swietokrzyskie.info

Wtorek, 20 kwietnia 2021, Do końca roku 255 dni Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Wiadomosci

1 marca - być zwyciężonym a nie ulec, oto jest zwycięstwo

Dodane: Marta Data: 2021-03-01 15:41:36 (czytane: 2029)  Wersja do druku

Świętokrzyscy Terytorialsi upamiętnili bohaterskich żołnierzy składając kwiaty oraz zapalając znicze na mogiłach żołnierzy niezłomnych. Żołnierze uczestniczyli w uroczystościach organizowanych w regionie świętokrzyskim.

 Zobacz

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest w Polsce od lat dziesięciu. 9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na święto ustanowiono datę 1 marca.

Zobacz

Data była nieprzypadkowa. Śp. Janusz Kurtyka, prezesa IPN, proponując datę 1 marca wskazywał, że jest to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku – 1 marca – z tej okazji w całej Polsce dobywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W tym roku mija 70 lat od tej chwili. w tym dniu w sposób szczególny winni jesteśmy świadczyć pamięć o niezłomnych. Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Motak  upamiętnił żołnierzy wyklętych składając kwiaty przy pomniku Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego podczas uroczystości organizowanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego.

Zobacz

Również przy współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach żołnierze 10 ŚBOT zapalili znicze pamięci w 25 miejscach pamięci o niezłomnych na terenie Kielc, miedzy innymi przy ścianie straceń więzienia UB na ul. Zamkowej, budynku przy ul. Kapitulnej, kamienicy przy zbiegu ulic Paderewskiego i Solnej oraz na mogiłach znajdujących się na cmentarzach Piaski, w Cedzynie i Partyzanckim. W miniony weekend Terytorialsi zapalili również znicze pamięci przy dołach śmierci w Zgórsku oraz na mogile kpt. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i mjr. Józefy Życińskiej ps. „Zośka” w Bliżynie.

Zobacz

Tegoroczne obchody ze względów epidemiologicznych związanych z COVID-19 zostały dostosowane do wymogów sanitarnych z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

Zespół Prasowy
10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry