swietokrzyskie.info

Sobota, 26 września 2020, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Wiadomosci

APEL WŁĄCZCIE MYŚLENIE! NIE WYPALAJCIE TRAW!

Dodane: Marta Data: 2020-03-26 12:04:26 (czytane: 4723)  Wersja do druku

Po ostatnich podpaleniach łąk nad Nidą ponawiamy apel strażaków - WŁĄCZCIE MYŚLENIE! NIE WYPALAJCIE TRAW!

 Zobacz

Proceder ten każdorazowo przybiera katastrofalne rozmiary angażując duże siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziane do likwidacji powstałych pożarów. Od początku marca br. na terenie powiatu buskiego strażacy wyjeżdżali 9–cio krotnie do tego rodzaju pożarów.

Strażacy apelują: Nie wypalajmy traw!

Wypalanie suchych pozostałości roślinnych, zwłaszcza tych znajdujących się na obrzeżach kompleksów leśnych często powoduje przerzut ognia, co prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania, pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz mienia.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków,  a jedynie szkody. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie nawet jednorazowe, obniża wartość plonów oraz powoduje jałowienie ziemi. Bardzo często zostaje zahamowany pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dymy pochodzące z wypalania zasnuwają często drogi publiczne do tego stopnia, że stają się przyczyną groźnych w skutkach wypadków.

Brak wyobraźni wśród ludzi skutkuje trudnymi, a często wręcz niemożliwymi do oszacowania stratami. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania stają się ludzie.

 Zobacz

Osoby wypalające trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk:

USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY art. 124 mówiący, że ,,zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów" oraz art. 131 mówiący, że: ,,kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny";

USTAWA O LASACH art. 30 ust. 3  ustawy z 28 września 1991 roku: ,,W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych";

KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 3 ,,kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany";

KODEKS KARNY, art. 163 § 1 ,,kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, natomiast według art. 164 § 1 ,,kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Zobacz

Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Stąd też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Busku - Zdroju apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozsądek. Warto zastanowić się niekiedy nad tym, czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia.

Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (8)
     

Aga (2020-03-29 18:12:24)

Do "ja" A nie pomyślałeś baranie, źe ginie równieź masa innych małych stworzeń? Źe moźe dojść do poźaru połoźonego niedaleko lasu? Aleź niektórzy ludzie są głupi. A propo's wypalania - moźe księźa postraszyliby piekłem tych od traw albo wyrzucania śmieci do lasu, moźe trochę poskutkowałoby. Mam na myśli normalnych księźy a nie tych od "ekologizmu" i "czynienia sobie Ziemi poddaną" (właśnie zbieramy źniwo takiego podejścia).

(2020-03-28 10:19:54)

Ustalać właścicieli i karać, bo podejrzewam, że w 90 procentach to sami sobie podpalają. Jakby dostał raz z 5 tyś. kary, to by inaczej dbał o działkę. Nie rozumiem tego wypalania skoro się pola nie użytkuje to po co go wypalać co roku. Totalny idiotyzm.

:) (2020-03-27 10:09:00)

karać grzywnami po 20-30 tys.zł. może sie małopiśmienni ockną.

(2020-03-27 07:35:36)

ale jak przy okazji spali się kilka hektarów upraw, las lub budynki no to najlepiej razem z podpalaczem

Do ja (2020-03-26 21:26:08)

Temperatura zabija Corone?? Jeszcze to nie jest potwierdzone bo tylko są to spekulacje

ja (2020-03-26 19:29:28)

Temperatura zabija Corone, i kleszcze. Trawy były wypalane od dziesiątek lat i jakoś żyjemy.Strażacy w małych mieścinach się nudzą. To jest moja opinia z którą możecie się nie zgadzać.

(2020-03-26 17:49:08)

karać jak za nieprzestrzeganie kwarantanny 30 tyś. to by dało do myślenia.

Kazio (2020-03-18 18:21:17)

Takiego h...ja co wypala to należy głową wsadzić w mrowisko.Szacunek dla wszystkich strażaków.

Nasz patronat

Data: 2020-09-26, godz:

Kino wraca po przerwie!

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.Wróć do góry