swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Tablica z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego - apel o solidarne zaangażowanie i społeczne wsparcie

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23261)  Wersja do druku

Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.

1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.

Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.

bitwa001.jpg
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia


Każdy z nas wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych sprzed 150 lat! A wtedy, mimo niewoli, represji i biedy, nasi przodkowie zdobyli się na wspólny czyn, który - jak o Powstaniu Styczniowym wyrażał się marszałek Józef Piłsudski - stał się podwaliną niepodległości Polski w 1918 r.

Apelujemy zatem do wszystkich o przyłączenie się do grona fundatorów tego pomnika patriotyzmu i chwały naszych przodków. Ofiarowana choćby złotówka będzie przepustką na karty historii – każdy darczyńca zostanie wymieniony imiennie w przygotowywanym pamiątkowym dokumencie, który w „kapsule czasu” zostanie wmurowany razem z tablicą. Duplikat jego, w formie elektronicznej, umieszczony i dostępny będzie również na specjalnie tworzonej stronie internetowej, poświęconej temu wydarzeniu, www.tablica1863.busko.pl aktywny jest również wcześniej założony, dłuższy adres: www.tablicapowstaniastyczniowego.busko.pl

 

kaplica_nmp001.jpg
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja


Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.

Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.


Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003



utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.

Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:

Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882

i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com

Zbiórka prowadzona jest do końca roku.



Tekst: Jarosław Roland Kruk

 

SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)

Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym,  wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.

Jarosław Roland Kruk

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (91)
     

-wiadomo kto (2013-11-22 04:25:27)

Na pokazanej wizualizacji brakuje drugiej tablicy metr na metr z listą fundatorów. Jak na bycoku.

-historyk raz jeszcze (2013-11-22 04:20:52)

Projekt tablicy, wers siódmy - Jakich partii powstańczych?
Boże! kto to pisał?
O Feliksie Jaworskim jeszcze poproszę o materiały potwierdzające jego wybitny udział w powstaniu.

-historyk (2013-11-22 04:13:03)

Panowie! Nie bawcie się historią.
Na stronie [url]www.powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=a22[/url] wyraźnie jest napisane, że ksiądz Świątkiewicz został aresztowany i odesłany do Stopnicy. Uniknął większych represji.
Tablica jaką próbujecie wypromować nie może być sprzeczna z innymi materiałami historycznymi, czy to się komuś podoba czy nie. O innych mieszkańcach Buska-Zdroju biorących udział w powstaniu niestety materiałów znaleźć nie mogę
Proszę zatem o podanie wiarygodnych źródeł mówiących o udziale mieszkańców Buska-Zdroju w powstaniu 1863 i o represjach względem księdza.
Nie jestem bynajmniej przeciwko upamiętnieniu czynu i ofiar jakie złożyli przeważnie młodzi a czasem nawet nieletni powstańcy. Na cytowanej stronie przeczytałem list młodego powstańca piszącego o ranach odniesionych podczas walki, o amputacji nogi. Dziś już nie ma takich ludzi chcących dać od siebie tyle co tamci. Ewidentnie cześć im się należy. Myśląc o takiej tablicy należy przede wszystkim zadbać o zgodność z innymi materiałami historycznymi i o właściwe umiejscowienie tejże. Nie może to być ozdobą ściany bo tak sobie ksiądz zamarzył. Ktoś tu już zaproponował tekst takiej tablicy, bardziej ogólny i nie do podważenia pod względem historycznym. Zgadzam się w pełni z przedmówcą. Na proponowany przez Państwa tekst nie ma społecznej zgody. Na umiejscowienie również.

-Pytanie do JRK (2013-11-22 01:52:33)

A dlaczego tablica ma wisieć na ścianie kościoła w Busku a nie we wsi Grochowiska? Czy ksiądz nie za pewnie się u nas czuje w czasach gdy kościołowi wiedzie się coraz gorzej? Wyciął stare drzewa, rozwalił zabytkowy mur, a teraz jakąś ozdobę szarej ściany chciałby mieć. Młodzież już nawet postać w cieniu w niedzielę nie pójdzie.

-Do władz miasta: (2013-11-22 00:25:55)

proponuję jedną z ulic nazwać im. kpr Bronisława Zająca, który walczył na Westerplatte w składzie Wartowni nr 11,
i do końca długiego życia mieszkał w Busku Zdroju.

-A dlaczego tablica ma być na kościele... (2013-11-22 00:00:07)

skoro ekscelencje i papież nie poparli Powstania Styczniowego, tego nie rozumiem.

-Kasia (2013-11-21 23:41:29)

"15 tys. za tablicę - takie są dziś ceny, cóż poradzić.
Grób - rozbudowany w formie rodzaj memoriału - dla jednej osoby kosztuje dziś ok 6.000 i funduje go statystyczna, kilkuosobowa rodzina. Tu tablicę, za cenę 2,5x większą, upamiętniającą m.in ofiarę życia ok. 300 powstańców poległych w Bitwie pod Grochowiskami, ma możliwość ufundować społeczność lekko licząc, 5.000x liczniejsza niż wspomniana rodzina. Czy stosowne więc jest pisanie o rozrzutności?"

Dlatego JRonaldzie byłoby dobrze gdybyś sam ufundował brakujące pieniądze.
Bo jak zwykle robisz kupę hałasu i tylko to. Widzę też, że żuawi i inicjatorzy tej tablicy strzelili sobie w kolano pozwalając Ci podłączyć się pod tą inicjatywę.

--ja (2013-11-21 23:21:48)

Panie Kruk, kogo Pan reprezentuje? Czy ten tajemniczy " FUNDUSZ SPOŁECZNY", czy ks. Szlachtę, czy może żuawów? A tak na marginesie, to mógłby Pan wykorzystać swoje zdolności w swojej pracy zawodowej w BSCK, żeby skończyć z tym masowym odwoływaniem imprez.

-JRK do poniższego wpisu (2013-11-21 23:02:47)

Ups! to ''ludzie opamiętajcie się!!!'' - to nie moje słowa, to kawałek cytatu wpisu - (2013-11-21 15:36:37)

-JRK do (2013-11-21 15:36:37) (2013-11-21 22:55:50)

- (2013-11-21 15:36:37)

ludzie opamiętajcie się!!!
15 tys. za tablicę - takie są dziś ceny, cóż poradzić.
Grób - rozbudowany w formie rodzaj memoriału - dla jednej osoby kosztuje dziś ok 6.000 i funduje go statystyczna, kilkuosobowa rodzina. Tu tablicę, za cenę 2,5x większą, upamiętniającą m.in ofiarę życia ok. 300 powstańców poległych w Bitwie pod Grochowiskami, ma możliwość ufundować społeczność lekko licząc, 5.000x liczniejsza niż wspomniana rodzina. Czy stosowne więc jest pisanie o rozrzutności?

Czy nie lepiej byłoby środki przeznaczyć na biedne dzieci? można dyskutować - ja uważam, że powinno się myśleć i o kultywowaniu pamięci przodków, krzewieniu historii, jak i o działaniach mających zapobiegać ubożeniu społeczeństwa, czego symptomem są głodne dzieci. Ale tu bez zmian systemowych, niewiele się zmieni. Same kwesty, zbiórki czy orkiestry niewiele poradzą.
Ja, w miarę moich możliwości, staram się coś robić na wielu płaszczyznach, z uwzględnieniem potrzebujących dzieci też.
Co robią inni? - o to już ich należy pytać.

-zainteresowana (2013-11-21 22:54:12)

Do Pana Jarosława
najlepszą lekcją historii jaką wspomina moje dziecko było spotkanie z kombatantem II Wojny światowej. Był zachwycony opowieściami tego Pana. Wiem, powstańców już nie zaprosimy na pogadankę. Tablice na pewno nie przyczynią się do tego aby młodzi ludzie pamiętali historie Polski- moim zdaniem nie tędy droga i nie za takie pieniądze.
Nawet papież Jan Paweł II nie chciał pomników bo wiedział, że te pieniądze mogą być lepiej wykorzystane. Czy tu nie chodzi tylko aby się pokazać ludowi i mieć zdjęcie w gazecie.

-xyz (2013-11-21 22:34:21)

niejasno się Pan wyraża, Panie Kruk. Oczywiście jesteśmy powstańcom i powstaniu pamięc. Ale na miły Bóg nie twórzy tej pamięci na mitach czy niesprawdzonych przekazach. Chce się buskiego bohatera na siłę wykreować? Jaki dowód na to niby boheterstwo? Jakie zaangażowanie buszczan było chocby w fazę końcową tego powstania?
Jak był szykanowny głwny boheter treści tablicy? Jak można go porównywać z księżmi - bohaterami powstania? Czyjaś pycha tu przesłania sprawę. Czyżby nie wielebnego? Rzeczywiście chłopi mz bodbuskich wsi wyłapywali partyzantów. Zapytajcie najstarszych, którą to wieś nazywano ,,wisieluchy,, I dlaczego tak nazywano? Ano za zabotego powstańca Rosjanie płacili, więc chłopi rannych wieszali

-Jarosław Roland Kruk do komentatorów (2013-11-21 22:24:43)

do: -Bask (2013-11-21 12:59:21) - autor posiada, jak każdy, jakiś majątek i na poczet uczczenia pamięci Powstania i powstańców wpłacił określoną kwotę. Jaką - będzie można zobaczyć już niebawem, gdy uruchomiona zostanie strona www.tablica1863.busko.pl - będzie tam lista współfundatorów.

do -Zainteresowana (2013-11-21 13:33:42y )- nie wiem jak powstańcy reagują na obecną rzeczywistość. Wiem, jak się zachowali w swoich czasach. Wiem też, że za dzisiaj odpowiadamy w dużej mierze my, i ewentualne pretensje powinniśmy mieć do siebie.
Im o tablice na pewno nie chodziło. My - uważam - winniśmy im pamięć, której przejawem jest ta fundowana tablica i towarzysząca jej uroczystość. Tak w naszej kulturze przyjęło się oddawać cześć i pamięć.

-busko (2013-11-21 21:16:10)

no,panie Robercie Osiński nie popisał się Pan znajomością historii o powstańcach.Może pan pojechałby na Bahama na stałe i dał społeczeństwu Buska święty spokój z podchodami nikomu niepotrzebnymi.To co Pan robi to robi pan tylko i wyłącznie dla siebie.Tak być nie powinno.Busko nigdy!!!!nie zasłużyło się w żadnej historycznej akcji.Pon dobrze o tym wie.

-xyz (2013-11-21 19:41:59)

powtarzam, bo moj post w sprawie tablicy dziwnie znika. Tablica zawiera naciagany nieco tekst. Trzeba by to wyjaśnić a nie wpisywać księdza do grupy powstańczej. Kościoł jak wiadomo był zobowiązany słuchać papieża a ten powstania nie zachwalał. Byli odważni księza którzy tego nie usłuchali i ponieści wiele kłopotów na zsyłce koncząc. Ale ich nazwiska są powszechnie znane. Tu pojawia się nowy boharer pomoć przeniesioeny karnie / przez kogo?/ ze wsi Busko do nieodległego miasteczka Stopnica

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry