swietokrzyskie.info

Środa, 29 maja 2024, Do końca roku 216 dni Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Wybrano nowe władze województwa: Marszałkiem została Renata Janik

Dodane: Marta Data: 2024-05-07 09:00:54 (czytane: 4376)  Wersja do druku

Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. Przewodniczącym sejmiku został były marszałek Andrzej Bętkowski (PiS).

W poniedziałek nowo wybrani radni zebrali się na pierwszej sesji, podczas której złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącego sejmiku oraz marszałka. Kandydaturę Janik na marszałek województwa zgłosił radny PiS Grzegorz Socha. W tajnym głosowaniu Janik zdobyła 16 głosów. Drugim z kandydatów był rady PSL Andrzej Swajda, na którego zagłosowało 13 osób; jeden głos był nieważny.

Zobacz

Wierze, że to będzie dobra kadencja, że opozycja będzie z nami w dobrych projektach i że nasze województwo zacznie się rozwijać. Zaczęliśmy wiele projektów i obiecuje, że będę je kontynuowała, a mój mocny mandat – prawie 43,4 tys. głosów pokazuje, że mieszkańcy mnie docenili i byli zadowoleni z moich działań. Nie zawiodę” – zadeklarowała nowa marszałek województwa.

W 30-osobowym sejmiku woj. świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Trzecia Droga - siedem, KO - sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Mimo tego, że PiS w wyborach uzyskało samodzielną większość, to do samego końca w sejmikowych kuluarach pojawiały się sugestię, że wyniki poniedziałkowych głosowań mogą być zaskoczeniem, a Janik w tajnym głosowaniu może nie zdobyć wymaganej liczby głosów.

Ostatecznie żadnych niespodzianek nie było. Poza Janik zarząd województwa świętokrzyskiego będą tworzyć wszyscy wskazani przez nią kandydaci. Na wicemarszałków zostali wybrani Grzegorz Socha i Marek Bogusławski, a na członków zarządu Andrzej Pruś i Anita Koniusz. Wszyscy dostali się do sejmiku z listy PiS.

Prawo i Sprawiedliwość będzie też kierować pracami sejmiku. Przewodniczącym gremium został były marszałek województwa Andrzej Bętkowski, a na wiceprzewodniczących powołano radnych PiS Magdalenę Zieleń, Mieczysława Gębskiego i Marka Strzałę.

Wystarczającego poparcia nie zyskały kandydatki opozycji – Renata Gruszczyńska i Jolatna Tyjas, które w tajnych głosowaniach zdobyły odpowiednio 13 i 14 głosów.

Arytmetyka zadziałała, radni zagłosowali tak, a nie inaczej. Będziemy aktywną i merytoryczną opozycją, na pewno z uwagą będziemy się przyglądać pracom tego zarządu i funkcjonowaniu samorządu województwa” - powiedział PAP radny Andrzej Swajda.

Najlepszy wynik do sejmiku woj. świętokrzyskiego w kwietniowych wyborach samorządowych uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 212 046 wyborców (42 proc.). Twarzą kampanii PiS była Renata Janik, którą promowano, jako nową marszałek regionu. Startując z okręgu nr 3 (Kielce i powiat kielecki) Janik zdobyła 43 381 głosów (25,87 proc.), był to najlepszy wynik w Świętokrzyskim.

Drugie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga, na którą głos oddało 109 606 osób (21,71 proc.). Trzecie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej – 94 520 głosów (18,72 proc.) 46 168 osób zagłosowało na kandydatów komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, co przełożyło się na 9,15 proc. poparcia w skali regionu. (PAP)

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2024-05-30, godz: 13:00

  Mecz AKS 1947 Busko-Zdrój vs MKS Neptun Końskie

  Już w najbliższy czwartek, 30 maja o godz. 13:00 zapraszamy wszystkich kibiców na mecz 31 kolejki RS Active IV Ligi. Drużyna AKS 1947 Busko-Zdrój podejmie na własnym boisku rywali z MKS Neptun Końskie.  Wróć do góry