swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Co dalej z kupcami z placu targowego przy Batorego? (video/audio)

Dodane: Milena Data: 2013-12-17 23:10:13 (czytane: 23194)  Wersja do druku

16 grudnia na zaproszenie Waldemara Sikory - Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, do ratusza przyszli kupcy z remontowanego placu targowego przy ulicy Batorego. W sali konferencyjnej UMiG, zjawiło się około 50 osób. Burmistrz, starał się przekonać handlarzy, aby wszyscy przenieśli się na plac przy ul. Stawowej.

W związku z rewitalizacją placu targowego przy ul. Batorego, kupcom wyznaczono nowe miejsce do handlu.  Na terenie byłego targowiska przy ulicy Batorego od początku listopada trwają prace budowlane.  "Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby w na terenie budowy prowadzony był handel" - jednoznacznie stwierdził burmistrz.
 

spotkanie_z_kupcami.jpg

 

Jedni na górze, drudzy na dole...
Kupcy się podzielili: część podporządkowała się poleceniom władz i przeniosła na wyznaczony przez gminę parking przy ul. Stawowej, część została na zachodniej stronie placu przy ul. Batorego, jeszcze inni przenieśli się na teren prywatny - plac przy dawnym "Ruchu".  Zdaniem burmistrza i części kupców, najrozsądniejsze jest skoncentrowanie handlu w jednym miejscu, na ul. Stawowej, co pozwoli mieszkańcom skorzystać z pełnej oferty i zachęci ich do odwiedzenia bazaru. Teraz handel jest rozproszony, a klienci zdezorientowani.

Według kupców, którzy nie chcą się przenieść na "Nowy Bazar"- głównym problemem jest lokalizacja, ponieważ znajduje się on daleko od centrum i na dobry utarg liczyć można tylko dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. W inne dni bazar odwiedza mniejsza liczba potencjalnych klientów.  Zarzucali też władzom, że mając w planach rewitalizację nie przygotowali wcześniej miejsca z odpowiednimi warunkami do handlu.  Padło pytanie, czy parking na przeciwko ZUS nie byłby lepszym miejscem...

 spotkanie_z_kupcami2.jpg


Pięciokrotnie wyższa stawka dla nieposłusznych
...
W planach zagospodarowania przestrzennego gmina wyznaczyła cztery miejsca do handlu: plac przy ul. Batorego (zawieszony 19 listopada), plac przy ul. Stawowej, ul. 1 maja oraz ul. Langiewicza. Na handlujących w innych miejscach niż te wyznaczone,  uchwała z 2012r. nakłada opłaty w wysokości pięciokrotnej stawki podstawowej - czyli nie 10 a 50zł dziennie. Od 3 grudnia przepis ten zaczął być egzekwowany, co jeszcze bardziej zaogniło sytuację.

Dla większości kupców, handel to podstawowe źródło utrzymania, dlatego jak mówią, wałczą o przetrwanie. Mają pretensje, że prace prowadzone są w najkorzystniejszym, jeśli chodzi o handel, okresie przedświątecznym. Prosili o możliwość pozostania w tym miejscu do końca roku. Liczą też, że dodatkowe opłaty nie zostaną jednak im naliczone.


Ziemia Buska za zmianą opłat dla kupców.
11 grudnia Radni Stowarzyszenia Ziemia Buska działając w imieniu szerokiej grupy mieszkańców złożyli do biura Rady Miasta projekt uchwały zmieniającej zasady poboru opłat od kupców handlujących w Busku-Zdroju.

Według  radnych Ziemi Buskiej obecnie funkcjonująca uchwała Rady z 2012 nie odpowiada aktualnym warunkom oraz jest na ten trudny czas zbyt restrykcyjna. W pierwotnym kształcie uchwała miała służyć innym celom, czyli ograniczeniu handlu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Uchwała nie uwzględnia sytuacji szczególnej jaką jest prowadzony aktualnie remont targowiska miejskiego przy ul. Batorego.

W myśl nowej uchwały proponowanej przez Radnych Ziemi Buskiej w roku 2014 wszyscy kupcy powinni płacić opłatę wg podstawowych stawek, a nie jak obecnie pięciokrotnie wyższych.
Podstawą do próby zmiany uchwały Rady Miasta są między innymi liczne głosy zarówno kupców jak również klientów miejskich targowisk.


Mamy ważne umowy...
Wkrótce rozpoczną się kolejne prace: wykopy pod kanalizację, przyłącza energetyczne i oświetleniowe, roboty drogowe. Ci, których stoiska znajdują się na zachodniej stronie placu, na działce należącej do PSS Społem i na sąsiedniej posesji, muszą opuścić ten teren. Budowa stanowi zagrożenie dla handlujących jak i klientów. Również wykonawca zgłaszał, że nie ma miejsca na przygotowanie elementów potrzebnych do wykonywania prac budowlanych - mówił burmistrz Sikora.

