swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dlaczego wycięto drzewa przed kościołem?

Dodane: Kasia Data: 2013-07-24 10:15:41 (czytane: 18082)  Wersja do druku

Przed Kościołem NPNMP w Busku-Zdroju, który stoi przy ulicy Bohaterów Warszawy, zostały wycięte drzewa. Ich usunięcie, jak poinformował nas proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Szlachta, było konieczne ze względu na planowany remont ogrodzenia wokół kościoła.

Ogrodzenie wokół kościoła wymaga remontu. Nie jest on jednak możliwy, jak wytłumaczył nam proboszcz, bez usunięcia drzew, których korzenie wypychają ogrodzenie, niszcząc je.

 brak_drzew.jpg

drzewa_kosciol.jpg 

Ponadto drzewa, które zostały wycięte, były stare, często chore, zniszczone. Zagrażały również bezpieczeństwu przechodzących ulicą osób. Drzewo trzeba było usunąć, by przeprowadzić planowany remont. Uzyskano potrzebne pozwolenia na wycinkę.

 drzewa_kosciol2.jpg

drzewa_kosiol1.jpg

kosciol_drzewa4.jpg

 
Trzeba przyznać, że po wycięciu drzew kościół został odsłonięty,  można go oglądać w całej okazałości. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w naszym mieście. Pierwotny kościół został ufundowany przez rycerza Dzierżko około roku 1166. W latach 1180-1820 wchodził w skład kompleksu klasztornego zakonu norbertanek.

 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

-Do gebels (2013-07-24 15:32:26)

To nie wracaj jak tam Ci tak dobrze.

-gebels (2013-07-24 15:14:44)

jak widze co sie dzieje w busku to sie zastanawiam czy po 30 paru latach harowki za granica jest sens na starosc wracac do miasta ktore opuscilem zielone i schludne a zastane cale za abetonowane i prawie bez drzew i niby nowoczesne ale zasyfione to mysle sobie po co ja mam wracac i do czego

-Robić/nierobić to i tak źle (2013-07-24 14:50:49)

Czy proboszcz robi czy nie robi to i tak źle. Lepiej niech robi niż dla siebie bierze. To za jego "kadencji" coś w tym kościele się robi. Począwszy od restaurowania ławek kościelnych, ołtarza głównego, założenia systemu podlewania czy odrestaurowanie przedsionka itd.
Co się czepiacie tego ogrodzenia, przecież nie będzie tam ogrodzenia ze sztachet czy kątowników tylko zapewne ogrodzenie pasujące do stylu.
Co prawda ja bym inwestycje ogrodzenia przełożył i w pierwszej kolejności dokończyłbym alejki na cmentarzu, bo trochę deszczu i żużel wypłukuje i robią się kratery jak na wulkanie.

- (2013-07-24 14:26:02)

Porozmawiaj z mamą, może wytłumaczy. :)

-buska duszyczka (2013-07-24 14:06:40)

wszystkie młode i stare dzieci już dano zdyskredytowanego marksizmu oraz rożnych sekt teraz płaczą i jednocześnie płoną nienawiścią, bo widok kościoła będzie kuł w ich wrażliwe oczy i dusze.
W dodatku w samym centrum miasta!

- (2013-07-24 13:50:42)

MASAKRA

-Zuza (2013-07-24 13:47:56)

Jeszcze kilka drzew zostało od ul. Boh. Warszawy. Ich dni są pewnie policzone. Brak mi słów. My Buszczanie od dziecka kochaliśmy te drzewa. W ich cieniu było tak przyjemnie. Łza się w oku kręci. Przyjdzie ktoś taki bezrozumny i jedną chorą decyzja wszystko zepsuje. To draństwo niewyobrażalne!!!!

-Ygor (2013-07-24 13:44:05)

Proboszcz jak Starosta. Decyzje podejmuje jednoosobowo, a nie żeby mu się jakiś motłoch wtrącał.

-busko (2013-07-24 13:21:08)

czy nie zauważyliście że pan proboszcz idzie za ciosem? w zeszłym roku powycinał drzewa od strony starego sądu, chociaż tam nie było i nie ma tak szacownego ogrodzenia(starego)i co i nic co wolno proboszczowi to nie mieszkańcom.Dwa razy coś gdzieś w urzędzie poświęci i urząd da mu -proboszczowi -rozgrzeszenie.gdybyś to Ty mieszkańcu zrobił do końca życia byś się nie wypłacił.co za debilizm .ja pod tymi drzewami byłem przygotowywany do Pierwszej Komunii ponad pięćdziesiąt lat temu.teraz jest tam (patelnia)Mnie się jednak wydaje że ta świta kościelna robi sobie, dla siebie miejsce Cmentarne.czy ktoś się chce założyć że tak właśnie jest.

-koniQ (2013-07-24 13:17:28)

jak korzenie przeszkazały, to mam nadzieje ze korzenie tez z ziemi wycieli a nie tylko to co widać na zdjęciach

-Łodzianin (2013-07-24 13:11:11)

Ja bym wypiaskował ten kamień i ewentualnie dorobił brakujące elementy

-Rodowity (2013-07-24 12:50:14)

Do poniżej.Ta jak to twierdzisz "sala"nigdy nie jest pusta.Ale cień był potrzebny.

-To mi się nie podoba i to bardzo! (2013-07-24 12:41:20)

O! Dziękuję za podsumowanie mojej wypowiedzi.
I jakże celna i trafna.
Ksiądz niech się zastanowi.
p.s. A może to celowe działanie: zabrać cień to do budynku wejdą, nie będę gadał do pustej sali.

-x (2013-07-24 12:36:54)

"po drugie teraz nikt tam nie wystoi na słońcu godzinę,"

Po co tam stać? Nie lepiej iść do parku?

-To mi się nie podoba i to bardzo! (2013-07-24 12:31:54)

po pierwsze godzinami tam stałem i to w cieniu tych właśnie drzew,
po drugie teraz nikt tam nie wystoi na słońcu godzinę,
po trzecie "podatniku niedzielny" wytłumacz mi źródło dochodów proboszcza, bo jak to nie z tacy to nie wiem,
po czwarte to, że ustawa nie obowiązuje to jeszcze nie znaczy, że nie wolno jest stosować. Jakże byłoby miło gdyby ksiądz ogłosił, że do przetargu stanęło kilka firm i po naradach wybrano firmę X. I nie ma tu na myśli najniższej ceny.
po piąte, bez jaj, że przyszedł konserwator i nakazał remont ogrodzenia i wycięcie drzew. Konserwator mógł wyrazić swoją opinię lub raczej aprobatę jak się ksiądz do niego zwrócił żeby mieć podkładkę do swoich działań. Taki papier od konserwatora to mocny papier.
po szóste, naprawdę ogrodzenie wymagało remontu? Powtarzam: miało swój styl, było stare, porządne a to, że lekko krzywe to tylko dodawało mu powagi i majestatu. W krakowskiej dzielnicy Salwator stoją jeszcze starsze i bardziej pokrzywione ogrodzenia i nikomu nie przyszło do głowy podnieść rękę na ten kawał historii.
po siódme, gdzie można zobaczyć projekt nowego ogrodzenia? Było z kimś od strony społecznej konsultowane?
po ósme, wszystkie matki z małymi dziećmi w wózkach pewnie serdecznie podziękują za zabranie cienia.
Czasem to ręce opadają na to co tu się wyprawia w tym Busku.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry