swietokrzyskie.info


Piątek, 26 kwietnia 2024, Do końca roku 249 dni Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Świętokrzyski Sztetl z prestiżową nagrodą?

Dodane: Milena Data: 2015-02-26 12:13:09 (czytane: 8865)  Wersja do druku

Ośrodek Edukacyjno - Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku projektu Nizio Design International, uzyskał nominację w VII edycji Plebiscytu Polska Architektura 2014 w kategorii Obiekty użyteczności publicznej. Każdy z nas może wspomóc jedyną świętokrzyską budowlę w tym konkursie.

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku skupia wiedzę o blisko stu sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny. Historię miast i ich mieszkańców można poznać dzięki multimedialnym mapom regionu, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom oraz tradycyjnej ekspozycji. Został on utworzony w budynku dawnej synagogi.

Grupa Sztuka Architektury już po raz siódmy organizuje plebiscyt, który ma na celu wyłonienie najlepszych projektów minionego roku. W tegorocznej edycji konkursu o głosy walczy blisko 100 kandydatów. Projekty zostały podzielone na trzy główne kategorie: kubatura, wnętrza i krajobraz.

swietokrzyski_sztetel.jpg

W głosowaniu otwarty w ubiegłym roku Świętokrzyski Sztetl, rywalizuje z takimi obiektami jak: Cricoteka w Krakowie, Flyspot w Morach, NOSPR w Katowicach, Międzynarodowe Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, ICHOT Brama Poznania, ASP w Warszawie, Zduńskowolskie Centrum Integracji w Zduńskiej Woli, Miejski Dom Kultury w Katowicach, Stadion Miejski w Białymstoku, Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, Afrykarium we Wrocławiu, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Muzeum Śląskie w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, Galeria Warmińska w Olsztynie, Plażowa w Warszawie, Muzeum Ognia w Żorach, Kontener Spożywczy w Poznaniu, Nowy Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Ratusz Dzielnicy Wilanów.

Zwycięzcy otrzymają specjalne dyplomy, a wybrani autorzy zostaną zaproszeni do wygłoszenia webinariów w Klubie Sztuka Architektury w Warszawie.

Głosy na Świętokrzyski Sztetl w plebiscycie Polska Architektura 2014 roku można oddawać do 5 marca 2015 roku  za pośrednictwem formularza.

Źródło: sejmik.kielce.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (9)
     

RnG ...jedna inicjatywa na początek.. (2015-03-01 22:26:23)

W związku z poruszeniem tematyki obecności i pamięci tzw. "środowiska żydowskiego" w Busku, bardzo proszę obecnego właściciela "Bożnicy" w Busku-Zdroju o ponowne wywieszenie tablicy pamiątkowej która wisiała na zewnątrz i informowała o dawnym przeznaczeniu budynku, wykorzystywanym obecnie do celów komercyjnych. Tablicę tą ufundowało Społeczeństwo Buska i ono jest jej właścicielem. Wiem że tablica nie została zniszczona po zdjęciu.
Następnym etapem powinno być właściwe opisanie i staranne uporządkowanie "cmentarza żydowskiego", ale to ju z jest prośba do Pana Burmistrza.
Mieszkańcy Buska-Zdroju powinni wiedzieć że przed II Wojną Światową żydzi stanowili do 30% populacji.

Brambor (2015-03-01 15:59:15)

A może wystarczy przestudiować treść ksiąg wieczystych i zobaczyć jakie cuda tam się® dokonały i kto na tym skorzystał. To są informacje jawne. A Żydom z Buska należy się pamięć i szacunek, bo bez ich wkładu w tworzenie miasta byłaby to tylko osada świniopasów.

czy to ważne (2015-02-26 14:11:14)

Krocie to przyniesie naszemu PSL.

do poniżej (2015-02-25 11:00:27)

przy odrobinie złej woli możesz odnieść takie wrażenie. Ale Ty nie masz w sobie ani złej woli ani zapiekłości. Szlachta czyli ci którzy przypisywali się do stanu szlacheckiego to na przestrzeni wieków od 6 do 8 proc populacji. Można dyskytować czy szlachta była duszą i umysłem kraju. Także mieszczaństwo, także Żydzi. Szlachta nie stworzyła w Polsce przemysłu,szlachta nie była motorem zmian cywilizacyjnych, w masie nie była inicjatorem postępu.

(2015-02-23 17:46:31)

oli i xyz czytając wasze wypowiedzi można odnieść wrzenie, że polska czy ziemie rozumiane pod tą nazwą to zamieszkiwali tylko i włącznie chłopi i żydzi. Zapominacie o tym, że historia tego kraju jak i tych ziem to przede wszystkim zapominanie i praktycznie nieistniejące już ziemiaństwa, była szlachta. To oni byli sercem, duszą i umysłem tego kraju od początku do końca II wojny i to ni są zapomniani. Niewspominający o tym, że jest to m.in. dzieło dwóch wspominanych przez was klas/grup. Z których najczęściej wywodzący się po wojnie oprawcy skutecznie i brutalnie ich eliminowali.

nick (2015-02-23 17:02:15)

Stetl (sztetl) - oznaczało małe skupisko miejskie. O czym wy puste łby piszecie- dotyczy autorów wiadomości. Jaki świętokrzyski sztetl? Czy to ma sprzyjać "marszał-kuniowi" (zdrobnienie) w wyborach? nie wiecie o czym piszecie. Ale to tylko Busko, wybaczyć trzeba

xyz (2015-02-23 11:20:29)

jest jeszcze jeden problem w Busku. Pozostawione pożydowskie mienie zostało tu szybko ,,zagospodarowane,, W pożydowskich domach urodzili się przecież najważniejsi obecnie buscy obywatele. Ich rodzice siadali przy pożydowskich stołach na pożydowskich krzesłach

olo (2015-02-23 11:16:05)

W Busku kwestia jego dawnych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, nikogo raczej nie obchodzi. Buskie władze i tzw inteligencja są napływowi oraz pochodzą z okolicznych wsi. Więc przedwojennego klimatu miasta, uzdrowiska nie rozumieją. Jest wreszcie jakieś nieszczęsne stanowisko/ ka/ do spraw promocji. Nieszczęsne z powodu słabości intelektualnej co uniemożliwia spraw przeszłości niedawnej uczynić treścią współczesnego wizerunku. Osobiście na to zaniedbanie odpowiada burmistrz.

ooo (2015-02-23 10:44:39)

Gratuluję Chmielnikowi dobrych pomysłów. Doskonałe rozpoznanie marketingowego swego miasta, wyciągnęliście najlepsze swoje walory, czyli bogatą historię polsko-żydowską. Oby inwestycje w tą dziedzinę przyniosły Chmielnikowi krocie. Idziecie dobrą drogą. Szkoda jedynie, że w Busku tego się nie rozumie i przebogata historia uzdrowiska zostaje pominięta, przez co Busko wiele tracie. A o pamiątkach związanych z buskimi Żydami nie wspomnę, wszytko to ruina skazana na zagładę. A to przecież oni założyli w Busku uzdrowisko. O tym próbuje się zapomnieć, niedługo oficjalnie będziemy poinformowani, że to PSL założył wszytko

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry