Dodane: Kasia Data: 2013-11-08 06:47:14 (czytane: 31027) 
Kupcy handlujący na placu targowym przy ulicy Targowej w Busku-Zdroju oficjalnie od 4 listopada mieli zostać przeniesieni na plac targowy przy ulicy Stawowej. Wczoraj w nocy z placu zniknęła część bud handlowych. Powodem przeniesienia jest planowany remont placu znajdującego się w centrum miasta.
Kupcy skarżą się jednak, że nie są przenoszeni a wyrzucani z placu, nie mając zapewnionych warunków do pracy w miejscu zastępczym.
Kupcy zapowiadają, że nie podpiszą stosownych umów, dopóki nie zostanie im zagwarantowane miejsce przy ulicy Stawowej. Nie chcą się zgodzić na miejsce na parkingu, które nie jest w żaden sposób zabezpieczone, nieoświetlone. Co więcej, jest to niewielki obszar, na którym nie wszyscy mogą się pomieścić. Na parkingu jak dotąd nie mają wyznaczonych miejsc pod handel, za które, jak obliczają, będą musieli zapłacić więcej niż płacili dotychczas. Kupcy nie mają zagwarantowanego powrotu na plac targowy przy ulicy Targowej po remoncie.

Plac targowy - 31.10.2013

Plac targowy - 07.11.2013

Plac targowy - 07.11.2013

Plac targowy - 08.11.2013

Plac targowy - 08.11.2013

Plac targowy - 12.11.2013

Plac targowy - 12.11.2013
"Po roku budowy albo wrócimy na plac targowy, albo nie. Nikt nam nie mówi, co potem. A tu rodziny zarabiają na utrzymanie. My się w ogóle nie liczymy"- skarżą się kupcy.
Prezes MPGK Krzysztof Kryczka mówi: "Nie mam interesu w tym, żeby robić komuś na złość". Przyznaje, że pierwotnie handlujący z Batorego mieli zostać przeniesieni na plac przy ulicy Stawowej, jednak pojawił się problem z osobami, które handlują w tym miejscu od ponad 20 lat. Uznano, że parking będzie najlepszym miejscem zastępczym dla kupców z placu przy ulicy Batorego. Zgodnie z planem pod koniec listopada powinna zakończyć się inwestycja na targu przy ulicy Stawowej. Jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, osoby handlujące z samochodu, będą mogły się przenieść na tzw. mały rynek.
Prezes Kryczka mówi, że wszyscy kupcy przeniesieni z Batorego powinni się zmieścić na parkingu od strony wschodniej placu targowego przy ulicy Stawowej. Uspokaja kupców, że będą mieli zapewnione warunki do pracy: na placu są dwie toalety, wprawdzie płatne, ale dodatkowo zostanie postawiony TOI TOI. Ponadto na pierwszym ustawionym na parkingu zostanie usytuowana lampa oświetlająca wszystkie kioski.

Kupcy już od poniedziałku mogli się przenosić na parking przy ulicy Stawowej. Jak twierdzi prezes Kryczka, nie ma potrzeby określania miejsca, rysując np. pasy. Handlujący sami będą wiedzieli, jak się ustawić, żeby było dobrze.
Na pytanie o warunki płatności, prezes odpowiada, że do końca lutego kupcy będą na tych samych zasadach, co dotychczas. Na temat tego, co potem, nie chce się wypowiadać.
/km/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (107) |
-olo (2013-11-01 13:07:25)
jest taka moda aby drobny handel przenosić gdzieś na obrzeża miasta. Moda w mojej ocenie głupia. Targi to klimat miasta. Rzecz w tym aby je ucywilizowac. A z tym w Busku jakoś nie wychodzi czego dowodzić będzie hala z parkingiem na dachu
Co znaczy ucywilizowany drobny handel. Ano warto przyjrzeć się jak to się robi u innych. Kioski zdrojowe mogłyby byc ciekawym elementem dekoracyjnym tej części uzdrowiska. Mogłyby mieć oryginalny styl, ciekawą kolorystykę. Mogłyby być, po zamknięciu np nośnikami starych fotogramów z lat 20, mogłaby całośc byc subtelnie i interesująco podświetlona. A nie jest. Stringi XXXL nadal straszą
- (2013-11-01 11:54:50)
Popatrzcie na ten plac z innej perspektywy, mamy XXI wiek a tu handel odbywa w skandalicznych warunkach. Te budy czy kieski już dawno ktoś powinien rozwalić. Wstyd jak ktoś obcy przyjezdny to zobaczy, bo miejscowi to już przywykli. Szczęka, czy łóżko rozkładane może i dobre były, ale 20 lat temu. Bardzo dobrze że ktoś się za to zabrał.
- (2013-11-01 10:16:03)
pan prezes nie wiedzial ze od 20 lat plac jest zajety przez innych handlujacych to co to za prezes i co o wie.Zalosne
-pazura (2013-11-01 10:13:47)
ktos pisze rolnicy chyba na wsi a nie na tym placu tylko pozwolenie na handel z krusu a towar gielda kielce albo krakow wiec wniosek prosty jaki to pseudo rolnik z reszta ci od butow i szmat tez rolnicy polska to ciekawy kraj buty spodnie koszule kurtki itd rosna na polu skoro mozna byc na takiej dzialalnosci i sprzedawac takie produkty wiec niech nie narzekaja tylko trzeba przejsc na stawowa a na koniec niech oglosza zalobe narodowa
-K_I_K_I do Abc (2013-11-01 09:28:45)
Galeria u bułgara jak to nazwałeś ma się dobrze, bo u nich jest po prostu tanio. A jak się ci pseudo kupcy chca nachapać to niech płaczą i padają. Nawet troszkę mi ich nie szkoda. Jeśli idę do bułgarów i płace 40zł za coś co kosztuje 100zł w sklepie czy na targu to wybór jak dla mnie jest prosty. Ostatnio moja żona poszła do jednego ze sklepów w rynku i za babską marynarke po przecenie chcieli 39zł. Jakież było jej zdziwienie jak pod tą metką była stara cena 340zł. Tak trzysta czterdzieści nie pomyliłem się. Jeżeli robi się w niektórych sklepach z teoretycznie ekskluzywną odzieżą 1000% marże to sorry. I nie pisz że bułgarzy nie płacą podatków. Nasi kupcy w wiekszości też nie płacą. Sprzedają bez kas fiskalych, ba prawie nic nie jest wykazywane. W sklepach to samo 3-5 rzeczy w zeszyt 1 na kase. A płace ........ szkoda słów. Konkludując - wcale mi ich nie żal. Niech idą tam gdzie im dają miejsce i nie narzekają. Czy ktoś zwrócił uwagę w jakim stanie pozostawiają codziennie swoje miejsce pracy. Syf to bardzo delikatne określenie.
-Rodowity (2013-10-31 23:29:29)
Po to wybudowano targowie na dole,aby służyło dzielnie mieszkańcom.I tam jego miejsce i ich też.
-do poniżej (2013-10-31 23:24:05)
Waldi nie zaczynał tego bajzlu.Zapomnieliście kto.?A kończyć musi.
- (2013-10-31 23:15:34)
dokąd ci partacze będą robic na targowiu ta budowa się zawali termin miną dawno
-ten parking to czarna dziura (2013-10-31 23:13:14)
gratuluję autorowi proroczego zdjęcia nr. 2 - ta ''ziemia obiecana'' to jak widać na fotce czarna dziura!
-Wyganiać ludzi na zimę? zgroza! (2013-10-31 23:08:50)
przecież jasne i oczywiste, że do marca nic na Targowiu nie zrobią. Dlaczego zatem przeganiają sprzedawców i rolników? chyba żeby ich upokorzyć. Już Wąsowicz tresował ludzi na pekaesówce i wyszło mu to bokiem. Teraz jego następca goni uczciwie zarabiających ludzi na zadupie, na głód i poniewierkę - wstyd! ich na mróz pod chmurkę a sam do Monte Carlo. Wstyd!
-doda (2013-10-31 22:56:26)
PAN WALDEMAR OBIECYWAL GORY ,A WYSZLY DZIURY,KUPCOW MA DZISIAJ W D... MIELI PRAWIE VROK NA ZNALEZIENIE MIEJSCA GODZIWEGO DLA KUPCOW JAK I MIESZKANCOW,A DZISIAJ GRAJA PRZYGLUPOW ,PRZYJDA PRZED WYBORAMI DARMOZJADY ,DOSTANA KOPA,JESLI COS BEDA CHCIELI TO TYLKO NA PAPIERZ Z WLASNYM PODPISEM ,A MOZE POWINNOBYC U NOTARIUSZA NIE MOZNA IM WIEZYC,TO ZALAMANA MAFIA
-Abc (2013-10-31 21:48:51)
Przypominam sobie jak przed wyborami wszyscy biznesmeni z rynku i ze starego placu targowego odgrażali się Panu Wąsowiczowi, że go nie wybiorą, bo pozwala handlować w Busku Bułgarom i każe płacić podatki od nieruchomości. Mówili że teraz wybiora "swojego" burmistrza - człowieka który zna się na biznesie i handlu... No i wybrali. Skąd teraz więc te pretensje? Przecież Pan Burmistrz obiecał im na spotkaniach przedwyborczych że Bulgarów na targowisku nie będzie, no i podatki będa niższe, bo o swoich trzeba dbać! Tymczasem galeria "U Bułgara" ma się bardzo dobrze... A rynek dla kupujących niedostępny przez żółwie tempo prowadzonych tam prac i brak nadzoru inwestorskiego. Dobrze wybraliście? Kto z was teraz pije szampana?
-eva (2013-10-31 21:44:42)
jestem rodowita buszczanka i chce wypowiedziec sie ze dla kupcow ze starego targowia to wielka krzywda przeniesc sie na ten wygnanow
-coś chodzi po głowie (2013-10-31 21:13:10)
a mnie to się przypominają słowa Korwina Mike : tu nie chodzi w tym wszystkim o ludzi tu chodzi by jak najwięcej ugrać z każdej rozpoczętej inwestycji dla siebie. A dla czego mi się to skojarzyło z ,,naszym" waldim?? cholera wie
- (2013-10-31 18:43:45)
A gdzie teraz bede chodzic po jajka?!
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.