Tablica z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego - apel o solidarne zaangażowanie i społeczne wsparcie
2013-11-24 12:37:58

Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.


1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.

Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski
zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie
wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji,
uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się
solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.

bitwa001.jpg
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia


Każdy z nas
wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych
sprzed 150 lat! A wtedy, mimo niewoli, represji i biedy, nasi przodkowie
zdobyli się na wspólny czyn, który - jak o Powstaniu Styczniowym
wyrażał się marszałek Józef Piłsudski - stał się podwaliną
niepodległości Polski w 1918 r.

Apelujemy zatem do wszystkich o
przyłączenie się do grona fundatorów tego pomnika patriotyzmu i chwały
naszych przodków. Ofiarowana choćby złotówka będzie przepustką na karty
historii – każdy darczyńca zostanie wymieniony imiennie w
przygotowywanym pamiątkowym dokumencie, który w „kapsule czasu” zostanie
wmurowany razem z tablicą. Duplikat jego, w formie elektronicznej,
umieszczony i dostępny będzie również na specjalnie tworzonej stronie
internetowej, poświęconej temu wydarzeniu, www.tablica1863.busko.pl aktywny jest również wcześniej założony, dłuższy adres: www.tablicapowstaniastyczniowego.busko.pl

 

kaplica_nmp001.jpg
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja


Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.

Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.


Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003



utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.

Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:

Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882

i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com

Zbiórka prowadzona jest do końca roku.



Tekst: Jarosław Roland Kruk

 

SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)

Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym,  wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.

Jarosław Roland Kruk










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15417