swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dlaczego wycięto drzewa przed kościołem?

Dodane: Kasia Data: 2013-07-24 10:15:41 (czytane: 18084)  Wersja do druku

Przed Kościołem NPNMP w Busku-Zdroju, który stoi przy ulicy Bohaterów Warszawy, zostały wycięte drzewa. Ich usunięcie, jak poinformował nas proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Szlachta, było konieczne ze względu na planowany remont ogrodzenia wokół kościoła.

Ogrodzenie wokół kościoła wymaga remontu. Nie jest on jednak możliwy, jak wytłumaczył nam proboszcz, bez usunięcia drzew, których korzenie wypychają ogrodzenie, niszcząc je.

 brak_drzew.jpg

drzewa_kosciol.jpg 

Ponadto drzewa, które zostały wycięte, były stare, często chore, zniszczone. Zagrażały również bezpieczeństwu przechodzących ulicą osób. Drzewo trzeba było usunąć, by przeprowadzić planowany remont. Uzyskano potrzebne pozwolenia na wycinkę.

 drzewa_kosciol2.jpg

drzewa_kosiol1.jpg

kosciol_drzewa4.jpg

 
Trzeba przyznać, że po wycięciu drzew kościół został odsłonięty,  można go oglądać w całej okazałości. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w naszym mieście. Pierwotny kościół został ufundowany przez rycerza Dzierżko około roku 1166. W latach 1180-1820 wchodził w skład kompleksu klasztornego zakonu norbertanek.

 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

-Bolek&Lolek i Koziolek (2013-07-24 12:16:53)

A w rynku i na Al.Mickiewicza sterczą kikuty z jedną galązka ,to dopiero jest co podziwiać a ile z nich pożytku!Nic w Busku wladza nie myśli,no może ile kasy za pierdzenie w stolek!.A urzędasy w UM i Starostwie to nic nie wart,bez żadnej kompetencji,nic nie mozna tam załatwic,przyklad;mgr Pan M.R,już kilka petentow sie na ta osobę skarżylo,za co on bierze kase?!

-wk (2013-07-24 12:04:39)

@oo7, właśnie to konserwator zabytków zlecił remont ogrodzenia i wycięcie tych drzew... niestety opcje uratowania ich znacznie zwiększały koszty remontu nie dając przy tym 100% gwarancji że drzewa same nie uschną na innym terenie (jedyną opcją uratowania drzew było bardzo kosztowne przeniesienie drzewa w inne miejsce). Także pozdrawiam bardzo serdecznie ludzi którzy nie mają pojęcia o temacie a pierwsi zabierają głos w jego sprawie...

-Buszczanin (2013-07-24 11:46:57)

"...Ponadto drzewa, które zostały wycięte, były stare, często chore, zniszczone..."

Jakoś na zdjęciach po przekroju nie widać żeby drzewa były chore. Ja również jestem za pozostawieniem starego ogrodzenia.

-oo7 (2013-07-24 11:43:34)

Niech wielebny głupot nie opowiada, te drzewa nie były chore i zniszczone, ciekawe czy miał zezwolenie na wycięcie i czy konserwator zabytków wie o remoncie ogrodzenia.

-"Podatnik niedzielny" (2013-07-24 11:32:43)

Widać, że wypowiadają się ci, co do kościoła nie zaglądają (o rzuceniu grosza na tacę już nie wspomnę). Gdyby czasem kościół odwiedzili, byliby obeznani z tematem (wszystko tłumaczone było przez ks. proboszcza) i nie martwili się o skrobanie mnie.

-_ (2013-07-24 11:32:30)

Przetarg? Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie obowiązuje kościoła. Pan Gienek ze Zdziśkiem przyjdą i zrobią, za rozgrzeszenie - wg wytycznych WUOZ`u oczywiście.
Co do drzew, szkoda, że na Rynku tyle ich zostanie bo zakrzaczone forum miejskie wygląda dziwacznie. Centra miast lokowanych na prawie niemieckim zawsze były przestrzenią otwartą!

-To mi się nie podoba i to bardzo! (2013-07-24 11:10:42)

Ja bym nie ruszał tak starego i wkomponowanego w krajobraz ogrodzenia. Ma swój charakter, styl i klasę. Nowe już nie będzie takie.
No chyba, że "szef parafii" pozałatwiał już wszystkie inne najpilniejsze sprawy i zostało mu trochę (dużo) kasy to niech robi. Zawsze to lepsze niż powiedzieć wiernym: Zostało kasy i w tym miesiącu nie zbieramy na tacę! Idźcie dzieciom kupić książki do szkoły.
Jeszcze raz podkreślę, że stare miało swój styl. Może by tak oczyścić podprostować, a nie zaraz nowe.
Był na to przetarg? Gdzieś to można zobaczyć ile taka impreza skrobnie "podatników niedzielnych"?

-Miśka (2013-07-24 11:03:13)

No i co z tego,że widać? Wszystko powycinajcie, a mieszkańcy się usmażą w tym słońcu. Co to za moda? Drzewa powycinać, nasadzić modnych roślinek, nasypać kory. A kto się pytał, czy to się wszystkim podoba. Więcej naturalności, a nie wszędzie klombiki i kwiatuszki.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry