swietokrzyskie.info

Wtorek, 11 grudnia 2018, Do końca roku 20 dni Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Wiadomosci

PRZYSIĘGA ŚWIĘTOKRZYSKICH TERYTORIALSÓW W KIELCACH

Dodane: admin Data: 2018-11-30 10:41:50 (czytane: 2066)  Wersja do druku

Po zakończonym szesnastodniowym szkoleniu podstawowym Świętokrzyscy „Terytorialsi” złożą przysięgę na Kieleckiej „Bukówce”. Uroczyste zaprzysiężenie ochotników odbędzie się na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

 Ceremonia rozpocznie się 01.12.2018r. o godz. 11:30 na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach  przy ul. Wojska Polskiego 300. Przysięgę na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złoży 50 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe.

 terytorialsi075.jpg

Przysięgającym towarzyszyć będzie kompania honorowa 10. ŚBOT, ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, żołnierze Obrony Terytorialnej, kadra instruktorska oraz zaproszeni goście. Przysięga zostanie poprzedzona mszą świętą w intencji żołnierzy w Kościele Garnizonowym Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach przy ul. Chęcińskiej o godzinie 9:30. Po przysiędze będzie można zobaczyć sprzęt i wyposażenie używane przez żołnierz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

terytorialsi078.jpg 

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 16 listopada br. i przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbyło się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Nowo wcieleni „Terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii. Ponadto uczestniczyli w szkoleniu taktycznym, które jest integralną częścią szkolenia, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni, a także bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSBS Grot. W ostatnim dniu „szesnastki” dla żołnierzy TSW został przeprowadzony egzamin końcowy na „pętli taktycznej” zakończony strzeleniem bojowym.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym 13,3 tys. ochotników oraz 2,7 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie świętokrzyskim przysięgający żołnierze przekroczyli liczbę czterystu „Terytorialsów” służących w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich są m.in. studenci, instruktorzy szybownictwa, sędzia piłkarki, zawodnicy tajskiego boksu, instruktor strzelectwa długodystansowego, maratończycy i miłośnicy morsowania.

terytorialsi242.jpg 

WOT jest jedynym rodzajem sił zbrojnych, w którym pełniona jest nowa forma czynnej służby wojskowej – Terytorialna Służba Wojskowa (TSW). Żołnierze – ochotnicy, pełnią czynną służbę wojskową w formie rotacyjnej (w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy) i dyspozycyjnej (poza jednostką wojskową, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć).
Zapraszamy do udziału w tym ważnym dla „Terytorialsów”, jak i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, wydarzeniu.

Wasza obecność jest niezwykle ważna i pokaże, że mundur żołnierza Wojska Polskiego jest bliski waszym sercom.

10. ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ
p. RON Daniel WOŚ 
ul. Wojska Polskiego 300, 25-205 Kielce
email : da.wos@ron.mil.pl

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

prawda w oczy kole: (2018-12-05 21:04:09)

zamiast inwestować w nowoczesne systemy obronne, broń rakietową, tworzy się formację, która straciła rację bytu 70 lat temu. Kolejny rodzaj wojsk, kolejne stanowiska, budynki, transport, logistyka. Zabieranie kadry z wojsk operacyjnych. Zamiast inwestować w technikę inwestuje się w siłę żywą. Jak przed II Wojną Światową - 40% budżetu państwa przeznaczano na armię, a z tej kwoty 60% stanowiły pensje wojskowych bo w tamtych czasach oficer miał ze dwóch ordynansów, kilka mundurów i instrukcje jak obtańcowywać panny na balach. Proszę państwa sami wojskowi śmieją się z tej formacji. Jak można przygotować żołnierza w ciągu dwóch tygodni do zachowania na polu walki. Żołnierze wcieleni do WP w 1944 roku przechodzili 3-miesięczne przeszkolenie. I jako były żołnierz, rezerwista, dowódca drużyny nigdy nie chciałbym zamienić karabinka Kałasznikowa na karabinek Grot.

Bob (2018-12-03 14:08:35)

Zabawa przednia- tez byłem harcerzem. I miałem finkę!!!

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2018-12-31, godz:

  Sylwester 2018/2019 w Zbludowicach

  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbludowicach serdecznie zaprasza na wspaniałą ZABAWĘ SYLWESTROWĄ (budynek OSP w Zbludowicach) do białego rana!
  Wróć do góry