swietokrzyskie.info

Piątek, 26 kwietnia 2024, Do końca roku 249 dni Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Andrzej Barański laureatem 'Platynowych Lwów'

Dodane: Marta Data: 2020-12-11 14:56:24 (czytane: 11781)  Wersja do druku

Andrzej Barański, reżyser i scenarzysta związany z Kielcami i Pińczowem, został laureatem "Platynowych Lwów" - nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznawanej ludziom filmu za całokształt twórczości.

Andrzej Barański - reżyser filmowy, scenarzysta. Urodził się w 1941 roku w Pińczowie. Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Kielcach podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Na początku lat 60. współpracował ze Studenckim Teatrem Poezji "Step", którym opiekował się Tadeusz Różewicz. Barański napisał dla tego teatru ok. 20 sztuk, w tym również pantomimy. Wśród nich największym uznaniem cieszyła się "Forteca", która była wystawiana także za granicą, a po latach reżyser zrealizował ją w Teatrze Telewizji.

 Zobacz

Andrzej Barański studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1973 roku. Jego filmem dyplomowym była etiuda "Księżyc". Przez kilka lat realizował filmy krótkometrażowe i oświatowe, przede wszystkim w Wytwórni Filmów Oświatowych, od 1979 roku tworzy również filmy fabularne, w których widać jego fascynację prowincją. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji, m.in. „Nad rzeką, której nie ma” (1991), „Kawalerskie życie na obczyźnie” (1992), „Dwa księżyce” (1993), „Horror w Wesołych Bagniskach” (1995), „Dzień wielkiej ryby” (1996).

„Platynowe Lwy” co roku przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, aby uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. Do tej pory nagrodę otrzymali między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza i Jerzy Skolimowski. A w ubiegłym roku do tego szacownego grona dołączył Krzysztof Zanussi.

Tegorocznymi laureatami „Platynowych Lwów”, nagrody przyznawanej za całokształt twórczości, zostali dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk.

Źródło: PIK na podst. culture.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-28, godz: 16:00

AKS 1947 Busko-Zdrój vs POGOŃ Staszów

Już w najbliższą niedzielę, 28 kwietnia o godzinie 16:00 serdecznie zapraszamy na mecz w ramach 25 kolejki RS ACTIVE IV Ligi. Drużyna AKS 1947 Busko-Zdrój podejmie na własnym boisku rywali z POGOŃ Staszów.




Wróć do góry