swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Kupcy z placu na Batorego przenoszą się na plac przy Stawowej

Dodane: Kasia Data: 2013-11-08 06:47:14 (czytane: 31026)  Wersja do druku

Kupcy handlujący na placu targowym przy ulicy Targowej w Busku-Zdroju oficjalnie od 4 listopada mieli zostać przeniesieni na plac targowy przy ulicy Stawowej. Wczoraj w nocy z placu zniknęła część bud handlowych. Powodem przeniesienia jest planowany remont placu znajdującego się w centrum miasta.

Kupcy skarżą się jednak, że nie są przenoszeni a wyrzucani z placu, nie mając zapewnionych warunków do pracy w miejscu zastępczym.

Kupcy zapowiadają, że nie podpiszą stosownych umów, dopóki nie zostanie im zagwarantowane miejsce przy ulicy Stawowej. Nie chcą się zgodzić na miejsce na parkingu, które nie jest w żaden sposób zabezpieczone, nieoświetlone. Co więcej, jest to niewielki obszar, na którym nie wszyscy mogą się pomieścić. Na parkingu jak dotąd nie mają wyznaczonych miejsc pod handel, za które, jak obliczają, będą musieli zapłacić więcej niż płacili dotychczas. Kupcy nie mają zagwarantowanego powrotu na plac targowy przy ulicy Targowej po remoncie.

plac_targowy.jpg
Plac targowy - 31.10.2013

plac_targowy_porzadek001.jpg
Plac targowy - 07.11.2013

plac_targowy_porzadek002.jpg
Plac targowy - 07.11.2013

plac_targowy08_11_01.jpg
Plac targowy - 08.11.2013

plac_targowy08_11_02.jpg
Plac targowy - 08.11.2013

plac_targowy_12_11_001.jpg
Plac targowy - 12.11.2013

plac_targowy_12_11_002.jpg
Plac targowy - 12.11.2013


"Po roku budowy albo wrócimy na plac targowy, albo nie. Nikt nam nie mówi, co potem. A tu rodziny zarabiają na utrzymanie. My się w ogóle nie liczymy"- skarżą się kupcy.

Prezes MPGK Krzysztof Kryczka mówi: "Nie mam interesu w tym, żeby robić komuś na złość". Przyznaje, że pierwotnie handlujący z Batorego mieli zostać przeniesieni na plac przy ulicy Stawowej, jednak pojawił się  problem z osobami, które handlują w tym miejscu od ponad 20 lat. Uznano, że parking będzie najlepszym miejscem zastępczym dla kupców z placu przy ulicy Batorego. Zgodnie z planem pod koniec listopada powinna zakończyć się inwestycja na targu przy ulicy Stawowej. Jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, osoby handlujące z samochodu, będą mogły się przenieść na tzw. mały rynek.

Prezes Kryczka mówi, że wszyscy kupcy przeniesieni z Batorego powinni się zmieścić na parkingu od strony wschodniej placu targowego przy ulicy Stawowej. Uspokaja kupców, że będą mieli zapewnione warunki do pracy: na placu są dwie toalety, wprawdzie płatne, ale dodatkowo zostanie postawiony TOI TOI. Ponadto na pierwszym ustawionym na parkingu zostanie usytuowana lampa oświetlająca wszystkie kioski.

parking_stawowa001.jpg
 

Kupcy już od poniedziałku mogli się przenosić na parking przy ulicy Stawowej. Jak twierdzi prezes Kryczka, nie ma potrzeby określania miejsca, rysując np. pasy. Handlujący sami będą wiedzieli, jak się ustawić, żeby było dobrze.

Na pytanie o warunki płatności, prezes odpowiada, że do końca lutego kupcy będą na tych samych zasadach, co dotychczas. Na temat tego, co potem, nie chce się wypowiadać.

 /km/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (107)
     

-wienio (2013-11-04 21:21:59)

kupcy handluja niektorzy po 15 lat jest to ich jedyne zrodlo utrzymania swoich rodzin.zwroccie uwage na warunki w jakich to sie odbywa mroz upaly.kazdemu wolno sprobowac.nalezy im sie powrot na dotychczasowe miejsce pracy,handluja tam nie tylko owocami ale takze super gatunkowo odzieza.i o tych zapomnieliscie negujecie tylko rolnikow ale mimo wszystko towar maja swiezy i godny polecenia .wywala kupcow gdzie beda chodzic macanci i ogladacze.bazar to nie parking,zobaczcie po 15tej nie ma gdzie stanac ,ale to nie sa auta tych co robia zakupy,ani tych co handluja.a wiec kogo.

-xyz (2013-11-04 17:10:39)

ciekawa postać ten Pan Kryczka. Nie ma interesu w tym ażeby komuś robić na złośc. Ciśnie się na usta pytanie: a gdyby miał taki interes?

-( ) (2013-11-04 16:07:12)

Sikora woli knajpiarzy,przynajmniej mu wyprawiają imieniny,od czasu objęcia fotela,oraz inne imprezki okolicznościowo rodzinne.Tak samo jak poprzednikowi, oraz niektórym ich urzędnikom:komunie,itp.Są nagrania robione nie tylko przez tego knajpiarza.Obejrzyjcie taż sobie zdjęcia i nagrania komórkami którymi ci korzystajacy się wzajemnie chwalą.

- (2013-11-04 14:47:45)

Kupcy? Dlaczego w niniejszym artykule "Sprzedający " nazwani są "kupcami"? Dla mnie kupcem jest ten, kto kupuje a nie sprzedaje... Ehh

-- (2013-11-04 10:35:05)

Prawda to jest taka, że powinni skończyć inwestycję na nowym targu i dopiero przenieść handlarzy.
Nie pilnują terminów inwestycji, ciągle pobłarzają wynonawcą i przesuwają terminy, a teraz ludzi jak psy chcą ulokować na parkingu!!! Jak coś niepotrzebnego. NA miejscu tych rolników wziołbym taczki i pokazał panu S. gdzie jego miejsce.

-- (2013-11-04 10:32:06)

Jeszcze są, ale zobaczycie jak się z nimi rozprawi Sikorak. Będą dostawali mandaty od straży wiejskiej, albo ogrodzą całość i sami się wyniosą. Znam te działanai aroganckiej władzy.

-xtz (2013-11-04 07:35:31)

Jest poniedziałek, a handlarze nadal są.

-antoni (2013-11-03 23:31:06)

Prawda taka że kupcy więcej miejsca zajmowali samochodami niż stoiska mieli, mieli drożej niż biedronka czy lidl.Już dawno tam powinien być porządek zrobiony , kupcy z rana winni towar dowieść i uciekać z tymi samochodami a nie zajmować miejsca jeszcze robiąc rezerwację skrzynkami po jabłkach, to nie targowisko z XXI wieku to średniowiecze i te nyski i żuki sama hołota.

-mądruś (2013-11-03 20:36:41)

ewuś, handlaro, chcesz mieć klientów przywołaj ich jak robią to Bułgarzy, no albo przynajmniej zachęć ceną swoich ciuszków...

-ewka (2013-11-03 19:48:30)

Pamiętam, jak pan Sikora obiecywał, że pozbędzie się Bułarów z placu targowego, dlatego na niego głosowałam, i słowa nie dotrzymał. Teraz dla Polaków nie ma miejsca, będą stali na parkingu...

- (2013-11-02 10:46:01)

Czy ci kombinatorzy handlujący na starym targu to kupcy? Dobre sobie. A który z nich ma zerejestrowaną działalność gospodarcza, płaci ZUS i podatki? Który ma kasę fislaną?

- (2013-11-02 08:27:41)

Jeżeli tym handlowcą tak zależy na klientach to czemu ich nie szanują.
Każdy z nich przyjeżdza 2-3 samochodami,
a kupujący szuka miejsca na zaparkowanie.
Zgadzam się,że rolnicy zostali z tego miejsca "wygryzieni".Kobietkę z kilkoma jajkami łatwo skasować za handel,ale tych którzy poszerzali swoje stoiska o kolejne metry nikt nie ruszał.Mam nadzieję, że po remoncie władze nie dopuszczą do takiej samowoli.
Zgadzam się z poprzednikiem,że stoiska powinny być wynajmowane w drodze przetargu na okraślony czas.

-busko (2013-11-02 00:24:52)

otóż mieszkańcy nic nie mają do powiedzenia 0d czasu kiedy wybrali debilnych radnych.odkąd mają niekompetentnego Sikore i jego zastępców,obu!Tak jak poprzednik rozpieprzył Byczą Górę i Mickiewicza tak ten rozpieprza dalej bez poparcia nas,mieszkańców Buska.Mieszkańcy mu tego nie zapomną w czasie wyborów jak również Kolarzowi nie zapomną itd...

-- (2013-11-01 21:48:06)

Nie wiem dlaczego "kupcy" chcą mieć zagwarantowane miejsce po remoncie, ja też chce tam pohandlować i co nie mogę dlaczego, przecież to nie ich prywatna własność. Najlepszym rozwiązaniem jest coroczny przetarg na miejsce do handlu w tym miejscu. Jeśli chodzi o tych co się martwią gdzie bedą kupować warzywa to nie martwcie się wszędzie jest taniej niż tam sprwdzcie to, a jakość nie gorsza bo z tych samych źródeł co tam bo przecież to sami handlarze, bezpośredniego producenta (rolnika) ze świeca szukać. A co do pzebudowy tego mejsca to nie ma wątpliwości ze trzeba przecież to totalny bałagan i śmietnik w środku miasta.

-ann (2013-11-01 17:15:42)

okej, zgadzam się z tym ze stary targ należy zmodernizować bo psuje wygląd rynku, panuje tam bałagan, ale ten projekt nowej hali z parkingiem na targu jest idiotyczny i wdodatku bardzo kosztowny! chyba my mieszkancy tez mamy cos do powiedzenia??

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry