Dodane: Milena Data: 2013-12-17 23:10:13 (czytane: 23195) 
16 grudnia na zaproszenie Waldemara Sikory - Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, do ratusza przyszli kupcy z remontowanego placu targowego przy ulicy Batorego. W sali konferencyjnej UMiG, zjawiło się około 50 osób. Burmistrz, starał się przekonać handlarzy, aby wszyscy przenieśli się na plac przy ul. Stawowej.
W związku z rewitalizacją placu targowego przy ul. Batorego, kupcom
wyznaczono nowe miejsce do handlu. Na terenie byłego targowiska przy ulicy
Batorego od początku listopada trwają prace budowlane. "Nie możemy pozwolić
sobie na to, żeby w na terenie budowy prowadzony był handel" -
jednoznacznie stwierdził burmistrz.

Jedni na górze, drudzy na dole...
Kupcy
się podzielili: część podporządkowała się poleceniom władz i przeniosła
na wyznaczony przez gminę parking przy ul. Stawowej, część została na
zachodniej stronie placu przy ul. Batorego, jeszcze inni przenieśli się
na teren prywatny - plac przy dawnym "Ruchu". Zdaniem burmistrza i
części kupców, najrozsądniejsze jest skoncentrowanie handlu w jednym
miejscu, na ul. Stawowej, co pozwoli mieszkańcom skorzystać z pełnej
oferty i zachęci ich do odwiedzenia bazaru. Teraz handel jest
rozproszony, a klienci zdezorientowani.
Według kupców, którzy
nie chcą się przenieść na "Nowy Bazar"- głównym problemem jest
lokalizacja, ponieważ znajduje się on daleko od centrum i na dobry utarg
liczyć można tylko dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. W inne dni
bazar odwiedza mniejsza liczba potencjalnych klientów. Zarzucali też
władzom, że mając w planach rewitalizację nie przygotowali wcześniej
miejsca z odpowiednimi warunkami do handlu. Padło pytanie, czy parking
na przeciwko ZUS nie byłby lepszym miejscem...

Pięciokrotnie wyższa stawka dla nieposłusznych...
W
planach zagospodarowania przestrzennego gmina wyznaczyła cztery miejsca
do handlu: plac przy ul. Batorego (zawieszony 19 listopada), plac przy
ul. Stawowej, ul. 1 maja oraz ul. Langiewicza. Na handlujących w innych
miejscach niż te wyznaczone, uchwała z 2012r. nakłada opłaty w
wysokości pięciokrotnej stawki podstawowej - czyli nie 10 a 50zł
dziennie. Od 3 grudnia przepis ten zaczął być egzekwowany, co jeszcze
bardziej zaogniło sytuację.
Dla większości kupców, handel to
podstawowe źródło utrzymania, dlatego jak mówią, wałczą o przetrwanie.
Mają pretensje, że prace prowadzone są w najkorzystniejszym, jeśli
chodzi o handel, okresie przedświątecznym. Prosili o możliwość
pozostania w tym miejscu do końca roku. Liczą też, że dodatkowe opłaty
nie zostaną jednak im naliczone.
Ziemia Buska za zmianą opłat dla kupców.
11 grudnia Radni Stowarzyszenia Ziemia Buska działając w imieniu szerokiej grupy mieszkańców złożyli do biura Rady Miasta projekt uchwały zmieniającej zasady poboru opłat od kupców handlujących w Busku-Zdroju.
Według radnych Ziemi Buskiej obecnie funkcjonująca uchwała Rady z 2012 nie odpowiada aktualnym warunkom oraz jest na ten trudny czas zbyt restrykcyjna. W pierwotnym kształcie uchwała miała służyć innym celom, czyli ograniczeniu handlu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Uchwała nie uwzględnia sytuacji szczególnej jaką jest prowadzony aktualnie remont targowiska miejskiego przy ul. Batorego.
W myśl nowej uchwały proponowanej przez Radnych Ziemi Buskiej w roku 2014 wszyscy kupcy powinni płacić opłatę wg podstawowych stawek, a nie jak obecnie pięciokrotnie wyższych.
Podstawą do próby zmiany uchwały Rady Miasta są między innymi liczne głosy zarówno kupców jak również klientów miejskich targowisk.
Mamy ważne umowy...
Wkrótce
rozpoczną się kolejne prace: wykopy pod kanalizację, przyłącza
energetyczne i oświetleniowe, roboty drogowe. Ci, których stoiska
znajdują się na zachodniej stronie placu, na działce należącej do PSS
Społem i na sąsiedniej posesji, muszą opuścić ten teren. Budowa stanowi
zagrożenie dla handlujących jak i klientów. Również wykonawca zgłaszał, że nie ma miejsca na przygotowanie elementów potrzebnych do
wykonywania prac budowlanych - mówił burmistrz Sikora.
Kupcy,
którzy dzierżawią plac od PSS są oburzeni. Mamy aktualne umowy więc jak
można nas wyrzucić z naszego placu? Faktury są wystawione do zapłaty -
mówił z rozgoryczeniem jeden z kupców. O remoncie placu targowego nie
wiemy od wczoraj. Nie udawajmy, że sprawa nas zaskoczyła - oponował
burmistrz.
Zobacz video:
Co dalej? Co po zakończeniu remontu?
Kupcy,
którzy przenieśli się na Stawową apelowali do pozostałych o wspólne
działanie, które zapewni przyszłość wszystkim handlującym. Pytają co
dalej? Wiadomo, że podczas robót drogowych stoiska muszą być
przeniesione, możliwe, że właściciel placu po dawnym "Ruchu" zacznie
inwestycje i stamtąd tez trzeba będzie się wynieść. Według nich, jedyną
alternatywą jest bazar na Stawowej i tam trzeba pracować aby przyciągnąć
klientów. Nie ma szans, żeby teraz wszyscy kupcy pomieścili się w rejonie starego placu targowego, a przy takim rozproszeniu najwięcej tracą ci, którzy podporządkowując się poleceniom władz, przenieśli się na ul. Stawową. Dlatego burmistrz podejmuje działania, żeby wszystkich ulokować na nowo wyznaczonym targowisku, które na dzień dzisiejszy, jako jedyne wydaje się mieć przyszłość.
Nie ma szans, żeby po zakończeniu inwestycji
kupcy wrócili na swoje dotychczasowe miejsca przy ul. Batorego. Po remoncie, w nowej hali
targowej przewidziano 26 stałych stoisk i miejsce do tzw.
koszykowego handlu. Miejsca w hali przyznawane będą w drodze przetargu,
do którego przystąpić będzie mógł każdy, nie tylko handlujący do tej
pory. Kupców jest więcej, więc pewne jest, że nie wszyscy obecnie
handlujący znajdą tam miejsce na swoje stoisko...
Spotkanie nie przyniosło ostatecznego rozwiązania problemu, ale dyskusja na pewno była potrzebna. Ciężko będzie znaleźć złoty środek - o ile w ogóle istnieje...
/MC/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (44) |
- (2013-12-20 21:15:59)
Niektóre gęby tych kupców są mi znane z urzędu pracy jak po kuroniówkę chodzą lub podpisywać
-gebels (2013-12-20 20:04:47)
naprawde kupczyc w busku nie ma gdzie bo prawdziwego domu schadzek niema a zima za pasem i tylki marzna
-Mariola (2013-12-20 19:25:49)
A jak to jest ze w busku wyznaczone sa oficjalnie cztery miejsca do handlu, na 1go Maja ludzi zepchneli na zadupie a całe lato kwitł handel pod sanatorium Markonim. Wizytówka miasta ataki burdel zrobiony. Straży miejskiej i burmistrzowi to nie przeszkadzało tam nie było pięciokrotnej opłaty targowej . Tam wogóle nie było żadnej opłaty do miasta jak to jest? A prrzyczepa DOlce Vita na wejściu do parku??
-mimi (2013-12-20 15:25:57)
a może wróćmy z handlem do cielętnika bo nasi pra pra pra tam kupowali...
Ci, którzy żałują swoje babcie, które muszą biegać za jabłkami na Stawową, niech się stukną w arbuz. To ich obowiązek, żeby pomóc swoim bliskim choć w ten przedświąteczny czas...
Niech odejdzie ten syf na Batorego, a jak komuś daleko na targowisko w tej małej mieścince, to niech sobie założy warzywnik przy drzwiach wejściowych do domu/bloku...
-STOP (2013-12-20 10:09:25)
a niemogl zostać ten bazarek w tym miejscu co był?? można było ewentualnie zrobić jakies zadaszenia, kosze na smieci i uporządkować ruch samochodów i byłoby okej wilk syty i owca cała, a tak klienci niezadowoleni, targowie rozpiep..., po co wydawac grube miliony na jakiąś idiotyczną halę z autami na dachu?? ludzie są nauczeni w tym miejscu robic zakupy od dawien dawna, moi dziadkowie mieszkali przy starym targowiu jeszcze w wojne, dziadek był kierownikiem mleczarni na targowiu a babcia opowiadala ze wlasnie na starym targu był największy targ.
-krysek do bezradnego (2013-12-19 22:13:49)
czlowieku zanim napiszesz to pomysl kupcy z ulicy kilinskiego z rynku nie takie placili czynsze a handlowali na legalu nie jak wy i tez musieli przetrwac te remonty a trwaly dlugo a ile z nich poszlo po zapomoge bo ich to przeroslo i nikt nie wzywal lokalnych pseudo teleizji wiec prosty wniosek trzeba w koncu otworzyc legalna dzialalnosc a nie robic z siebie dziadow z ksiazki reymonta albo zgoscie sie do skarbowki oni wam pomoga i to szybko
-bezradny (2013-12-19 21:05:03)
Tomek sprawdź sobie protokół z tej sesji na której uchwalano ten regulamin a zobaczysz, że radni Ziemi Buskiej byli przeciwni temu projektowi. Nam zależy jedynie na zawieszeniu opłaty karnej na okres budowy targowiska, bo to dotyczy mieszkańców naszej gminy z Broniny, Żernik, Łagiewnik i innych miejscowości oraz Buska. Nieważne jakie kwoty podatków wpłacają ale nie wyciągają ręki po zapomogi. Może według ciebie lepiej kupować w marketach ale podatki od nich są płacone często nawet w innych krajach.
Pozwólmy ludziom zarabiać na życie.
- (2013-12-19 18:20:19)
jako mieszkaniec buska gowno mnie interesuje ze w centrum miasta jest bazar dla mnie ma byc blisko szybko .Wychodze z pracy załatwiam sprawy w centrum robie przy okazji zakupy i spadam i jest ekstra :) no chyba ze wolicie wyjsc z pracy zalatwic sprawy odpalic samochod o 15 przejechac przez zatłoczone miasto po to by kupic pare jablek i ziemniakow raczej nie !!! dla wiekszosci mieszkancow wyglad nie ma znaczenia za dnia bo sa tak zabiegani ze nie maja czasu spojrzec za siebie
-tomek (2013-12-19 17:15:04)
Popieram w całości przeniesienie handlu na ul. Stawową. W wielu miastach, bazary- stragany są dalej od ich centrum i kupcy są zadowoleni z możliwości handlu.My tu w Busku mamy w niewielkim stopniu sprzedających swój towar rolników, lecz są to typowi kupcy a więc prowadzący działalność gospodarczą.U nas rolnicy nie uprawiają pomarańczy, bananów, a taki towar jest oferowany do sprzedaży na bazarze i pochodzi on z marketów lub giełdy rolnej w Pińczowie. Czy nie widzi tego Urząd Skarbowy? Czy tych kupców nie obowiązuje Ustawa Karno Skarbowa, łącznie z potrzebą wywieszenie odpowiedniej informacji o podmiocie prowadzącym handel? Gdzie uwidaczniane są operacje handlowe w tym kasy fiskalne?. Kupcy niech przestrzegają obwiązującego prawa i dopiero wówczas niech żądają przestrzegania ich praw. Ziemia Buska rozpoczęła kampanie wyborczą. Przecież w 2012 r. to miedzy innymi ich głosami uchwalono przepisy pozwalające karać handlujący w innych miejscach niż wyznaczone.
-LOLEK (2013-12-19 16:56:50)
Kiosk stojący pod biedronką (na dole koło cpn) jest tam lotto jest również budynkiem przenośnym nie związanym z podłożem. Czy w takim układzie straż miejska pobiera tam opłaty za handel w miejscu nie wyznaczonym?? Czy w komisach samochodowych ( tam również sa kioski) też pobierana jest opłata ?? Badźcie konsekwentni i pobierajcie od wszystkich jednakowo. Kiosk stojący u kogoś na prywatnym placu jest miejscem nie wyznaczonym, więc kiosk na dzierżawionym gruncie pod komis samochodowy również jest takim miejscem. Czy pobierana jest opłata ?? Pod sklepem również zawalone pół chodnika, skoro za mały stragan jest opłata 50,00zł to jaka jest przy takim sklepie ???
-LOLEK (2013-12-19 16:52:54)
Panie Burmistrzu niech pan wezmie uruchomi jakis Autobus żeby dowieźć moją 80 letnią babcie tam na dół ze świerczewskiego bo chciala sobie kapuste kupic niech sie pan zastanowi bo źle pan robi a tam na dół i tak nikt nie pójdzie
-LOLEK (2013-12-19 16:42:01)
Panu juz dziekujemy
-ja tez !!!! (2013-12-19 10:40:30)
"popieram wszystkich apelujących o uporządkowanie miejsca wokół sklepu Meska w rynku. To skandal, aby wybranym sługusom przyzwalać na taką samowolkę"
- (2013-12-19 09:33:19)
A gdzie Rysiek i jego szwagier ze Zbludowic teraz stoją.
-do poniżej (2013-12-19 09:17:52)
Nie tylko ten od Staszowa zastawia pół chodnika w rynku.Na PKeSówce to samo.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.