu kieleckiego PZW dla młodzieży wędkarskiej naszego okręgu.

Szkolenie w czasie zgrupowania prowadził trener kadry PZW Jacek Kuza, a asystowali mu Renata i Maciej Kuza.

W następstwie dobrej postawy zaprezentowanej na zgrupowaniu, a także w ciągu całego dotychczasowego sezonu startów, do reprezentacji PZW na wspomniane mistrzostwa świata juniorek i juniorów zakwalifikowali się: Kamil Szołtysik i Bartosz Mirek z okręgu Katowice, Filip Świtecki z okręgu Białystok, Konrad Zarzeczny z okręgu Toruń, Sebastian Yuseinov i Mateusz Molisak z okręgu Kielce, Zuzanna Użlis z okręgu mazowieckiego  oraz Natalia Kolarz i Karolina Kolarz (obie okręg Kielce).

Gratulujemy i życzymy medali w Budapeszcie!

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-10-08, godz: 17:00

  Mecz HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój vs SMS ZPRP III Kielce

  W sobotę 8 października o godz. 17:00 zapraszamy na mecz o mistrzostwo II Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn. HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój zagra z SMS ZPRP III Kielce.  Wróć do góry