swietokrzyskie.info

Niedziela, 27 kwietnia 2025, Do końca roku 248 dni Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

540 schronów w Świętokrzyskiem. Blisko 50 gmin bez obiektów ochronnych

Dodane: Marta Data: 2025-04-01 15:45:45 (czytane: 7053)  Wersja do druku

W województwie świętokrzyskim zakończono pierwszy etap inwentaryzacji schronów i budowli ochronnych. Jak wynika z danych przekazanych przez 101 samorządów do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, na terenie regionu znajduje się obecnie 540 schronów i miejsc ukrycia.

W woj. świętokrzyskim trwa inwentaryzacja schronów i budowli ochronnych w ramach realizacji ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk poinformował we wtorek, że do tej pory odpowiedzi na wysłane 12 marca pismo o przeprowadzenie inwentaryzacji nadesłało 101 samorządów (ze 102). W 47 z nich nie ma obiektów ochronnych, a w 54 takie obiekty występują. Najwięcej schronów jest w Kielcach – 130 z 540 w całym województwie.

Wojewoda poinformował, że do województwa w tym roku ma trafić 138 mln zł na realizację planu ochrony ludności. W pierwszym etapie planowane jest dostosowanie istniejących obiektów do obowiązujących wymogów i budowa nowych schronów.

W najbliższym czasie pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanego wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzą przeglądy obiektów ochronnych.

Obecnie oczekujemy na wydanie zlecenia do rozpoczęcia kontroli. Celem przeglądów będzie sprawdzenie, czy istniejące obiekty ochronne spełniają wymagania określone w ustawie oraz jakie ewentualne działania należy podjąć, aby w pełni realizowały swoje funkcje” – poinformował świętokrzyski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Mateusz Pióro.

Strażacy sprawdzą, czy schrony są bezpieczne pod kątem pożarów, ewakuacji, zagrożeń biologicznych, radiacyjnych i chemicznych. Po kontroli powstanie protokół, który trafi do władz samorządowych. Na jego podstawie zostaną podjęte działania, aby obiekty spełniały współczesne normy.

Urzędnicy zaznaczyli, że proces ten będzie realizowany etapami także w nadchodzących latach. Schrony muszą spełniać liczne wymogi techniczne, w tym przede wszystkim zapewniać ochronę przed falą uderzeniową wybuchu, przed odłamkami i przed promieniowaniem.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Jacek Sabat poinformował, że do tej pory w ewidencji prowadzonej przez służby wojewody było 380 obiektów – schronów i ukryć zapewniających ochronę dla 33 tys. mieszkańców.

"Zgodnie z założeniami ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest to zdecydowanie niewystarczająca ilość" – przyznał Sabat.

Celem długoterminowym jest zapewnienie schronienia dla 50 proc. mieszkańców miast i 20 proc. mieszkańców wsi.

Ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., ma na celu stworzenie spójnego systemu ochrony ludności umożliwiającego reagowanie na różne zagrożenia naturalne i spowodowane działalnością człowieka, w tym na konflikty zbrojne. (PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

Dawid (2025-04-02 15:29:24)

W Busku nie ma schronów. Są tylko MDS czyli miejsca doraźnego schronienia

Najlepszym schronem na wypadek wojny jest Kościół (2025-04-02 11:27:11)

Modlitwa jest najsilniejszym orężem.Mozna pokonać każdego wroga.
Pieniądze powinny iść na Kościół a nie na zbrojenia. AVE

Kazek (2025-04-02 08:40:35)

Teraz będzie metoda na schrony! Wnuki już się ciesza

Szwagier (2025-04-01 22:24:18)

Kiedyś w Busku to i metro było...

gorąco polecam (2025-04-01 17:55:32)

wiersz Juliana Tuwima pt. Do prostego człowieka. Przestańcie straszyć ludzi wojną. Jeden z najlepszych ministrów finansów prof. Grzegorz Kołodko powiedział, że nadmierne wydatki na wojsko wynikają nie z potrzeby lecz z przyczyn politycznych i prowadzą donikąd zubażając społeczeństwo. W dodatku Polacy niewiele z tego mają bo większość uzbrojenia kupuje się za granicą bez żadnego ofsetu a uzbrojenie wyprodukowane w Polsce oddają za darmo Ukrainie okradając społeczeństwo. Już okazało się, że za pomoc Ukrainie USA, Anglia, Francja w zamian za pomoc militarną otrzymają kontrakty i dostęp do złóż metali rzadkich a Polacy za pomoc dostaną góóóóóóóóóóóóównooooooo.

(2025-04-01 17:32:28)

A czy w Busku jest takie miejsce?

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2025-04-27, godz: 15:00

    Kwiecień z Buską Orkiestrą Zdrojową

    Buska Orkiestra Zdrojowa pod kierownictwem artystycznym Pawła Korepty zaprasza melomanów na dwa wyjątkowe koncerty, które odbędą się w kwietniu 2025 roku w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.




    Wróć do góry