swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Co dalej z kupcami z placu targowego przy Batorego? (video/audio)

Dodane: Milena Data: 2013-12-17 23:10:13 (czytane: 23196)  Wersja do druku

16 grudnia na zaproszenie Waldemara Sikory - Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, do ratusza przyszli kupcy z remontowanego placu targowego przy ulicy Batorego. W sali konferencyjnej UMiG, zjawiło się około 50 osób. Burmistrz, starał się przekonać handlarzy, aby wszyscy przenieśli się na plac przy ul. Stawowej.

W związku z rewitalizacją placu targowego przy ul. Batorego, kupcom wyznaczono nowe miejsce do handlu.  Na terenie byłego targowiska przy ulicy Batorego od początku listopada trwają prace budowlane.  "Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby w na terenie budowy prowadzony był handel" - jednoznacznie stwierdził burmistrz.
 

spotkanie_z_kupcami.jpg

 

Jedni na górze, drudzy na dole...
Kupcy się podzielili: część podporządkowała się poleceniom władz i przeniosła na wyznaczony przez gminę parking przy ul. Stawowej, część została na zachodniej stronie placu przy ul. Batorego, jeszcze inni przenieśli się na teren prywatny - plac przy dawnym "Ruchu".  Zdaniem burmistrza i części kupców, najrozsądniejsze jest skoncentrowanie handlu w jednym miejscu, na ul. Stawowej, co pozwoli mieszkańcom skorzystać z pełnej oferty i zachęci ich do odwiedzenia bazaru. Teraz handel jest rozproszony, a klienci zdezorientowani.

Według kupców, którzy nie chcą się przenieść na "Nowy Bazar"- głównym problemem jest lokalizacja, ponieważ znajduje się on daleko od centrum i na dobry utarg liczyć można tylko dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. W inne dni bazar odwiedza mniejsza liczba potencjalnych klientów.  Zarzucali też władzom, że mając w planach rewitalizację nie przygotowali wcześniej miejsca z odpowiednimi warunkami do handlu.  Padło pytanie, czy parking na przeciwko ZUS nie byłby lepszym miejscem...

 spotkanie_z_kupcami2.jpg


Pięciokrotnie wyższa stawka dla nieposłusznych
...
W planach zagospodarowania przestrzennego gmina wyznaczyła cztery miejsca do handlu: plac przy ul. Batorego (zawieszony 19 listopada), plac przy ul. Stawowej, ul. 1 maja oraz ul. Langiewicza. Na handlujących w innych miejscach niż te wyznaczone,  uchwała z 2012r. nakłada opłaty w wysokości pięciokrotnej stawki podstawowej - czyli nie 10 a 50zł dziennie. Od 3 grudnia przepis ten zaczął być egzekwowany, co jeszcze bardziej zaogniło sytuację.

Dla większości kupców, handel to podstawowe źródło utrzymania, dlatego jak mówią, wałczą o przetrwanie. Mają pretensje, że prace prowadzone są w najkorzystniejszym, jeśli chodzi o handel, okresie przedświątecznym. Prosili o możliwość pozostania w tym miejscu do końca roku. Liczą też, że dodatkowe opłaty nie zostaną jednak im naliczone.


Ziemia Buska za zmianą opłat dla kupców.
11 grudnia Radni Stowarzyszenia Ziemia Buska działając w imieniu szerokiej grupy mieszkańców złożyli do biura Rady Miasta projekt uchwały zmieniającej zasady poboru opłat od kupców handlujących w Busku-Zdroju.

Według  radnych Ziemi Buskiej obecnie funkcjonująca uchwała Rady z 2012 nie odpowiada aktualnym warunkom oraz jest na ten trudny czas zbyt restrykcyjna. W pierwotnym kształcie uchwała miała służyć innym celom, czyli ograniczeniu handlu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Uchwała nie uwzględnia sytuacji szczególnej jaką jest prowadzony aktualnie remont targowiska miejskiego przy ul. Batorego.

W myśl nowej uchwały proponowanej przez Radnych Ziemi Buskiej w roku 2014 wszyscy kupcy powinni płacić opłatę wg podstawowych stawek, a nie jak obecnie pięciokrotnie wyższych.
Podstawą do próby zmiany uchwały Rady Miasta są między innymi liczne głosy zarówno kupców jak również klientów miejskich targowisk.


Mamy ważne umowy...
Wkrótce rozpoczną się kolejne prace: wykopy pod kanalizację, przyłącza energetyczne i oświetleniowe, roboty drogowe. Ci, których stoiska znajdują się na zachodniej stronie placu, na działce należącej do PSS Społem i na sąsiedniej posesji, muszą opuścić ten teren. Budowa stanowi zagrożenie dla handlujących jak i klientów. Również wykonawca zgłaszał, że nie ma miejsca na przygotowanie elementów potrzebnych do wykonywania prac budowlanych - mówił burmistrz Sikora.

