swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dlaczego wycięto drzewa przed kościołem?

Dodane: Kasia Data: 2013-07-24 10:15:41 (czytane: 18083)  Wersja do druku

Przed Kościołem NPNMP w Busku-Zdroju, który stoi przy ulicy Bohaterów Warszawy, zostały wycięte drzewa. Ich usunięcie, jak poinformował nas proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Szlachta, było konieczne ze względu na planowany remont ogrodzenia wokół kościoła.

Ogrodzenie wokół kościoła wymaga remontu. Nie jest on jednak możliwy, jak wytłumaczył nam proboszcz, bez usunięcia drzew, których korzenie wypychają ogrodzenie, niszcząc je.

 brak_drzew.jpg

drzewa_kosciol.jpg 

Ponadto drzewa, które zostały wycięte, były stare, często chore, zniszczone. Zagrażały również bezpieczeństwu przechodzących ulicą osób. Drzewo trzeba było usunąć, by przeprowadzić planowany remont. Uzyskano potrzebne pozwolenia na wycinkę.

 drzewa_kosciol2.jpg

drzewa_kosiol1.jpg

kosciol_drzewa4.jpg

 
Trzeba przyznać, że po wycięciu drzew kościół został odsłonięty,  można go oglądać w całej okazałości. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to najstarszy, po-norbertański kościół parafialny w naszym mieście. Pierwotny kościół został ufundowany przez rycerza Dzierżko około roku 1166. W latach 1180-1820 wchodził w skład kompleksu klasztornego zakonu norbertanek.

 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

Benito (2014-05-04 09:49:13)

Wycięcie drzew to akt barbarzyństwa, zwykły prostacki wandalizm. Drzewa były zdrowe, piękne. W Busku na przestrzeni ostatnich lat zniszczono większość zieleni miejskiej. To była jedna z ostatnich oaz zieleni.

-Bobik (2013-08-08 23:34:30)

ciekawe kto wyłożył kase na nowy mur i wycinke tych pięknych, zabytkowych drzew

- (2013-07-26 14:35:27)

szlachta i sikora rzadza sie tak jak by byli u siebie w folwarku

-do autorki artykułu (2013-07-26 10:40:49)

Jak te drzewa takie chore były, to ciekawe, czemu tak zdrowo wyglądały i tak pieknie kwitły w tym roku. Chore to jest zupelnie coś innego.

-do "mieszkańca BZ" (2013-07-26 10:38:05)

Młode drzewka? Pewnie tak rachityczne jak te w nowym parku? 3 liście na krzyż i jak tak człowiek patrzy, to nie wie, czy drzewo takie mizerne, bo chore, czy po prostu ma być mizerne. Tak, tak, zabetonujmy całe Busko a na pewno kuracjusze będą do nas przyjeżdżać. Już teraz Solec nas wyprzedza, a co będzie później? Drzewa ciągle gdzieś się wycina, to nie jest problem tylko tego kościoła, to jest najnowszy trend w naszym "pieknym" miescie, jeśli władze miasta myślą, że kuracjusze będą przyjeżdżać na betonową pustynię, to się grubo mylą.

-do "zszokowana mnie zszokowała" (2013-07-26 10:33:33)

Każdy komu przeszkadza niszczenie przyrody własnie tak powinien reagować - bojkotem.

-Sofia (2013-07-26 09:25:00)

Piękne lipy dające tlen i cień w upalne dni. Durny pomysł proboszcza. W Busku dużo drzew padło- sanepid, zielona, rynek - kto podejmuje takie decyzje jest chory.

-Mieszkaniec BZ (2013-07-25 22:53:25)

Widać jak chodzicie do kościoła. Ogłaszane było że wszelkie za i przeciw dot. wycinki proszę zgłaszać a nie teraz bzdety wypisujecie na forum siedząc przed kompem. Poza tym na miejsce wyciętych będą posadzone młode drzewka.

-Ornitolog? (2013-07-25 21:38:41)

Chyba od małego ptaszka?

-Zszokowana mnie normalnie zszokowała (2013-07-25 21:37:12)

To już jej w naszym kościołku nie będzie? No, normalnie szok.

- (2013-07-25 16:10:37)

Łoj ludziska,głupie ludziska,do sprzatania miasta sie wezcie nie psioczcie !JESZCZE SIĘ TAKI NIE URODZIL ŻEBY TYM GŁUPKOM DOGODZIŁ!!!!

-do poniżej (2013-07-25 13:15:32)

Napisz jeszcze że czosnek u Wieśki w Wełczu nie rośnie, bo Sikora zrobił zakaz opadów deszczu.

-Sikora = wyrwidąb (2013-07-25 13:06:39)

Sikora okazał się świetnym drwalem. Najpierw wyrąbał drzewa z ul. Kopernika, teraz pozwolił proboszczowi wyciąć zdrowe i zabytkowe drzewa. Sikora wyrąbał także wyborców. Te niespełnione obietnice będą twoimi koszmarami Waldusiu.

-Rodowity (2013-07-25 12:34:00)

Zuza masz rację,choć z tym kochaniem trochę przesadziłaś.Poprzedni proboszczowie byli dobrymi gospodarzami.I myślę że w porozumieniu z wiernymi można było poszukać innego rozwiązania.

-do ornitolog (2013-07-25 11:50:10)

Proponuję napisać skargę na proboszcza. Niech nie czuje się bezkarnie i niech będzie przykłądem dla innych. W razie czego służe pomocą.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry