swietokrzyskie.info

Sobota, 15 marca 2025, Do końca roku 291 dni Imieniny: Delfiny, Longina, Ludwiki

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Nowa funkcja w mObywatelu: elektroniczny podpis dokumentów dostępny dla użytkowników

Dodane: Marta Data: 2025-02-25 16:18:37 (czytane: 4247)  Wersja do druku

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą teraz skorzystać z nowej usługi – „Podpisz dokument”. Dzięki niej posiadacze e-dowodów mogą podpisywać dokumenty elektronicznie, np. oświadczenia czy wnioski kierowane do urzędów i instytucji państwowych. Proces podpisywania jest intuicyjny i przeprowadza użytkownika krok po kroku, eliminując potrzebę korzystania z dodatkowych aplikacji.

Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku, więc wystarczy wykonywać kolejno opisane w niej czynności.

Zobacz
/gov.pl/

Ministerstwo Cyfryzacji radzi, by najlepiej przygotować wcześniej plik do podpisu w formacie PDF. Jego maksymalna wielkość to 10 MB, a za jednym razem można podpisać w aplikacji jeden dokument. Następnie należy przygotować e-dowód, 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) oraz włączyć NFC w telefonie. Dla poprawy łączności z e-dowodem zaleca się zdjęcie z telefonu etui lub innych akcesoriów ochronnych.

Aby podpisać dokument, należy otworzyć usługę "Podpisz dokument" i stosować się do widocznych na ekranie instrukcji. Aplikacja wyświetli komunikaty powitalne wraz z listą wstępnych wskazówek. Następnie poprosi o dodanie dokumentu do podpisu.

Kolejny krok to wpisanie 6-cyfrowego numeru CAN e-dowodu, który widoczny jest w prawym dolnym rogu dokumentu na stronie ze zdjęciem. Następnie należy wpisać 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2). Kod ten ustalany jest w urzędzie przez właściciela dokumentu w trakcie odbioru e-dowodu. W następnym kroku aplikacja poprosi o przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu, gdzie znajduje się moduł NFC. W tym momencie odbywa się składanie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie PDF.

Po zakończeniu czynności użytkownik może zapisać lub otworzyć dokument, jeśli używa systemu Android. Ważne, aby na tym etapie zapisać dokument w pamięci swojego urządzenia, ponieważ podpisane dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel. Dla użytkowników urządzeń z systemem iOS zapisanie dokumentu w pamięci urządzenia nastąpi automatycznie.

Podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną. Oznacza to, że w ten sposób można podpisać wniosek, oświadczenie lub inny rodzaj dokumentu kierowany do urzędu lub instytucji państwowej i przesłać go np. za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W przypadku innych podmiotów, jak osoby prywatne, firmy lub organizacje niepubliczne, obie strony muszą najpierw ustalić, że honorują ten rodzaj podpisu we wzajemnych relacjach, aby był on ważny.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że usługa "Podpisz dokument" jest "jednym z większych osiągnięć ostatnich miesięcy".

"W aplikacji można teraz podpisać e-dowodem dowolny dokument w postaci PDF. Wymagany jest moduł NFC w telefonie i oczywiście aktywny certyfikat podpisu osobistego w e-dowodzie wraz z ustalonym do niego kodem PIN. Wszystkim, którzy planują wymianę dowodu osobistego warto przy tym przypomnieć, że potrzebują zawnioskować o wgranie tego certyfikatu do e-dowodu, kiedy wyrabiają nowy dokument, żeby móc w pełni korzystać z jego możliwości" – wyjaśnia Gawkowski.

Dotychczas korzystanie z podpisu osobistego z e-dowodu było możliwe za pośrednictwem oprogramowania E-dowód menedżer w komputerze lub aplikacji eDO App. W pierwszym przypadku właściciel dokumentu potrzebuje czytnika e-dowodu, aby móc skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego i podpisać nim dokument. Aplikacja eDO App to natomiast rozwiązanie na urządzenia mobilne, które umożliwia podpisanie dokumentu z użyciem e-dowodu i NFC w telefonie.

Aplikacja mObywatel podobnie jak eDO App wykorzystuje łączność bezprzewodową i pozwala skorzystać z certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu za pośrednictwem modułu NFC w telefonie. Podpisywanie dokumentów nie wymaga już jednak instalowania osobnej aplikacji.

Ministerstwo zaznacza, że dokument do podpisu można przy tym dodać z wybranego miejsca, w tym z pamięci telefonu, chmury lub dysku. Podpisywanie pliku PDF e-dowodem w mObywatelu trwa zaledwie kilka minut. Warunkiem jest posiadanie przy sobie ważnego e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego oraz 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2), który wymagany jest do jego złożenia. (PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2025-03-16, godz: 14:00

    Hit kolejki: AKS 1947 Busko-Zdrój kontra Naprzód Jędrzejów

    W najbliższą niedzielę, 16 marca, o godzinie 14:00 na stadionie w Jędrzejowie dojdzie do starcia w ramach 20. kolejki RS ACTIVE 4 Ligi 2024/25. Naprzód Jędrzejów, zajmujący drugie miejsce w tabeli, podejmie trzeci w klasyfikacji AKS 1947 Busko-Zdrój.



    Wróć do góry