Dodane: Marta Data: 2026-05-13 17:10:59 (czytane: 14247) 
Poseł na Sejm RP Michał Cieślak złożył interpelację do Ministra Finansów dotyczącą planowanego objęcia mikroprzedsiębiorców obowiązkami wynikającymi z systemu SENT. Jak podkreśla parlamentarzysta, nowe regulacje mogą szczególnie dotknąć drobnych handlarzy, rzemieślników oraz rodzinne firmy działające na targowiskach i bazarach.
W swoim wystąpieniu poseł zwrócił uwagę, że system SENT został stworzony przede wszystkim do walki z wyłudzeniami podatkowymi, szarą strefą oraz nielegalnym obrotem towarami na dużą skalę. Zdaniem Michała Cieślaka rozszerzanie tych obowiązków na najmniejsze podmioty gospodarcze jest nieproporcjonalne do charakteru prowadzonej przez nie działalności.
Interpelacja poselska do Ministra Finansów
w sprawie konieczności wyłączenia najmniejszych przedsiębiorców z obowiązków wynikających z systemu SENT
Szanowny Panie Ministrze,
w dniu dzisiejszym w Warszawie odbywa się protest drobnych przedsiębiorców przeciwko rozszerzaniu obowiązków związanych z systemem SENT na najmniejsze podmioty gospodarcze. Wśród protestujących znajdują się m.in. szewcy, drobni handlarze prowadzący działalność na targowiskach, osoby utrzymujące się z niewielkiego handlu obwoźnego oraz rodzinne mikrofirmy funkcjonujące często od wielu lat w lokalnych społecznościach.
Środowiska te podnoszą, że nakładanie na nich rozbudowanych obowiązków administracyjnych i cyfrowych związanych z systemem SENT jest całkowicie nieproporcjonalne do skali prowadzonej działalności. Wielu z tych przedsiębiorców to firmy, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie posiadają zaplecza księgowego, prawnego ani informatycznego umożliwiającego sprawne funkcjonowanie w skomplikowanych systemach raportowania.
System SENT został stworzony przede wszystkim do walki z wyłudzeniami podatkowymi, szarą strefą oraz nielegalnym obrotem towarami w dużej skali. Tymczasem obejmowanie jego rygorami drobnych handlarzy czy rzemieślników budzi poważne wątpliwości co do zasad proporcjonalności i racjonalności stanowionego prawa.
W praktyce może to prowadzić do likwidacji wielu małych działalności gospodarczych, które już dziś zmagają się z rosnącymi kosztami energii, składek, inflacją oraz spadkiem rentowności. Dla części przedsiębiorców nowe obowiązki oznaczają konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów obsługi administracyjnej lub ryzyko dotkliwych kar za nieświadome błędy formalne.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
Uważam, że państwo powinno skutecznie walczyć z mafiami podatkowymi i nielegalnym handlem, jednak działania te nie mogą odbywać się kosztem najmniejszych polskich przedsiębiorców, którzy uczciwie pracują i często od pokoleń budują lokalną przedsiębiorczość. Nakładanie na nich skomplikowanych obowiązków administracyjnych grozi dalszym osłabieniem drobnego handlu i rzemiosła w Polsce.
Z wyrazami szacunku
Poseł na Sejm RP
Michał Cieślak
/Artykuł sponsorowany/
Motoryzacyjne zakończenie sezonu z Klasykami Ponidzie
Coraz więcej wypadków na hulajnogach. Najbardziej zagrożone są dzieci i młodzież
Festiwal Filmowy Natura Kina 2026 w Pińczowie. Trzy dni z filmem, reżyserami i aktorami
Telefony znikną ze szkół od 1 września? Zmiany w roku szkolnym 2026/2027
Joanna Trzepiecińska i Bogdan Hołownia w Pińczowie. Recital 'Jak wybrnąć z gafy?'
Narkotyki, broń i setki sztuk amunicji. Duża akcja policji w powiecie jędrzejowskim (foto/video)
Gwara z moich stron - konkurs, który ocala od zapomnienia język naszych przodków
45. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2026 (foto)
Festiwal Chleba w Chrobrzu. Warsztaty, koncerty i darmowe loty balonem
Gwara z moich stron - konkurs, który ocala od zapomnienia język naszych przodków
Potrzebnych jest jeszcze ponad 100 Wolontariuszy Szlachetnej Paczki w województwie świętokrzyskim
Inscenizacja Powstania Warszawskiego (foto/video)
Walka o Niepodległość: 82 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie
Wakacje to idealny czas, by dołączyć do Wojska Polskiego!
82 lata temu dowódca AK gen. T. Komorowski 'Bór' wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie
Wakacje z Wojskiem. Jeszcze możesz zgłosić się na letnie szkolenie
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Festiwal Filmowy Natura Kina 2026 w Pińczowie. Trzy dni z filmem, reżyserami i aktorami
Joanna Trzepiecińska i Bogdan Hołownia w Pińczowie. Recital 'Jak wybrnąć z gafy?'
Festiwal Chleba w Chrobrzu. Warsztaty, koncerty i darmowe loty balonem
58. Dymarki Świętokrzyskie - Nowa Słupia 2026
Dni Buska-Zdroju 2026. Kult, Bryska i Sztywny Pal Azji gwiazdami święta miasta
Operetka pod gwiazdami w Pińczowie. Wyjątkowy koncert na wirydarzu Belwederu już 15 sierpnia
Dzień Chleba 2026 w Staszowie. Na scenie wystąpią Cleo i Wilki
Muzeum Wsi Kieleckiej świętuje 50-lecie. Wielki piknik rodzinny w Tokarni
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (1) |
Koziołek Matołek (2026-05-14 13:10:38)
Co się stało? Znaczki na poczcie się skończyły?
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzy Szydłowski oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury zapraszają na Dni Buska-Zdroju 2026 - dwudniowe święto miasta, które odbędzie się 29 i 30 sierpnia. Tegoroczna edycja zapowiada się jako jedno z największych wydarzeń plenerowych kończących wakacje w regionie.