Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23261) 
Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.
1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.
Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja
Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.
Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.
Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003
utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.
Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:
Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882
i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com
Zbiórka prowadzona jest do końca roku.
Tekst: Jarosław Roland Kruk
SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)
Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym, wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.
Jarosław Roland Kruk
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (91) |
-wiadomo kto (2013-11-22 04:25:27)
Na pokazanej wizualizacji brakuje drugiej tablicy metr na metr z listą fundatorów. Jak na bycoku.
-historyk raz jeszcze (2013-11-22 04:20:52)
Projekt tablicy, wers siódmy - Jakich partii powstańczych?
Boże! kto to pisał?
O Feliksie Jaworskim jeszcze poproszę o materiały potwierdzające jego wybitny udział w powstaniu.
-historyk (2013-11-22 04:13:03)
Panowie! Nie bawcie się historią.
Na stronie [url]www.powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=a22[/url] wyraźnie jest napisane, że ksiądz Świątkiewicz został aresztowany i odesłany do Stopnicy. Uniknął większych represji.
Tablica jaką próbujecie wypromować nie może być sprzeczna z innymi materiałami historycznymi, czy to się komuś podoba czy nie. O innych mieszkańcach Buska-Zdroju biorących udział w powstaniu niestety materiałów znaleźć nie mogę
Proszę zatem o podanie wiarygodnych źródeł mówiących o udziale mieszkańców Buska-Zdroju w powstaniu 1863 i o represjach względem księdza.
Nie jestem bynajmniej przeciwko upamiętnieniu czynu i ofiar jakie złożyli przeważnie młodzi a czasem nawet nieletni powstańcy. Na cytowanej stronie przeczytałem list młodego powstańca piszącego o ranach odniesionych podczas walki, o amputacji nogi. Dziś już nie ma takich ludzi chcących dać od siebie tyle co tamci. Ewidentnie cześć im się należy. Myśląc o takiej tablicy należy przede wszystkim zadbać o zgodność z innymi materiałami historycznymi i o właściwe umiejscowienie tejże. Nie może to być ozdobą ściany bo tak sobie ksiądz zamarzył. Ktoś tu już zaproponował tekst takiej tablicy, bardziej ogólny i nie do podważenia pod względem historycznym. Zgadzam się w pełni z przedmówcą. Na proponowany przez Państwa tekst nie ma społecznej zgody. Na umiejscowienie również.
-Pytanie do JRK (2013-11-22 01:52:33)
A dlaczego tablica ma wisieć na ścianie kościoła w Busku a nie we wsi Grochowiska? Czy ksiądz nie za pewnie się u nas czuje w czasach gdy kościołowi wiedzie się coraz gorzej? Wyciął stare drzewa, rozwalił zabytkowy mur, a teraz jakąś ozdobę szarej ściany chciałby mieć. Młodzież już nawet postać w cieniu w niedzielę nie pójdzie.
-Do władz miasta: (2013-11-22 00:25:55)
proponuję jedną z ulic nazwać im. kpr Bronisława Zająca, który walczył na Westerplatte w składzie Wartowni nr 11,
i do końca długiego życia mieszkał w Busku Zdroju.
-A dlaczego tablica ma być na kościele... (2013-11-22 00:00:07)
skoro ekscelencje i papież nie poparli Powstania Styczniowego, tego nie rozumiem.
-Kasia (2013-11-21 23:41:29)
"15 tys. za tablicę - takie są dziś ceny, cóż poradzić.
Grób - rozbudowany w formie rodzaj memoriału - dla jednej osoby kosztuje dziś ok 6.000 i funduje go statystyczna, kilkuosobowa rodzina. Tu tablicę, za cenę 2,5x większą, upamiętniającą m.in ofiarę życia ok. 300 powstańców poległych w Bitwie pod Grochowiskami, ma możliwość ufundować społeczność lekko licząc, 5.000x liczniejsza niż wspomniana rodzina. Czy stosowne więc jest pisanie o rozrzutności?"
Dlatego JRonaldzie byłoby dobrze gdybyś sam ufundował brakujące pieniądze.
Bo jak zwykle robisz kupę hałasu i tylko to. Widzę też, że żuawi i inicjatorzy tej tablicy strzelili sobie w kolano pozwalając Ci podłączyć się pod tą inicjatywę.
--ja (2013-11-21 23:21:48)
Panie Kruk, kogo Pan reprezentuje? Czy ten tajemniczy " FUNDUSZ SPOŁECZNY", czy ks. Szlachtę, czy może żuawów? A tak na marginesie, to mógłby Pan wykorzystać swoje zdolności w swojej pracy zawodowej w BSCK, żeby skończyć z tym masowym odwoływaniem imprez.
-JRK do poniższego wpisu (2013-11-21 23:02:47)
Ups! to ''ludzie opamiętajcie się!!!'' - to nie moje słowa, to kawałek cytatu wpisu - (2013-11-21 15:36:37)
-JRK do (2013-11-21 15:36:37) (2013-11-21 22:55:50)
- (2013-11-21 15:36:37)
ludzie opamiętajcie się!!!
