swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Tablica z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego - apel o solidarne zaangażowanie i społeczne wsparcie

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23260)  Wersja do druku

Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.

1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.

Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.

bitwa001.jpg
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia


Każdy z nas wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych sprzed 150 lat! A wtedy, mimo niewoli, represji i biedy, nasi przodkowie zdobyli się na wspólny czyn, który - jak o Powstaniu Styczniowym wyrażał się marszałek Józef Piłsudski - stał się podwaliną niepodległości Polski w 1918 r.

Apelujemy zatem do wszystkich o przyłączenie się do grona fundatorów tego pomnika patriotyzmu i chwały naszych przodków. Ofiarowana choćby złotówka będzie przepustką na karty historii – każdy darczyńca zostanie wymieniony imiennie w przygotowywanym pamiątkowym dokumencie, który w „kapsule czasu” zostanie wmurowany razem z tablicą. Duplikat jego, w formie elektronicznej, umieszczony i dostępny będzie również na specjalnie tworzonej stronie internetowej, poświęconej temu wydarzeniu, www.tablica1863.busko.pl aktywny jest również wcześniej założony, dłuższy adres: www.tablicapowstaniastyczniowego.busko.pl

 

kaplica_nmp001.jpg
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja


Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.

Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.


Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003



utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.

Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:

Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882

i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com

Zbiórka prowadzona jest do końca roku.



Tekst: Jarosław Roland Kruk

 

SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)

Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym,  wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.

Jarosław Roland Kruk

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (91)
     

-do poniżej (2013-11-23 07:10:53) (2013-11-23 09:41:12)

rozumiem, że wyrażasz swoją opinię odnośnie wszelkich inicjatyw ''masowych'', wliczając w to w pierwszej kolejności Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Szlachetną Paczkę, wszelkie inne akcje, z ostatnio zbieraną Pomocą dla ofiar tajfunu na Filipinach włącznie.

Gratuluję podejścia do życia. To taka postawa ślimacza - dobrze ci w tej twojej prywatnej ciasnej skorupce, nic nikomu nie dajesz, rozumiem oczywiście, że konsekwentnie nic też od nikogo nie przyjmujesz, w nic się nie angażujesz - hm... widać można i tak.
Ale czy dobrze ci z tym?

- (2013-11-23 07:10:53)

każdy ma prawo realizować swoje fantazje, jednak niech robi to za swoje pieniądze i nie wyciąga ręki po cudze

kolejni, którzy pragną się lansować za cudzą kasę

-JRK: stan konta (2013-11-23 01:10:07)

aktualny stan konta Komitetu wynosi: 5.9103 zł

-JRK do: -ja (2013-11-21 18:28:37) i w temacie podobnych (2013-11-23 00:49:33)

--ja (2013-11-21 18:28:37): W artykule pisze, że zbiórka potrwa do końca roku, a odsłonięcie tablicy nastąpi wcześniej - w Wigilię. To jakoś nie po kolei......

Wszystko się zgadza. Wstępnie przyjęty termin to 24 grudnia - tego dnia ma nastąpić odsłonięcie gotowej tablicy. Nie znaczy to, że wszelkie kwestie finansowe zostaną do tej daty zamknięte. Takie rzeczy jak projekt, przygotowanie wzorca, odlanie itp - są czy też będą wykonywane 'a konto', zapłata nastąpi po fakcie.
Jeśli się zdarzy, ze wpłaconych pieniędzy będzie więcej niż potrzeba na samą tablicę, w zależności ile, to przeznaczy się je najprawdopodobniej na ''oprawę'' ceremonii odsłonięcia - na koncert okolicznościowy w duchu Powstania. Wspominałem o tym w poprzedniej odpowiedzi.

Jeśli okaże się natomiast, że nie uzbiera się potrzebnej minimalnej kwoty, to brakującą kwotę pokryją autorzy inicjatywy.

Przy tej okazji zwracam się z prośbą do osób rozumiejących przesłanie memoriału i chcących dołączyć do grona jego fundatorów o to, by jeśli to możliwie, wcześniej przekazywali swoje darowizny, tak by możliwie wcześnie Komitet miał wiedzę jakie środki są do dyspozycji i w razie prawdopodobieństwa nadwyżki, jak ja rozsądnie zagospodarować.

-JRK do: -drogo (2013-11-21 17:15:24) (2013-11-23 00:23:17)

jak i do innych komentarzy, odnoszących się do wielkości,jakości tablic czy ich ilości.

Ad cena - na cenę 15.000 składa się honorarium artysty, odlewnika, materiał, kamień i kamieniarz no i montaż. To wszystko wysokiej jakości przy bardzo rozsądnych cenach. Kosztorys będzie do wglądu.

Ad. Ilość tablic - będzie jedna tablica o powierzchni ok 1m2, której projekt jest prezentowany we wcześniejszych artykułach (linki do nich na końcu tekstu). Nie będzie na niej żadnych imiennych informacji o fundatorach, darczyńcach, Komitecie itp.
Nie znaczy to, że będzie zupełnie anonimowa - materialnemu memoriałowi na ścianie kościoła towarzyszyć będzie wirtualna ''tablica'' - wspominana, powstająca póki co z pewnymi oporami, dedykowana strona internetowa, www.tablica1863.busko.pl, na której będą prezentowane, możliwie wszelkie, informacje o niej, artykuły, fotografie, linki do stron pokrewnych takich jak wspominana www.powstanie1863.zsi.kielce.pl, Będzie też i lista darczyńców fundatorów. Zarówno tych - mierząc wartością składki - małych i dużych, z wyłączeniem osób pragnących zachować anonimowość, oczywiście. Będzie też sprawozdanie finansowe.
Sporządzony też zostanie okolicznościowy "dokument pisany" przedstawiający w zwartej formie inicjatywę, jak też jej wszystkich fundatorów, który zamknięty w specjalnym pojemniku, kapsule czasu, zostanie umieszczony na pamiątkę pod tablicą w ścianie kościoła.

Rozważana jest też, a jakże, organizacja towarzyszącej odsłonięciu ''oprawy'' - specjalnego koncertu i prelekcji. Ale z tym wiążą się dodatkowe koszty, więc póki nie ma środków na samą tablicę, nie pora rozwijać ten temat.

Ad. Pospolite ruszenie w Polsce się nie sprawdziło - zależy w jakim sensie. Wg mnie pozytywnym przykładem pospolitego ruszenia, solidarnego gestu i wspólnego działania, który pokazuje, że duch w narodzie nie zaginął, jest fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

-patrzę na to zdjęcie-wizualizację... (2013-11-22 20:16:10)

...i brakuje mi tam jednego rzeczywistego, wielkiego elementu.
Odsłonięty kościół po wycince drzew przyciąga mój wzrok każdorazowo jak tamtędy przejeżdżam.
I za każdym razem jestem zbulwersowany tym elementem wystroju placu przedkościelnego, przedogrodzeniowego.
Chyba nawet pisze tam czyje to cacko, ale że tylko ja to widzę i wychodzi że tylko mnie to przeszkadza to jestem zdziwiony.

-oo7 (2013-11-22 19:50:50)

Mozna gdzieś zobaczyć kosztorys tej tablicy? 15 tys to chyba dość wygórowana cena.Coś tu chyba śmierdzi.

-ciekawy (2013-11-22 19:12:23)

proponuję wmurować tablicę Panu lub pani Kruk jeżeli to nazwisko,tylko kto lub co to jest toto Kruk.Może zaraz się dowiemy że toto,lub tego Kruka ktoś brał udział w powstaniu o którym nikt nie słyszał.

-ciekawy (2013-11-22 18:31:39)

raz jeszcze,Busko,i mieszkańcy Buska i okolic nigdy w historii Polski nie mieli nic wspólnego z powstaniem,walkami wyzwoleńczymi lub innymi dającymi się zauważyć pozytywnymi opiniami w tej dziedzinie,prócz narkomana Belona,nieroba Miodowicza,myślącego jak Kaczyński Wąsowicza i brudasa Sikory.Proponuję im wmurować tablicę pamiątkową z drugiej strony zamordowanego Mickiewicza,tam jest jeszcze trochę miejsca.

-xyz do poniżej (2013-11-22 17:18:40)

podam przykład z naszego, polskiego podworka. Oto po zwycięstwie w 1920 roku nieprzychylni socjaliście / jeszcze wówczas/ Piłsudskiego zaczęli ujmować mu zasługi twierdząc,że to cud ocalił Polskę. Nie Piłsudski / choć tu nieco racji/ nie Weygand czy Rozwadowski albo tez błędy bolszewików , lecz moc cudowna. I tak się bzdurzy w tej sprawie do dzić. Dziwne ,że 20 lat pózniej ta moc cudowna się od nas odwróciła, choć wiara w narodzie nie osłabła. Podobnych ,,interpretacji,, najnowszej historii mamy jeszcze kilka. Ten buski , na małą skalę, ale jest zwyczajnym manipulatorstwem.

-pik (2013-11-22 13:04:12)

Naginanie i manipulowanie historią czy jej relatywizowanie jest niebezpieczne. Tak robi np. Związek Wypędzonych i Erika Steinbach czy jak jej tam. Oczywiście nie ma ścisłej analogii z tablicą na buskim kościele ale jak my mamy odnosić się do historii nie badanej przez historyków i badaczy tylko powierzchownej wiedzy z internetu skoro chcemy wymagać tego od innych.

-olo do historyka (2013-11-22 10:33:27)

- żródło historyczne, które podajesz to prywatna strona pasjonata
Nie historyka z wykształcenia. Zainteresowania tego pasjonata są tak rozległe ,że wątpię aby udało mu się precyzyjnie zająć naszymi terenami. Musiałby chociaż dotrzeć do archiwaliów rosyjskich częściowo dostępnych w Polsce

- chwała Panu Kowalczykowi za jego pasję ale historia rządzi się swoimi prawami i pasja może tu tylko stanowić czynnik pobudzający ale nie dowód wiarygodności

-Pan Kowalczyk dokumentuje głównie ślady powstania a nie losy powstańców czy osóbktóre de facto w powstaniu udziału nie brały , ale ponoć były szykanowane jakimś aresztowaniem niejasnym. To szczegół, który się nie broni

- szykanowanie poprzez ew / tego nie wiemy kto przeniósł księdza, przeciez nie rosyjski wojskowy/ do Stopnicy nie było żadną szykana. Jest nawet obrażliwe zaliczanie go do tej grupy z uwagi na losy ksiezy zesłanych na Syberię. Bo , przyjmując,że nawet zesłano księdza do Stopnicy to jak jedną miarą liczyć zesłanie do Stopnicy i Irkucka?

- nie ma dowodów ,że ksiądz został aresztowany? Ile czasu trwał ten areszt już się nie podaje. Przez kogo aresztowany? I co w wyniku? Był proces, wywózka inne? Rosjanie w zbuntowanej prowincji nie patyczkowali się

- Ksiądz wyrażnie wyszedł bez najmniejszego szwanku i awansował do Stopnicy. Zreszta na jaki szwank mógł się narazić skoro w wykazie Pana Kowalczyka brak jest w śród uczestników powstania / to nie tylko walczący/ nazwiska księdza

W mojej ocenie mamy tu do czynienia z klasycznym manipulowaniem historią przy użycie faktów zaczynających się od słowa ,, prawdopodobnie,, A miejscowi , którzy chcą się chwilę ogrzać przy tej tablicy wiedza co robia. Ksiądz także ma zapewne dobr intencje zwiększyć szeregi powstańców o nowe zastępy księzy
Tacy byli to fakt. Ale nie fundujmy tablic innym

- (2013-11-22 09:01:47)

NIe rozumiem, urzędasy zarabiający po kilka / kilkanaście tysięcy złotych sięgają do kieszeni coraz biedniejszego społeczeństwa. A weź jeden z drugim wyciągnij ze skarpety te 15 tys i ufunduj tablice, zrób coś dla miasta/ społeczeństwa. A może pleban jedną z niedzielnych tac przeznaczy na taki cel, a nie napełnia wasną kiesę.

-do pana Kruka (2013-11-22 08:44:51)

Poniżej w swoim poście pisze Pan, cytuję:

My - uważam - winniśmy im pamięć, której przejawem jest ta fundowana tablica i towarzysząca jej uroczystość

Ma Pan prawo do własnego zdania, dlatego może Pan urzeczywistniać swoje poglądy samemu fundując tą tablicę

-A czy konserwator zabytków wyraził zgodę (2013-11-22 08:27:08)

na umiejscowienie tablicy, czy jest to robione na dziko, bo ktoś sobie umyślił. Nie Każdy chodzi do kościółka co niedziela, może tablica rzeczywiście powinna stanąć na Grochowiskach, albo w innym bardziej uczęszczanym miejscu bo jeżeli kler będzie ta dalej traktował społeczeństwo to za jakiś czas
lat będą zamykać kościoły.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry