swietokrzyskie.info

Sobota, 27 kwietnia 2024, Do końca roku 248 dni Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Wiadomosci

Dożynki Powiatowe w Sędziszowie (foto)

Dodane: Milena Data: 2017-08-30 15:34:23 (czytane: 7547)  Wersja do druku

Gmina Sędziszów była współgospodarzem piętnastych - jubileuszowych dożynek powiatu jędrzejowskiego. Wydarzenie miało miejsce 27 sierpnia br. w Sędziszowie.

Tradycyjnie jak to wiekami bywało, rolnicy na czele z włodarzami powiatu i włodarzami wszystkich dziewięciu gmin, rozpoczęli je Mszą Świętą, w Kościele Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie, którą celebrowali ks. Edward Giemza (parafia Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie), Stanisław Brzoza (parafia Św. Marcina w Tarnawie) i Leszek Sztandera (dziekan dekanatu Jędrzejowskiego). Celebrze przewodniczył Dziekan Dekanatu Sędziszowskiego ks. Edmund Nocoń. W czasie tej szczególnie podniosłej modlitwy w asyście dożynkowych wieńcy i złożonego bochna chleba na ołtarzu, dziękowano Bogu za szczęśliwie zebrane plony. Ksiądz Edward Giemza w wygłoszonej homilii porównał czas obecnego żniwowania, gdzie praca rolników jest wspierana rolniczymi maszynami z czasem żniw w przeszłości, kiedy nad każdym zebranym kłosem pochylały się tylko ręce chłopa. Nawiązał do znaczenia chleba w naszym codziennym życiu, iż powinniśmy być „dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Słowa te mają szczególne znaczenie w roku Świętego Brata Alberta.

sedziszow511.jpg

Korowód dożynkowy poprowadzony był przez Strażacką Orkiestrę Dętą działającą przy SCK w Sędziszowie pod kierownictwem kapelmistrza Piotra Janika. Dalej w strojnych bryczkach jechali gospodarze i starostowie dożynek, później długi sznur dożynkowych wieńcy z delegacjami i włodarzami wszystkich dziewięciu gmin naszego powiatu. Zamykali go dożynkowi goście. Miejscem docelowym tego niecodziennego strojnego przemarszu była Baza TKR, gdzie odbyła się część obrzędowa tegorocznego święta plonów. Tu powitała uczestników korowodu kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy tradycyjnym utworem „Plon niesiemy plon”.

Oficjalnego otwarcia i przywitania zgromadzonych uczestników uroczystości dokonał Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek, który m. in. mówił; …dzisiejszego dnia połączyła nas nie tylko radość świętowania po ciężkiej pracy, ale także potrzeba dziękczynienia Bogu za otrzymany dar spokojnego zebrania tegorocznych plonów…”.

Wacław Szarek Burmistrz Sędziszowa w swoim wystąpieniu mówił: „…Dożynkowy czas jest przede wszystkim świętem rolników, sadowników, hodowców oraz pracowników przemysłu związanego z przetwórstwem płodów rolnych. Ten wielki szacunek do pracy rolnika przejawia się w uszanowania chleba, przekazanego spracowanymi chłopskimi dłońmi, dla tych, co nim dzielą. Chleb jest owocem pracy. Chleb jest życiem, w chlebie nauczyliśmy się widzieć czynnik ludzkiej wspólnoty, gdyż spożywamy go wspólnie z innymi, symbol ludzkiej pracy, gdyż zdobywa go się w pocie czoła, najgłębszy wyraz miłosierdzia, gdyż chleb rozdaje się w czasach głodu…”.

sedziszow506.jpg

Obrzęd przekazania chleba został poprzedzony recytacją wierszy, które recytowali Joanna Pikiel i Marceli Lipiec. Chleb przekazali starostowie dożynek Danuta Bronkowska – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie i Paweł Staniak – rolnik ze wsi Pawłowice gmina Sędziszów. Przekazanie chleba zostało obtańcowane skocznym oberkiem przez 9 (dziewięć gmin powiatu) młodziutkich dziewcząt uczennic ZS CKP w Krzelowie symbolizujących młode żniwiareczki. Tegoroczni starostowie dożynek pochodzą z gminy Sędziszów.

Starościna Danuta Bronkowska jest absolwentką Technikum Rolniczego w Krzelowie i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi własne gospodarstwo rolne, a ponadto jest dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Macjeja Rataja w Krzelowie. Szkoła prowadzi 150 ha gospodarstwo pomocnicze, specjalizujące się w hodowli bydła rasy Holsztyn-fryz. Przeważnie są to krowy mleczne dające rocznie średnio po ok. 6 tys. litrów mleka rocznie. W gospodarstwie prowadzona jest także hodowla kilku sztuk koni rasy konik polski. Pani Danuta ma męża i dwie córki. Mówi, że w wolnych chwilach, których nie ma za dużo lubi zagrać ze swoją córką w tenisa na pobliskich kortach.

Starosta Paweł Staniak podobnie jest absolwentem Technikum Rolniczego w Krzelowie. Prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 55 ha, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Ogółem w zagrodzie jest na ten czas 40 szt. bydła rasy simental, z czego 26 szt. krów dojnych. Podobnie roczna produkcja od jednej krowy wynosi ok. 6 tys. litrów mleka. Pan Paweł jest członkiem i zarazem sekretarzem Jędrzejowskiej Spółdzielni Mleczarskiej z siedzibą w Wodzisławiu. Ma żonę i czwórkę dzieci w wieku szkolnym.

Polska tradycja przed wiekami zrodziła zwyczaj wyplatania dożynkowych wieńcy z najbardziej dorodnych kłosów zbóż. Są one podstawowym akcentem dożynkowego świętowania, w majestacie swojej dorodności kłosów, upiększone polnymi kwiatami – były przekazywane gospodarzom. Wicie wieńcy to domena delikatnych rąk kobiecych, dzisiaj pieczołowicie kultywowana przez Panie skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich. Uwite aktualnie przez gospodynie z całego powiatu na dożynkowym świętowaniu, zostały wręczone staroście, wójtom i burmistrzom gmin w asyście przewodniczących rad.

sedziszow535.jpg

Tegoroczny, główny dożynkowy wieniec dla Starosty Jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka i przewodniczącej Rady Powiatu uwiły Panie z KGW Jeżów.

Z gminy Imielno wieniec odebrał wójt Zbigniew Huk i przewodniczący Rady Gminy Jan Grzelec – od KGW Motkowice. Z gminy Jędrzejów wieniec odebrał burmistrz Marcin Piszczek i przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Barańska – od KGW Ignacówka. Z gminy Małogoszcz wieniec odebrał burmistrz Jan Głogowski i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Sanek - od KGW Wola Teresowa. Z gminy Nagłowice wieniec odebrała wójt Monika Bolewska i przewodnicząca Rady Gminy Urszula Wojtasik-Kaczmarek - od KGW Warzyn. Z gminy Oksa wieniec odebrał wójt Tadeusz Soboń i przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Bełtowski - od KGW Węgleszyn Dębina. Z gminy Słupia wieniec odebrał wójt Krzysztof Nowak i przewodnicząca Rady Gminy Gustawa Trawińska – od KGW Stary Węgrzynów. Z gminy Sobków wieniec odebrał wójt Tadeusz Domińczak i przewodniczący Rady Gminy Ryszard Dębiński od pracownicy świetlic z terenu gminy Sobków. Z gminy Wodzisław odebrała sekretarz gminy Renata Koziara i przewodnicząca Rady Gminy Stanisława Nowak od KGW Piotrkowice. Z gminy Sędziszów wieniec odebrał burmistrz Wacław Szarek i przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara od KGW Pawłowice.

Ponadto dożynkowe wieńce zostały wręczone gościom uroczystości którzy, na co dzień współpracują ze środowiskami naszych wsi. Otrzymali je: Mirosław Pawlak prezes ZW Zw. OSP RP w Kielcach) od KGW Mierzyn, Czesław Siekierski (poseł do Parlamentu Europejskiego) od KGW Zielonki, Adam Jarubas (marszałek Woj. świętokrzyskiego) od KGW Klimontów/Klimontówek, Agata Wojtyszek (Wojewoda Świętokrzyski) od KGW Łowinia, Antoni Pietkiewicz (Prezes Fabryki Kotłów Sefako S.A.) od KGW Borszowice, ks. Edward Giemza (proboszcz parafii p.w. Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie) od KGM Sędziszów Rynek.

3 września br. w Masłowie k. Kielc odbędą się dożynki wojewódzkie. Powiat jędrzejowski będzie reprezentował wieniec z gminy Imielno, wykonany przez Panie z KGW Motkowice, który uznano za najładniejszy na tegorocznym święcie dożynkowym naszego powiatu.

Czas dożynek to wspaniała okazja do wręczenia odznaczeń i uhonorowań dla zasłużonych osób pracujących na rzecz rozwoju rolnictwa. Na wniosek Burmistrza Sędziszowa, odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymało 13 rolników lub osób pracujących w sektorze rolnym w gminie Sędziszów. Byli to: Krzysztof Kowalski z Białowieży, Halina Barska z Sędziszowa, Barbara Gigielewicz z Krzelowa, Bogusław Żabiński z Krzelowa, Adam Mysiara z Sędziszowa, Tadeusz Styczeń z Krzcięcic, Jacek Sroka z Tarnawy, Mirosław Czerwiec z Podsadka, Jerzy Wątor z Jeżowa, Andrzej Kowal z Jeżowa, Władysław Gacek z Gniewięcina, Dariusz Całka z Zielonek i Wojciech Foltyn z Sędziszowa, Odznaczenia wręczył burmistrz Wacław Szarek i Przew. Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Sędziszowie Zdzisław Konieczny.

sedziszow543.jpg

Starostwo Powiatowe w bieżącym roku po raz kolejny przeprowadziło konkurs pn. „Piękna i Przyjazna Środowisku Wieś Jędrzejowska”. Uczestnikami konkursu były zgłoszone (z każdej gminy jedna) wsie, które wyróżniają się w swoich działaniach na rzecz dbania o nasze naturalne środowiska, czystość ład i porządek. Konkurs był dwuetapowy. Nie wystarczyło opisać swoje osiągnięcia w formie szerokiej ankiety. Każda ze zgłoszonych została poddana wizji lokalnej przez specjalnie powołaną komisję oceniającą, której zadaniem było sprawdzenie opisanych zdarzeń z wizją lokalną terenu. Komisja przyznała trzy główne nagrody dla wsi: Tarnawa (gm. Sędziszów), Potok Wielki (gm. Jędrzejów) i Błogoszów (gm. Oksa). W nagrodę sołtysi wymienionych sołectw otrzymali dla wsi dyplom i kluczyki do kosiarki samojezdnej.

Pozostałe zgłoszone miejscowości otrzymały wyróżnienia. Były to miejscowości Sobków, Lubcza, Mieronice, Deszno, Wywła. Formą wyróżnienia były kosy spalinowe do trawy. Nagrody i wyróżnienia wręczyli w imieniu samorządu powiatowego starosta Edmund Kaczmarek i przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Kubas-Samociuk.

Od kilku lat w gminie Sędziszów współgospodarza dożynek jest wybierany Sołtys Roku. Podczas uroczystości tytuł ten na rok bieżący otrzymała Pani Sylwia Bratek - sołtys ze Mstyczowa, Super Producentem Zbóż gminy został Pan Kazimierz Piejka z Przełaja. Z kolei miano Pięknej i Bezpiecznej Zagrody w gminie przyznano dla Pana Krzysztofa Walencik z Gniewięcina. Nagrodę za Prowadzenie Kreatywnego i Ekonomicznego Gospodarstwo otrzymał Pan Jacek Gładki z Łowini. Te gminne uhonorowania wręczali burmistrz Wacław Szarek i przew. Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej Zdzisław Konieczny.

Bogatą tradycję posiada w Sędziszowie konkurs „Najładniejsze posesje, balkony i ogrody kwiatowe”, organizowany przez Komisje Zdrowia, Ładu i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. W roku bieżącym komisja oceniająca przyznała miano najładniejszej posesji dla Romualdy Pardela z Sędziszowa i Wiesławy Łysek z Przełaja. Za najładniejszy teren wokół bloku uznano utrzymanie terenu WM „Trzynastka” w Os. Sady, a najpiękniejszy wiejski ogród kwiatowy posiada Krystyna Wojaczek ze Swaryszowa. Nagrody wręczali burmistrz Wacław Szarek i przew. Komisji Zdrowia, Ładu i Porządku Rady Miejskiej Jan Wiencek.

sedziszow504.jpg

W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie (gimnazjum i liceum) w kabarecie pod nazwą „Rolnik szuka żony”. Podobnie w kabaretowych scenkach zaprezentowały się Panie z KGW Borszowice. Zaśpiewały zespoły śpiewacze KGW Klimontów/ek (gm. Sędziszów), „Mozgawianie” (gm Wodzisław) oraz „Korytniczanki” (gm. Sobków). Gwiazdą wieczoru był zespół „JUHAS”, który wprowadził uczestników dożynkowego świętowania w zabawę taneczna, gdzie bawiono się do muzyki Zespołu GEST.

Burmistrz Sędziszowa gorące podziękowania kieruje do mieszkańców naszej gminy za piękne dekoracje dożynkowe na terenie dróg dojazdowych do Sędziszowa, zapraszające na uroczystość.

Jesteśmy, jako społeczeństwo gminy mile usatysfakcjonowani, że mogliśmy gościć mieszkańców Powiatu Jędrzejowskiego na tym dorocznym jedynym i niepowtarzalnym święcie plonów w naszym mieście Sędziszów. Dziękujemy za tak liczną obecność.

Opr: Ewa Kubas-Samociuk, foto: sedziszow.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-26, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.



Wróć do góry