15 tys. za tablicę - takie są dziś ceny, cóż poradzić.
Grób - rozbudowany w formie rodzaj memoriału - dla jednej osoby kosztuje dziś ok 6.000 i funduje go statystyczna, kilkuosobowa rodzina. Tu tablicę, za cenę 2,5x większą, upamiętniającą m.in ofiarę życia ok. 300 powstańców poległych w Bitwie pod Grochowiskami, ma możliwość ufundować społeczność lekko licząc, 5.000x liczniejsza niż wspomniana rodzina. Czy stosowne więc jest pisanie o rozrzutności?
Czy nie lepiej byłoby środki przeznaczyć na biedne dzieci? można dyskutować - ja uważam, że powinno się myśleć i o kultywowaniu pamięci przodków, krzewieniu historii, jak i o działaniach mających zapobiegać ubożeniu społeczeństwa, czego symptomem są głodne dzieci. Ale tu bez zmian systemowych, niewiele się zmieni. Same kwesty, zbiórki czy orkiestry niewiele poradzą.
Ja, w miarę moich możliwości, staram się coś robić na wielu płaszczyznach, z uwzględnieniem potrzebujących dzieci też.
Co robią inni? - o to już ich należy pytać.
-zainteresowana (2013-11-21 22:54:12)
Do Pana Jarosława
najlepszą lekcją historii jaką wspomina moje dziecko było spotkanie z kombatantem II Wojny światowej. Był zachwycony opowieściami tego Pana. Wiem, powstańców już nie zaprosimy na pogadankę. Tablice na pewno nie przyczynią się do tego aby młodzi ludzie pamiętali historie Polski- moim zdaniem nie tędy droga i nie za takie pieniądze.
Nawet papież Jan Paweł II nie chciał pomników bo wiedział, że te pieniądze mogą być lepiej wykorzystane. Czy tu nie chodzi tylko aby się pokazać ludowi i mieć zdjęcie w gazecie.
-xyz (2013-11-21 22:34:21)
niejasno się Pan wyraża, Panie Kruk. Oczywiście jesteśmy powstańcom i powstaniu pamięc. Ale na miły Bóg nie twórzy tej pamięci na mitach czy niesprawdzonych przekazach. Chce się buskiego bohatera na siłę wykreować? Jaki dowód na to niby boheterstwo? Jakie zaangażowanie buszczan było chocby w fazę końcową tego powstania?
Jak był szykanowny głwny boheter treści tablicy? Jak można go porównywać z księżmi - bohaterami powstania? Czyjaś pycha tu przesłania sprawę. Czyżby nie wielebnego? Rzeczywiście chłopi mz bodbuskich wsi wyłapywali partyzantów. Zapytajcie najstarszych, którą to wieś nazywano ,,wisieluchy,, I dlaczego tak nazywano? Ano za zabotego powstańca Rosjanie płacili, więc chłopi rannych wieszali
-Jarosław Roland Kruk do komentatorów (2013-11-21 22:24:43)
do: -Bask (2013-11-21 12:59:21) - autor posiada, jak każdy, jakiś majątek i na poczet uczczenia pamięci Powstania i powstańców wpłacił określoną kwotę. Jaką - będzie można zobaczyć już niebawem, gdy uruchomiona zostanie strona www.tablica1863.busko.pl - będzie tam lista współfundatorów.
do -Zainteresowana (2013-11-21 13:33:42y )- nie wiem jak powstańcy reagują na obecną rzeczywistość. Wiem, jak się zachowali w swoich czasach. Wiem też, że za dzisiaj odpowiadamy w dużej mierze my, i ewentualne pretensje powinniśmy mieć do siebie.
Im o tablice na pewno nie chodziło. My - uważam - winniśmy im pamięć, której przejawem jest ta fundowana tablica i towarzysząca jej uroczystość. Tak w naszej kulturze przyjęło się oddawać cześć i pamięć.
-busko (2013-11-21 21:16:10)
no,panie Robercie Osiński nie popisał się Pan znajomością historii o powstańcach.Może pan pojechałby na Bahama na stałe i dał społeczeństwu Buska święty spokój z podchodami nikomu niepotrzebnymi.To co Pan robi to robi pan tylko i wyłącznie dla siebie.Tak być nie powinno.Busko nigdy!!!!nie zasłużyło się w żadnej historycznej akcji.Pon dobrze o tym wie.
-xyz (2013-11-21 19:41:59)
powtarzam, bo moj post w sprawie tablicy dziwnie znika. Tablica zawiera naciagany nieco tekst. Trzeba by to wyjaśnić a nie wpisywać księdza do grupy powstańczej. Kościoł jak wiadomo był zobowiązany słuchać papieża a ten powstania nie zachwalał. Byli odważni księza którzy tego nie usłuchali i ponieści wiele kłopotów na zsyłce koncząc. Ale ich nazwiska są powszechnie znane. Tu pojawia się nowy boharer pomoć przeniesioeny karnie / przez kogo?/ ze wsi Busko do nieodległego miasteczka Stopnica
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.