Kupcy, którzy dzierżawią plac od PSS są oburzeni. Mamy aktualne umowy więc jak można nas wyrzucić z naszego placu? Faktury są wystawione do zapłaty - mówił z rozgoryczeniem jeden z kupców. O remoncie placu targowego nie wiemy od wczoraj. Nie udawajmy, że sprawa nas zaskoczyła - oponował burmistrz.

Zobacz video:

spotkanie_burmistrz_kupcy500.jpg
kliknij i oglądaj



Co dalej? Co po zakończeniu remontu?
Kupcy, którzy przenieśli się na Stawową apelowali do pozostałych o wspólne działanie, które zapewni przyszłość wszystkim handlującym. Pytają co dalej? Wiadomo, że podczas robót drogowych stoiska muszą być przeniesione, możliwe, że właściciel placu po dawnym "Ruchu" zacznie inwestycje i stamtąd tez trzeba będzie się wynieść. Według nich, jedyną alternatywą jest bazar na Stawowej i tam trzeba pracować aby przyciągnąć klientów. Nie ma szans, żeby teraz wszyscy kupcy pomieścili się w rejonie starego placu targowego, a przy takim rozproszeniu najwięcej tracą ci, którzy podporządkowując się poleceniom władz, przenieśli się na ul. Stawową. Dlatego burmistrz podejmuje działania, żeby wszystkich ulokować na nowo wyznaczonym targowisku, które na dzień dzisiejszy, jako jedyne wydaje się mieć przyszłość.

Nie ma szans, żeby po zakończeniu inwestycji kupcy wrócili na swoje dotychczasowe miejsca przy ul. Batorego. Po remoncie, w nowej hali targowej przewidziano 26 stałych stoisk i miejsce do tzw. koszykowego handlu. Miejsca w hali przyznawane będą w drodze przetargu, do którego przystąpić będzie mógł każdy, nie tylko handlujący do tej pory. Kupców jest więcej, więc pewne jest, że nie wszyscy obecnie handlujący znajdą tam miejsce na swoje stoisko...

Spotkanie nie przyniosło ostatecznego rozwiązania problemu, ale dyskusja na pewno była potrzebna. Ciężko będzie znaleźć złoty środek - o ile w ogóle istnieje...

/MC/

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (44)
     

- (2013-12-18 22:07:36)

A za wspomniany sklep w Dobrowodzie 500 PLN za miesiąc to kpina. Każdy by taki lokal chciał miec w takim miejscu. Ale zapewne najbliższy przetarg to odmieni i nie będzie 500 a 3500 ... A że pieniądze z czynszu są dla strażaków ochotników to na pewno podreperują ich cienki budżet

- (2013-12-18 22:04:43)

Ten czynsz za szalet 100 PLN pewnie że wysoki nie jest, ale i biznes tam milionowych obrotów nie przynosi. Nawet jakby średnio było 150 osób dziennie w co wątpię to jest około 4500 PLN przychodu z szaletów + jakieś może 3000 PLN utargu z kiosku. Odliczając ZUS, opłatę za wodę, ścieki, energię, papier, pensję właściwie wychodzi się na zero :)

-dek (2013-12-18 21:23:42)

Do internauty który pisze o czynszu w Dobrowodzie Sprawdź proszę czynsz za kiosk w szalecie miejskim - poniżej 100zł, sprawdź czynsz za Okrąglak, Sprawdź czynsz za inne wynajęte lokale, czy budynki "gminne" to są informacje jawne do sprawdzenia w UMiG. Tak, że pięć stów za Dobrowodę to jets super.

-do felek (2013-12-18 21:04:34)

Zaorać, może i zaorali ale mniejsza o to co pod kopułą , mam chorą matkę a jedne świeże warzywa miałam z tego targu. Nie mam zamiaru kupować mieszczuch po marketach i dawać zarobić zachodniemu kapitałowi. Są ludzie i przyzwyczajenia a ja kupowałam prawie od rolnika, jak byś popracował na magazynie tych marketów to nidgy byś nie dotknął tych warzywek i owoców.

-felek (2013-12-18 19:14:38)

panie burmistrzu nie rob pan za mieczaka jezeli paredurni blokuje prace za pare milionow to pogonic to towarzystwo dlaczego wiekszosc przeniosla sie tam gdzie wyznaczony teren a reszta robi sobie jaja w komunalce sa samochody i kparki zaladowac ten majdan i wywiezc ich na lowiska alpo do malpiego gaju burmistrzu wiecej zdecydowania oni i tak na pana nie zaglosuja o tym pan wie ale glosow wystarczy tylko zakoncz pan te inwestycie co rozpoczete

-krysek (2013-12-18 18:29:46)

krotko i na temat jezeli wladze miasta dalej beda tolerowac tych pseudo kupcow to nic z tego nie bedzie jest remont i trzeba sie z tym pogodzic wiec wnioskuje gonic to towarzystwo na stawowa

-.....1 (2013-12-18 17:16:58)

popieram wszystkich apelujących o uporządkowanie miejsca wokół sklepu Meska w rynku. To skandal, aby wybranym sługusom przyzwalać na taką samowolkę.

-janczi (2013-12-18 15:14:19)

o kioskach pierd**** a zus i podatki placisz na targowisku ? Nie pasuje Ci to stoj u siebie przed brama i na drodze grzyby sprzedawaj ;)

-a (2013-12-18 14:26:39)

Kiosk stojący pod biedronką (na dole koło cpn) jest tam lotto jest również budynkiem przenośnym nie związanym z podłożem. Czy w takim układzie straż miejska pobiera tam opłaty za handel w miejscu nie wyznaczonym?? Czy w komisach samochodowych ( tam również sa kioski) też pobierana jest opłata ?? Badźcie konsekwentni i pobierajcie od wszystkich jednakowo. Kiosk stojący u kogoś na prywatnym placu jest miejscem nie wyznaczonym, więc kiosk na dzierżawionym gruncie pod komis samochodowy również jest takim miejscem. Czy pobierana jest opłata ?? Pod sklepem również zawalone pół chodnika, skoro za mały stragan jest opłata 50,00zł to jaka jest przy takim sklepie ???

-do poniżej (2013-12-18 14:19:53)

Czemu ta tzw.ziemia buska nie była taka mądra 3,4,5,6 czy siedem lat temu?Teraz udają dobrego wujka.I to nie dotyczy tylko tego punktu.

-henryk (2013-12-18 12:49:46)

bardzo dobrze burmistrz zrobil zamykajac handel przy ulicy batorego po zakonczeniu handlu kazdego dnia plac wygladal jak smietnisko zaden kupiec nie zebral po sobie smiec lezaly po calym placu wstyd miasto uzdrowiskowe co do cen opinie sa rozne taniej w sklepach i towar lepszy rolnicy nie sprzedawali tylko posrednicy plac mial byc przyjazny prodycentom rolnikom tak nie bylo obok placu ulice pieknie wyremontowane czyste po dajciu na plac czlowiek wydawalo sie ze znalazl sie w innym swiecie zacofanym kulturowo nareszcie po remoncie bedzie porzadek samochod bedzie gdzie zaparkowac teraz graniczylo to z cudem odwagi dla pana sikory za sluszna decyzje bedzie porzadek brawo

- (2013-12-18 12:29:08)

Miasto powinno wprowadzić bezwzględny zakaz handlu przed sklepami,tak jak wprowadzono w innych miastach np.Chmielniku. To co sie- dzieje przed sklepem u p. Mesków to skandal zrobili z miasta wieś nie można tamtędy przejść swobodnie, a wystawiany tam towar od majtek do wieńcy szpeci wygląd rynku. Zwłaszcza teraz po rewitalizacji wygląda to szpetnie. Handel powinien się odbywać w m-cach do tego przeznaczonych i ma wyglądać schludnie handlarze z placu Batorego powinni zwinąć te szmaty z centrum miasta, lub wynająć lokal i sprzedawać tak jak inni właściciele sklepów.

- (2013-12-18 12:05:18)

Dla Sikory nie na swiętosci ludzie moga zdyxhax z głodu umierać najważniejszy jest biznes Sawy iPss

- (2013-12-18 11:20:04)

Burmistrz nie jest od tworzenia miejsc pracy jak ktoś wypomina

- (2013-12-18 11:18:35)

Ci niby kupcy niech pokażą ile podatków płacą. Bo skoro ja mam im wybudować miejsce do handlowania (jako podatnik) to chciałbym aby ta inwestycja się zwróciła. Ponadto większość tych niby kupców prowadzi biznesy na dziko bez żadnych ks fiskalnych, zusów itd. Spora grupa to renciści i emeryci więc jak to jest z tymi kupcami? Jest jeden plac duży na przy Stawowej, tam powinny byc ogrzewane pomieszczenia i warunki do handlu. Oczywiście czynsze też powinny być odpowiednie, a nie 10 PLN za dzień bo to kpina. Zresztą podobny czynsz płaci Pani za dzierżawę sklepu w Dobrowodzie. 500 PLN miesięcznie za loka - kpina w żywe oczy. Ale już niedługo będzie przetarg, więc zapewne skończy się prawie darmowa dzierżawa

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry