Dodane: Agnieszka Data: 2013-12-13 16:45:12 (czytane: 20006) 
Czternastu osobom zatrudnionym w buskim Urzędzie Pracy z dniem 31.12.2013r. kończą się umowy o pracę. Wśród nich są osoby z wieloletnim stażem. Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu, starosta Jerzy Kolarz odpowiedział na pytania radnych Zbigniewa Jastrzębia i Grzegorza Lasaka w tej sprawie.
Dużo mówi się ostatnio o zwolnieniach w buskim UP. Czternaście osób czeka na decyzję czy po 1 stycznia 2014r. zostanie z nimi przedłużona umowa o pracę. Do tej pory zatrudnieni byli na czas określony i z końcem bieżącego roku umowy te wygasają.
W punkcie interpelacje i zapytania, radni pytali starostę, czy są już jakieś decyzje w tej sprawie.
Zapraszamy do obejrzenia video:
Posiedzenie Rady Powiatu będzie retransmitowane w naszej Telewizji Internetowej:
Godziny retransmisji:
Data: 13.12.2013 godz. 17.30
Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (67) |
- (2013-12-16 23:37:39)
A moze dla odmiany w sprawie bezrobocia punkt widzenia pracodawcy? Moja mama szukala kiedys pracownika,sprzedawcy ( ja wiem. Zaraz sie okaze,ze prowadzi oboz pracy, w ktorym chinskie dzieci za miske ryzu golymi rekami krusza skaly). Wymagania- sanepid, doswidczenie mile widziane-ale niekoniecznie- i chec do pracy. Zaczela szukac przez UP,bo myslala ze tak bedzie szybciej- ale po dwoch tygodniach zdjela ogloszenie. A dlaczego? Bo pierwsza pani oswiadczyla,ze jest w ciazy i bedzie ciagnac zwolnienie. Druga- moze pracowac tylko od poniedzialku do czwartku bo zaocznie studiuje i w weekendy ma zjazdy, a na zmiany nie bedzie,bo musi sie uczyc. Nastepna dzieci miala juz w gimnazjum, ale konczyc moze najpozniej o pierwszej, bo musi ugotowac obiad i dopilnowac, zeby dzieci odrobily lekcje. Inna nie bedzie pracowac "za tak smieszne pieniadze", bo z opieki dostaje wiecej siedzac w domu.A kolejna do pracy byla bardzo chetna,ale na miesiac, bo pozniej to ona jedzie na szparagi.Zeby nie bylo,ze dyskryminuje: z facetami bylo podobnie. Jeden przyszedl nawalony, drugi od razu z tekstem" niech mi pani tu napisze,ze sie nie nadaje, bo prace to ja mam"- i tak dalej. Mama zadzwonila-czy poszla-do UP, i pyta,czemu wysylaja jej ludzi, ktorzy nie chca pracowac, a tam rozlozyli rece, bo u nich kazdy mowi,ze do pracy jest chetny. Mama sie wkurzyla i powiedziala,ze nigdy przez UP nikogo nie zatrudni, bo nie ma czasu na rozmowy z ludzmi, ktorzy za wszelka cene probuja ja przekonac,ze sie nie nadaja do pracy. Moze dlatego "jest 5 czy dziesiec ofert".A traca na tym ci, ktorym naprawde robota jest potrzebna, i takich ludzi naprawde szkoda. Ale co do jednego sie za to zgadzam-dopoki urzedy pracy beda ubezpieczac bezrobotnych- nigdy nie bedzie dobrze. Chyba,zeby te ubezpieczenia byly od jakiejs ilosci zlozonych cv- od razu by sie wyjasnilo,kto pracy znalezc nie moze, a kto jej nie szuka.Amen.
- (2013-12-16 18:31:22)
Cytat
Krystian Jarubas, brat marszałka województwa, zostanie powołany na wicedyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju. - Skoro mój brat i koledzy z PSL piastują wysokie stanowiska, to ja nigdzie mam nie pracować? - pyta zdziwiony.
- Był wakat na stanowisku wicedyrektora, więc na zasadzie porozumienia i zgodnie z ustawą zdecydowaliśmy się powołać pana Krystiana na to stanowisko. Przede wszystkim zna instrumenty rynku pracy i spełnia wszystkie kryteria - podkreśla starosta buski Jerzy Kolarz.
Młodszy brat marszałka województwa Adama Jarubasa zostanie powołany na stanowisko wicedyrektora buskiego PUP 1 lipca. Ma 30 lat, przez ostatnie trzy lata pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Jest absolwentem ekonomii Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach.
Powiatem buskim od lat rządzi Polskie Stronnictwo Ludowe, a szefem tej partii w regionie jest marszałek Adam Jarubas. Czy nie ma niezręczności w tym, że na wicedyrektora PUP w Busku wybrano jego brata? - Nie ukrywam, to trochę kłopotliwe pytanie. Ale mam nadzieję, że wykorzystam osobę pana Jarubasa w naszym urzędzie do zdobywania środków unijnych - odpowiada Marian Szostak, dyrektor buskiego PUP. Będzie lobbował u swojego brata, który rozdziela unijne pieniądze? - dopytujemy. - Nie do końca. W WUP zajmował się sprawami unijnymi. W naszym urzędzie jest bieda, więc może jego osoba pomoże nam w zdobywaniu tych środków - tłumaczy Szostak. Ale przyznaje, że miał wątpliwości, czy należy zatrudniać brata marszałka. - Miałem obiekcje co do konieczności zatrudniania pana Jarubasa, ale zarząd powiatu wypowiedział się w tej sprawie tak jak wiemy. Dał zielone światło - podkreśla Szostak.
Staroście Kolarzowi nie przeszkadzały powiązania rodzinne nowego wicedyrektora. - Zresztą na ten temat z panem marszałkiem nie rozmawiałem, spraw kadrowych z nim nie konsultuję - twierdzi.
Sam zainteresowany nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości. - Skoro mój brat i koledzy z PSL piastują wysokie stanowiska, to ja nigdzie mam nie pracować? - pyta zdziwiony Krystian Jarubas.
To już drugie podejście brata marszałka do pracy w buskim urzędzie. W lutym tego roku chciał być dyrektorem tej placówki po tym, jak dotychczasowy szef Henryk Radosz awansował na wiceburmistrza Buska. Wówczas konkurs na dyrektora wygrał jednak ówczesny wicedyrektor Marian Szostak. - Wiedziałem, że jest wakat na stanowisko wicedyrektora, więc złożyłem aplikację - wyjaśnia Krystian Jarubas.
Starosta buski uważa, że to dobry kandydat. - Podczas pracy w WUP nabrał doświadczenia. Poza tym dojeżdża ponad 80 km do pracy w Kielcach, a ma żonę i dwójkę małych dzieci. A przecież jest mieszkańcem powiatu buskiego i mógłby dojeżdżać do pracy 20 km - przekonuje Kolarz. Ale zaznacza, że będzie się przyglądał efektom pracy młodszego Jarubasa.
Dla "Gazety"
Adam Jarubas, marszałek województwa
- Wiem, że brat aspiruje na wicedyrektora, bo zmienia miejsce zamieszkania. Mam świadomość, że to może być różnie komentowane, ale dałem mu wolną rękę. Nie mogę mu przecież zabronić awansu zawodowego. Nie może być dyskryminowany tylko z tego powodu, że starszy brat jest marszałkiem. Znam go i wiem, że jest dobrze przygotowany do pracy na stanowisku wicedyrektora w buskim urzędzie.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Odpowiedz
Cytuj
Zgłoszenie Zgłoś do usunięcia
Wróć do Busko Zdrój
Dodaj odpowiedź
ZalogujZaloguj przez FacebookZarejestruj
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
reklama
- (2013-12-16 13:24:13)
PSL to skompromitowana sitwa bez kompetencji i honoru dla nich liczy sie tylko koryto
-xxz (2013-12-16 10:10:41)
wreszcie starosta pomyslał rozsądnie,po co tulu nieulów siedzi w PUP.otwierają o 7.30 a pracę zaczynają o 8.00 do 14.00 to , gdzie te osiem godzin pracy. NAJPIERW kawka , bajki z miasta a intruzi niech stoją za drzwiami jak pan pies.Obsługują tylko w paru pokojach na dole dlaczego całe piętro zajęte przez niepotrzrbne osoby PUP .Utworzono fikcyjny etat Klub pracy po co,aby komuś dać pracę przecież ta osoba nie ma zielonego pojęcia o tworzeniu giełd pracy na bruk z nieukiem.Z pup w BUSKU NIKT Z BEZROBOTNYCH nie dostał skierowania do pracy na stronie urzędu widnieje nieraz 5 nieraz10 ofert ale kto je otrzyma.PO co się tam rejestrować a wogóle chcąc się zarejestrować to należy odstać swoje kilka dni bo załatwia jeden pokój a u góry pańcie dupy grzeją po co one tam siedzą i biorą pieniądze z naszych podatków z naszego krajowego budżetu.pani starosto rozwiąż to dziadostwo całkowicie wystarczy powiesić na tablicy ogłoszeń starostwa jakiekolwiek oferty i będzie luksusludzie nie będą się denerwować bo jak się idzie do podpisu to pani gada przez telefon podaje przepisy kulinarne koleżamce a intruz bezrobotny niech stoi jak pan pies za drzwiami dlaczego nie można skorzystać ze szkoleń unijnych kto je dostaje chyba kolesie pracowników należy dokonać oceny pracy pracowników przez osoby bezrobotne bo one tylko doświadczają tam upokorzenia od tych chamów 7.30 O
-ja (2013-12-15 23:23:33)
A wicedyrektor UP też ma umowę do końca grudnia? A autor komentarza z 7:16 niech opisze jak UP pomógł mu się zabrać do poszukiwań i ustalić kolejność działań. Bo ja osobiście nie doświadczyłem takiego zainteresowania ze strony urzędu, ba, powiem więcej byłem traktowany jak natręt, który zamiast się tylko podpisać i spadać śmie zadawać pytania i przeszkadzać "urzędnikowi" w prowadzeniu prywatnych rozmów przez telefon.
-Cesiek Kunicyna (2013-12-15 13:21:05)
Jaru... ratuj
-do bezrobotny (2013-12-15 12:15:33)
trzeba wiedzieć o czym się mówi. otóż od 1 stycznia zmienia się ustawa o promocji zatrudnienia...., urzędy pracy będą właśnie działać w podobny sposób jak na zachodzie. będzie robiona ocena czego oczekują bezrobotni od urzędu.każdy pracownik będzie pracował z określoną liczbą osób. od początku do końca. przygotuje je do rozmów z pracodawcami, pomoże określić zawody w których bezrobotny chce pracować itp. polecam stronę ministerstwa pracy i polityki społecznej. ja piszę o tym pracę i czytam, słucham i rozmawiam zarówno z bezrobotnymi jak i pracownikami w różnych urzędach województwa. przerażające jest to że ludzie czekają az ktoś im coś da bez żadnego wysiłku z ich strony. JAK SAM NIE WEŹMIESZ SWOJEGO ŻYCIA W SWOJE RĘCE TO NIKT INNY TEGO NIE ZROBI.
-pracuś (2013-12-15 10:33:29)
szacun dla tego radnego pis
-Bezrobotny (2013-12-15 10:11:41)
No ale ja tylko mówię jak jest,nie mam zamiaru tu nikomu "dowalac" najlepiej to przeprowadzic ankiete wsrod bezrobotnych i ich spytac jak oni oceniaja prace i czy urzad im pomogl, uzyskamy odpowiedz w prosty sposob czy potrzebny jest w dzisiejszych czasach UP, wydaje mi sie ze najlepszym rozwiazanie bylo by go przeksztalcic w biuro pracy za granica ze sprawdzonymi ofertami pracy.Skoro pracy nie ma tutaj to szukajmy jej dalej tzn za granica.
-do bezrobotnego (2013-12-15 08:37:47)
jak mieszkasz w Niemczech to mieszkaj a nie jątrz tu u nas. atmosfera wszędzie jest niewesoła i naprawdę nie potrzeba dowalać ludziom. i i tak wyszło na moje. jak siedzisz za granicą to nawet jak idziesz do sklepu to polskich podatków nie płacisz.
-Bezrobotny (2013-12-15 08:20:53)
kazdy placi podatki A bezrobotny to nie? Wystarczy ze rano kupie gazete i bulki i juz vat zbiera Panstwo. Dlatego jestem szczesliwy ze obecnie mieszkam w Niemczech tutaj pracuje, masz na UP nie ma co liczyc dlatego tez sam znalazlem prace
-do poniżej (2013-12-15 07:16:30)
tak jak radny jest zatrudniony to innej rady nie ma i w dniu gdy jest sesja jet na urlopie. a co do wypowiedzi "bezrobotnego" ubezpieczyć się można z innych źródeł niż UP. (radzę poczytać o możliwościach.)a z tego co wiem to UP nie jest od ubezpieczania tylko od aktywizacji , no ale jak ma do czynienia z takimi klientami jak ty to współczuję. nie tylko oni mają obowiązki, ty jako zarejestrowany też. wiem co mówię bo po studiach też się zarejestrowałem a i tak pracę znalazłem sam. w Urzędzie tylko pomogli mi się do tych poszukiwań zabrać i ustalić pewna kolejność działań. UP to nie tylko wspomniany grubszy pan w jednym pokoju. przestańcie truć jadem. bezrobotny poświęć ten czas na przeglądanie ofert pracy a nie na czcze gadki. i nie wyjeżdżaj zaraz o tym że oni tam pracują za nasze podatki bo kto jak kto ale bezrobotny podatków nie płaci a tylko korzysta jak sam powiedziałeś z ubezpieczenia na które pieniądze pochodzą ze składek od osób pracujących. więc między innymi od pracowników UP. i ode mnie też.
- (2013-12-15 06:52:44)
A radni jak przychodzą na sesje to biorą urlop w pracy ?
-Do 2013.12.14 18 52 35 (2013-12-15 06:32:58)
A kto został pogryziony ? Ci dobrzy co nie pytają bo starosta nie ma problemu a urzędnik roboty.Gdyby nie aplikowanie o unijne pieniądze to żadna strategia (zbiór ogólników zresztą) by nie powstała bo i po co. Trzeba by się z jej 2wykonania przecież rozliczać. A konsultacje oczywiście w godzinach pracy, bo jeszcze by kto przyszedł. A pisemko na niecały rok przed wyborami tylko po to żeby się lansować tak jak co tydzień w pewnym tygodniku. I to pewnie nie pod pozorem troski o innych bo przecież na plakatach wyborczych pisali że CZŁOWIEK jest najważniejszy, więc lepiej nic nie mówić że ludzie tracą pracę
- (2013-12-15 06:13:33)
Wychodząc z założenia, że lepiej siedzieć cicho i o nic nie pytać, godzimy się na wszystko. Na to jak możemy być manipulowani, na krzywdę , niesprawiedliwość itp.. A może pytanie coś jednak daje ? Zastanów się !
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.