Kupcy, którzy dzierżawią plac od PSS są oburzeni. Mamy aktualne umowy więc jak można nas wyrzucić z naszego placu? Faktury są wystawione do zapłaty - mówił z rozgoryczeniem jeden z kupców. O remoncie placu targowego nie wiemy od wczoraj. Nie udawajmy, że sprawa nas zaskoczyła - oponował burmistrz.

Zobacz video:

spotkanie_burmistrz_kupcy500.jpg
kliknij i oglądaj



Co dalej? Co po zakończeniu remontu?
Kupcy, którzy przenieśli się na Stawową apelowali do pozostałych o wspólne działanie, które zapewni przyszłość wszystkim handlującym. Pytają co dalej? Wiadomo, że podczas robót drogowych stoiska muszą być przeniesione, możliwe, że właściciel placu po dawnym "Ruchu" zacznie inwestycje i stamtąd tez trzeba będzie się wynieść. Według nich, jedyną alternatywą jest bazar na Stawowej i tam trzeba pracować aby przyciągnąć klientów. Nie ma szans, żeby teraz wszyscy kupcy pomieścili się w rejonie starego placu targowego, a przy takim rozproszeniu najwięcej tracą ci, którzy podporządkowując się poleceniom władz, przenieśli się na ul. Stawową. Dlatego burmistrz podejmuje działania, żeby wszystkich ulokować na nowo wyznaczonym targowisku, które na dzień dzisiejszy, jako jedyne wydaje się mieć przyszłość.

Nie ma szans, żeby po zakończeniu inwestycji kupcy wrócili na swoje dotychczasowe miejsca przy ul. Batorego. Po remoncie, w nowej hali targowej przewidziano 26 stałych stoisk i miejsce do tzw. koszykowego handlu. Miejsca w hali przyznawane będą w drodze przetargu, do którego przystąpić będzie mógł każdy, nie tylko handlujący do tej pory. Kupców jest więcej, więc pewne jest, że nie wszyscy obecnie handlujący znajdą tam miejsce na swoje stoisko...

Spotkanie nie przyniosło ostatecznego rozwiązania problemu, ale dyskusja na pewno była potrzebna. Ciężko będzie znaleźć złoty środek - o ile w ogóle istnieje...

/MC/

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (44)
     

-oo7 (2013-12-18 10:14:21)

A co z handlującym Meskiem na rynku? Tam miasto nie wyznaczyło miejsca do handlu, a połowa towaru jest wyciągnięta przed sklep, czasem przejść trudno.

-dek (2013-12-18 10:12:32)

Do Pani Przewodniczącej wpłynął projekt uchwały znoszący tą opłatę 50zł za handel w miejscu do tego nie przeznaczonym, zobaczymy czy go wprowadzi na sesję w grudniu. A swoją drogą to handel na parkingu przy ulicy Stawowej jest także w miejscu do tego nie przeznaczonym, bo jest to parking. Zgodnie z uchwałą RM są wyznaczone miejsca uznawane za targowiska i przy ul Stawowej jest to wydzielony teren ogrodzony, a parking to parking i tam powinna być pobierana opłata 50zł.Wesołych świąt.

-tv (2013-12-18 10:03:04)

Nauczyli się narzekać. Sam prowadzę działalność i wiem jakie są koszty- większość "kupców" nawet onich nie słyszała. 99% niby kupców nie ma pojęcia o opłatach stałych (Zus, podatki) Są niby rolnikami i na ryczałcie lub nawet bez. Rzygać mi się chce gdy czytam te utyskiwania i płacz. Zacznijcie normalnie, zgodnie z prawem prowadzić działalność, to wówczas porozmawiamy. Do tej pory większość z was to zwykli naciągacze

-Piotr (2013-12-18 10:00:19)

Burmistrz Sikora ma rację. Niestety kupcy nie mogą zostać tam gdzie stoją. Myślę, że to nie podlega dyskusji. Nie pomieszczą się też pochowani po kątach przy placu targowym. Jedyna alternatywa, przenieść się w jedno miejsce. Trzeba takie miejsce znaleźć. To nowo wyznaczone moim zdaniem jest najlepsze, na tyle co się orientuje. Szkoda mi kupców, bo tracą dobre miejsce pracy i na pewno będą poszkodowani, ale to przecież nie jest wina burmistrza. Rewitalizacja była od dawna w planie bo tak nie mogło zostać. Na Batorego jest teraz plac budowy, tam musi być dojazd, wykonawcy potrzebne miejsce do pracy. To nie wymysł burmistrza. Słuchałem relacji audio - każdy z kupców ma swoje racje i będzie bardzo trudno nad tym zapanować.

-- (2013-12-18 10:00:06)

czyli co trzeba było zostawić ten "kurnik" na placu targowym ?

--morus (2013-12-18 09:59:58)

Ludu mój ludu budować trzeba i z utrudnieniami chwilowymi też liczyć się trzeba. Sikora robi dużo jest aż za bardzo uprzejmy i kulturalny.To typ człowieka spokojnego rozważnego.Niektóre decyzje zapadły dużo wcześniej zanim został Burmistrzem i co ma z tych inwestycji zrezygnować i doprowadzić do sytuacji gdzie unijne dotacje przepadną?
Uważam,że powinien się przyjrzeć kalendarzom robót by nie zdarzało się ,że wykonane zadanie najpierw kładzie się dywanik a później zrywa się go i dodatkowo płaci np: za wkopanie rur do wodociągu, położenie kabli energetycznych, kanalizacji itd .Nie zawsze udaje się wszystko przewidzieć ale od tego są służby gminne by to przewidywały. W służbach tych pracują fachowcy często z cenzusami renomowanych uczelni a nad nimi są Naczelnicy i właściwy Wiceburmistrz.To do nich należy
działka o której piszę.

- (2013-12-18 09:51:08)

Hala nie zwróci się nigdy !!!
Trzeba mieć świadomość, że czynsze będą tam wysokie więc i ceny siłą rzeczy wyższe. Kto tam będzie robił zakupy ??? Pewnie nikt.

A już wkrótce w okolicy powstanie wielkopowierzchniowy market. Powodzenia!!!
Sikora niszczy drobny handel! Taki z niego dobry gospodarz !!!

-Kochająca Anna. (2013-12-18 09:18:00)

Kupcy dali zarobić Społem , zarabiało starostwo , kupiec zarobił i my mieliśmy blisko w godzinach pracy, a teraz zakupów na targu nie zrobimy, społem nie zarobi, starostwo też nie zarobi i tylko my dopłacimy aby trzymać ich z kuroniówki .Na co to było. Wywalą halę i lata miną zanim to się zwróci.

- (2013-12-18 09:15:50)

Dla Sikory nie na swiętosci ludzie moga zdyxhax z głodu umierać najważniejszy jest biznes Sawy iPss

-miluś (2013-12-18 09:12:04)

OK, stragany jak stragany stoją na placu gminnym, no ale żeby ściągać haracz od tych co stoją na prywatnej posesji jakim cudem skoro właściciel posesji odprowadza podatek do UG, jeżeli tak to czemu pomijane są kioski RUCH będące w prywatnych rekach stojące w punktach parkowych, albo wszyscy równi albo samowolka w wykonaniu burmistrza.Ludzie z tym trzeba wyżej iść jak można na kogoś nakładać opłaty 5 razy wyższe a pomijać innych stojących w bardziej dochodowych i komunikacyjnych węzłach prowadząc do zastraszania straż miejska, legitymowania na terenach prywatnych oraz robienie zdjęć bez zgody oraz zastraszając wszczęciami komorniczymi na takie działania jest prokuratura , wystarczy wnieść skargę i tyle. Demokracja w busku, jak wszyscy to wszyscy płacić a nie uprzywilejowane kioski RUCH i szczeki na Poprzecznej.
A może mi ktoś powie co się stało z byłą dyrektorką w Dobrowodzie, albo co się stało z byłym dyrektorem domu kultury-kto ich pozwalniał?

-mieszkaniec Buska (2013-12-18 08:29:53)

Już za rok wybory, Sikora, Kolarz z całym PSL em na śmietnik polityczny. Pamiętamy.

- (2013-12-18 08:09:12)

Czyli Burmistrz Sikora zamiast tworzyć miejsca pracy likwiduje je !!!

Skoro ludzie mięli jakieś utrzymanie, a nie będzie dla nich miejsca w nowej hali - tak to mógł sobie rządzić PSS Społem.

Ludzie nie dajcie się tej aroganckiej władzy !!!

-XXXXXX (2013-12-18 08:02:00)

Przepraszam bardzo -a gdzie jest Pani Romanowska SLD . jest piękny plac dawny GS czy tam PCHS jak go zwał tak go zwał
dajcie tym ludziom zarobić na chleb a także zrobić zakupy ludziom którzy wychodzą z pracy o 15 godz.a z drugiej strony jak będą kupcy to nie splajtuą sklepy PSS ,OGRODNICZY itp . PANIE BURMISTRZU TROCHĘ DOBREJ WOLI. ALE PAN NIE WIDZI MŁODZIEŻY KUPCÓW -WAŻNE ŻE SIĘ PAN BAWI

- (2013-12-18 07:26:17)

wielcy kupcy.jajka, kacki,buty mydlo i powidlo. targ przpomina pekin .do konca roku a potem do swiat wielkanocnych itd. zrobic porzadek

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry