swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dlaczego wycięto drzewa przed kościołem?

Dodane: Kasia Data: 2013-07-24 10:15:41 (czytane: 18081)  Wersja do druku

Przed Kościołem NPNMP w Busku-Zdroju, który stoi przy ulicy Bohaterów Warszawy, zostały wycięte drzewa. Ich usunięcie, jak poinformował nas proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Szlachta, było konieczne ze względu na planowany remont ogrodzenia wokół kościoła.

Ogrodzenie wokół kościoła wymaga remontu. Nie jest on jednak możliwy, jak wytłumaczył nam proboszcz, bez usunięcia drzew, których korzenie wypychają ogrodzenie, niszcząc je.

 brak_drzew.jpg

drzewa_kosciol.jpg 

Ponadto drzewa, które zostały wycięte, były stare, często chore, zniszczone. Zagrażały również bezpieczeństwu przechodzących ulicą osób. Drzewo trzeba było usunąć, by przeprowadzić planowany remont. Uzyskano potrzebne pozwolenia na wycinkę.

 drzewa_kosciol2.jpg

drzewa_kosiol1.jpg

kosciol_drzewa4.jpg

 
Trzeba przyznać, że po wycięciu drzew kościół został odsłonięty,  można go oglądać w całej okazałości. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w naszym mieście. Pierwotny kościół został ufundowany przez rycerza Dzierżko około roku 1166. W latach 1180-1820 wchodził w skład kompleksu klasztornego zakonu norbertanek.

 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

-zszokowana (2013-07-25 10:37:39)

Do księdza proboszcza: drzewa=tlen. Jak nie będzie tlenu to wyginiemy i kto będzie dawał na tacę?

-zszokowana (2013-07-25 10:19:54)

Jak można zniszczyć tak piękne drzewa? A teraz jeszcze się dowiaduję, że były tam gniazda ptaków. :( Jak można umieścić pomnik przedstawiający Jana Pawła II pod kościołem, a potem niszczyć drzewa? Z tego co wiem, papież kochał góry i kochał przyrodę. Moja noga już w tym kościele nie postanie.

-rozsądek (2013-07-25 08:22:44)

Jakie to smutne i zatrważające ile nienawiści niosą w sobie ludzie innych wyznań oraz członkowie partii lewicowych. Ile zółci zatruwającej ich ciała i umysły wylewają na te biedne forum w opętańczej orgii atakowania Kościoła Katolickiego. Jakże znamienne i przykre jest jak dwulicowo skompromitowany zbrodniczym ludobójstwem i nierealną i antyludzka gospodarką marksizm, leninizm i stalinizm próbują zastąpić ekoterroryzmem by zasycić choć odrobinę swój głód sensu istnienia.
Jaskie to smutne ile pokładów nienawiści mogą mieć sobie tacy ludzie.

-ornitolog (2013-07-24 22:48:34)

Chrzanić drzewa. Jest też inna sprawa. Otóż podczas wycinki drzew zginęło lub pozostało bez gniazd kilkadziesiąt par ptaków, głównie kosów i drobnych wróblowatych, w tym część samic wysiadujących jajka. Nikt o zdrowych zmysłach nie podpisałby decyzji o wycince drzew w sezonie lęgowym ptaków. Zresztą jest to zabronione przez ustawę o ochronie przyrody.Poza sezonem od października do marca jeżeli jest to uzasadnione można drzewo wyciąć. Oj nie ma ten ksiądz nic ze świętego Franciszka bardziej coś z ojca dyrektora rydzykanta.

-Hańbiosz (2013-07-24 22:28:46)

Wstyd !!!

-jdj (2013-07-24 22:25:51)

od kiedy drzewa pod kościołem rosną?raczej przy kościele!Co za idiota pisał nagłówek ?!p.s. żeby nie wiadomo jak się proboszcz starał wszystkim nie dogodzi ...

-maria (2013-07-24 20:53:45)

no właśnie może burmistrz zastanowiłby się nad tym jakie decyzje wydaje, a może nawet nie wie co podpisuje?

- (2013-07-24 20:52:41)

Wytnijcie wszystkie drzewa w Busku i co się da zabrukujcie, będzie jedna wielka patelnia !! I ciekawe kiedy burmisc wpłynie na firmę odpowiedzialną za posprzątanie ulic po zimie (piach) bo takiego syfu dawno w Busku nie było. Ostatnio byłem w Krynicy i tam co rano od 5 służbu kropią ulice i chodniki wodą i zamiatają, wypróżniają kosze aż się chce spacerować. A u nas syf jak za stodołą w Widuchowej

-bastek (2013-07-24 20:50:50)

proboszcz powinien być dla wszystkich ludzi, a to tylko przedsiębiorca układający się z włodarzami miasta, prowadzący interesy, wiadomo kto daje zezwolenie na niszczenie drzew

-ania (2013-07-24 20:42:50)

ale czy najważniejsze żeby było widać Kościół? hipokryzja, za zielonymi drzewami wyglądał o wiele ładniej, proboszcza powinni za to odwołać bo za bardzo się panoszy.

- (2013-07-24 20:19:46)

a za ile mozna kupic te sciete drzewa ktos cos wie na ten temat jest jakas ogloszenie porafialne na ten temat

-uuuu (2013-07-24 18:48:46)

czyżby proboszcz był z PSL, to pytanie do tego co pisze, że to PSL wyciął drzewa ,ale przemawia nienawiść przez niektórych a może jesteś z PIS bo tam wszyscy są nasyceniu nienawiścią i opluwaniem innych partii

-fragi (2013-07-24 17:51:59)

Daj pokój ciemnogrodzie proboszczowi. Cokolwiek by nie uczynił jest dla Was żle. Powinniście się leczyć.

- (2013-07-24 16:14:15)

Skoro jesteśmy już przy temacie porządkowo-remontowym może ktoś mi wytłumaczy następującą sprawę.Strona południowa i zachodnia"Rynku" podobno jest na ukończeniu układa się tam nową brukowaną jezdnię którędy będą do remontowanego parku wjeżdzały mszyny i sprzęt budowlany? Jeżeli po tej nowej jezdni to gratuluję poprawnego planu prac.

-Nik Czemny (2013-07-24 16:08:01)

Nie ma się co dziwić, że chłopy z PSL-u wycinają co się da. Przecież taki buraczek jak tylko się narodzi, to wszędzie dookoła ma pole. Później całe życie pole i miedzę, ewentualnie ze 2 czereśnie które też można po paru latach ściąć a hen w oddali widzi las. Drzew więc i w Busku w drodze do i za oknem ratusza mieć nie chce,proste.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry