swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Tablica z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego - apel o solidarne zaangażowanie i społeczne wsparcie

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-24 12:37:58 (czytane: 23262)  Wersja do druku

Akcja zbierania funduszy na jubileuszową tablicę Powstania Styczniowego 1863 postępuje do przodu, podobnie i przygotowania do jej wykonania. Świąteczna kwesta przy kościele NPNMP zasiliła fundusz Społecznego Komitetu o kolejne kilkaset złotych. Jednak do celu jeszcze daleko - brakuje ok. 10.000 zł – a czasu już niewiele, koniec roku blisko.

1-ego i 2-go listopada inicjatorzy akcji – żuawi z buskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – kwestowali przy najstarszej buskiej świątyni na rzecz historycznego, symbolicznego gestu, jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego, wielkości ok. 1m x 1m, osadzonej pro memoria na ścianie najstarszej buskiej świątyni. Dzięki hojności i zrozumieniu mieszkańców w puszkach znalazło się 672 zł 5 gr i 15 euro. To sprawiło, że saldo na rachunku Komitetu wzrosło do 4,5 tys złotych. Do potrzebnych min. 15 tysięcy – bo tyle ma kosztować sama metalowa płyta z inskrypcją, niestety jeszcze daleko.

Jedyną szansą na to, by w 150 lecie największego w historii Polski zrywu niepodległościowego, Busko, jak i całe Ponidzie, tak pięknie wpisane postawą swoich obywateli w latach tamtej styczniowej insurekcji, uczciły rocznicę tablicą pamiątkową ku chwale przodków, wydaje się solidarny gest pieniężny całej naszej społeczności.

bitwa001.jpg
Powstańcza bitwa, 1863 r. , źródło: Wikipedia


Każdy z nas wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych sprzed 150 lat! A wtedy, mimo niewoli, represji i biedy, nasi przodkowie zdobyli się na wspólny czyn, który - jak o Powstaniu Styczniowym wyrażał się marszałek Józef Piłsudski - stał się podwaliną niepodległości Polski w 1918 r.

Apelujemy zatem do wszystkich o przyłączenie się do grona fundatorów tego pomnika patriotyzmu i chwały naszych przodków. Ofiarowana choćby złotówka będzie przepustką na karty historii – każdy darczyńca zostanie wymieniony imiennie w przygotowywanym pamiątkowym dokumencie, który w „kapsule czasu” zostanie wmurowany razem z tablicą. Duplikat jego, w formie elektronicznej, umieszczony i dostępny będzie również na specjalnie tworzonej stronie internetowej, poświęconej temu wydarzeniu, www.tablica1863.busko.pl aktywny jest również wcześniej założony, dłuższy adres: www.tablicapowstaniastyczniowego.busko.pl

 

kaplica_nmp001.jpg
Widok na południową ścianę kościoła z tablicą - wizualizacja


Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę to można by szybko finalizować tę społeczną jubileuszową akcję i skoncentrować uwagę na jej ostatnim akordzie - ceremonii odsłonięcia spiżowego memoriału.

Zwracamy się więc do pojedynczych osób, do grup, klubów, stowarzyszeń, związków, organizacji, do klas szkolnych czy całych szkół - weźcie wspólnie z żuawami udział w tym jubileuszowym "pospolitym ruszeniu", a satysfakcja i wpis w historii Buska będzie i Waszym udziałem.


Wpłaty prosimy składać na specjalne subkonto Komitetu o
nr: 09.8480.0004.2001.0006.6253.0003



utworzone przy rachunku Komendy Hufca ZHP w Busku-Zdroju, ul. Bohaterów Westerplatte 4, prowadzonym w buskim Banku Spółdzielczym - koniecznie z dopiskiem: „Tablica 1863” i podaniem przynajmniej podstawowych personaliów darczyńcy, jeśli jego wolą jest dopisanie do listy fundatorów.

Zakładamy, że strona internetowa akcji, www.tablica1863.busko.pl , będzie aktywna od 22 listopada i stanie się ona głównym źródłem informacji o tablicy i całej akcji. Póki co informacji udzielają:

Adrian Lasak 605.465.654
Jarosław Pasternak 693.730.585
Jarosław Kruk 502.388.882

i pod e-mail adresem: tablica1863.busko@gmail.com

Zbiórka prowadzona jest do końca roku.



Tekst: Jarosław Roland Kruk

 

SPROSTOWANIE błędu w artykule o zbiórce funduszy na Tablicę , wydrukowanego na str. 15, listopadowego wydania FREE TV (nr 11/listopad/2013)

Uprzejmie przepraszam za błąd, który wkradł się w moim tekście: "TABLICA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO - APEL O WSPARCIE", wydrukowanym w listopadowym, lokalnym,  wydaniu FREE-TV (nr 11/listopad/2013). W artykule na str. 15, w numerze konta bankowego zabrakło zera w ostatniej sekwencji cyfr.

Jarosław Roland Kruk

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (91)
     

-Franciszek, ten Franciszek (2013-11-21 19:21:39)

Doszły mnie tu w Watykanie słuchy, że w parafii Busko-Zdrój zbierają 15000 zł na przedświąteczne paczki dla dzieci z biedniejszych rodzin. Zacne to i godne pochwały.
A złośliwcy twierdzą, że na jakąś nikomu nie potrzebną tablicę pamiątkową. "To nie ludzie to wilki, którzy naszemu proboszczowi wbijają szpilki"
Aaaa i jeszcze słyszałem, że 10000 zł dał sam proboszcz. Sobie odjął i dzieciom dał. Jak brat Albert. Pochwalam taką postawę. Zgodna i pismem świętym, czego nie można powiedzieć o tablicy.

- (2013-11-21 18:46:40)

"(...)jakim będzie odsłonięcie w Wigilię tablicy rocznicowej Powstania Styczniowego(...)"
"Zbiórka prowadzona jest do końca roku."

Roland rules!

Hahahaha

--ja (2013-11-21 18:28:37)

W artykule pisze, że zbiórka potrwa do końca roku, a odsłonięcie tablicy nastąpi wcześniej - w Wigilię. To jakoś nie po kolei.......

-xyz (2013-11-21 17:29:46)

tabica zawiera tekst niezupełnie prawdziwy. Niejasny, naciągany. Więc nie twórzcie nowej historii. Chętniej się złożę na bal choinkowy dzieci np z rodzin mniej zamożnych. Oczywiście zuawi moga tam przyjść ale jako przebierańcy, bez tych srogich min.

-busko (2013-11-21 17:28:46)

skoro wiecie że realia ekonomiczne są trudne to proszę nie zdzierać ostatnich groszy od społeczeństwa,które zbiera złom żeby przeżyć.tak jest coraz częściej w naszym regionie(buskim)liczy się jednak to że robiąc komuś,lub czemuś tablicę upamiętniającą zamieszcza się przy okazji swoje nazwiska.To ohydne,to chore,tych ludzi należy leczyć.Jeżeli chcą mieć swoją tablicę niech to zrobią... w inny sposób wiadomy większości społeczeństwu tam się idzie przez ul... Langiewicza

-drogo (2013-11-21 17:15:24)

Coś drogo.Proszę o foto projektu.Czy to będzie jedna tablica?A może będzie ogromna z miejscem na nazwiska inicjatorów?-)Nie można kupować kota w worku.Panie Jarku Rolandzie, tablica z Chopinem na budynku w którym Pan pracuje połączona ze świetnym koncertem z udziałem Justyny Steczkowkskiej kosztowała taniej.Prawdą jest jednak,że na tablicy był tylko Chopin a ofiarodawcy zadowolili się podziękowaniem ze sceny.Koncert był znakomity i o ile pamiętam nie był odwołany.A już tak na marginesie dodam,że inicjatywa godna poparcia ale proszę oszczeóły(projekt,autorzy,wycena,scenariusz itd)Pospolite ruszenie w Polsce się nie sprawdziło.Pozdrawiam Pana Jarosława Rolanda.Pański ulubiony kolega.

-Zdrój (2013-11-21 17:01:51)

"Pieśń o Pijawce" zwanej buską przyssawką i tak rządzi hahahaha

-walnienty w rozum (2013-11-21 16:38:02)

i będzie jak przy pomniku księcia L. Pomnik ku chwale Fundatorów (wielka marmurowa tablica z wielkimi literami: sponsorzy za nasze pieniądze) oraz malutki pomniczek.

-xtz (2013-11-21 15:49:24)

Co to za moda z tymi tablicami? 150 rocznica niczym nie różni się od 151 itd.

- (2013-11-21 15:36:37)

ludzie opamiętajcie się!!!
15 tys. za tablicę, co wy macie w głowach!!! siano????
wiecie ile niedożywionych dzieci można za to wykarmić!!!!
Powstańcy byli, są i będą w pamięci Polaków bez jakiejś tam tablicy

A ksiądz jak chce sobie wmurowywać tablicę w kościele to niech zbierze składkę od swoich kolegów po fachu, w końcu oni są tak wyspecjalizowani w wyciąganiu ręki po wszystko i inkasowaniu nieopodatkowanej forsy, że raz mogą coś zrobić za własną (czytaj: wysępioną od staruszek) kasę

-Buszczanin 2 (2013-11-21 14:48:32)

"Pijawka żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym. Jest z gatunku pasożytów, odżywia się płynami ustrojowymi swych żywicieli – krwią kręgowców lub płynami ustrojowymi bezkręgowców. Jest okresowym lub stałym pasożytem zewnętrznym, rzadziej wewnętrznymi." (zaczerpnięte z netu)

Nie wiem czemu, ale jakoś tak mnie naszło rozmyślanie o przyrodzie i świecie zwierząt, to pewnie przez te francuskie eposy rycerskie, tak jakoś wpływają nostalgicznie na człowieka. ;)

- (2013-11-21 14:29:50)

Niech was wesprą ci, którzy największe zyski otrzymali dzięki powstaniu.

- (2013-11-21 14:28:47)

Niech was wesprą ci, którzy największe zyski otrzymali dzięki powstaniu.

-Zainteresowana (2013-11-21 13:33:42)

Ci powstańcy to się w grobach przewracają jak widzą co się dziś w Polsce dzieje. Nie sądzę, aby im chodziło o to, aby teraz tablice im wmurowywać.

-Bask (2013-11-21 12:59:21)

"Każdy z nas wie, że dzisiejsze realia ekonomiczne są trudne, ale gdzie im do tych sprzed 150 lat!"
"Samo Busko liczy ok. 17 tys mieszkańców, "słoneczna" gmina ok. 32 tys. - gdyby więc każdy z mieszkańców podarował od siebie symboliczną złotówkę..."

Czy autor tych słów posiada jakiś swój prywatny majątek?
Jeśli tak, to może sprzedałby swój samochód, mieszkanie i sfinansowałby większą kwotą te przedsięwzięcie?
Pokazałby się, z bardzo pozytywnej strony, że oprócz wiecznego np. filozofowania i strzępienia języka w końcu potrafi coś realnie sam zrobić. ;)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry