Dodane: Kasia Data: 2013-04-19 15:17:50 (czytane: 26468) 
'Proszę nie liczyć, że gmina wybuduje nową oczyszczalnię ścieków i nowe kolektory' - burmistrz Waldemar Sikora jasno i stanowczo określił stanowisko gminy w sprawie dotyczącej problemu ścieków pokąpielowych. Temat ten, ciągnący się już od kilku lat, został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK.
Na początku spotkania wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Jerzy Kokociński. Wiceburmistrz Tomasz Mierzwa przedstawił prezentację multimedialną „Przedsięwzięcia inwestycyjne planowane do realizacji w strefie uzdrowiskowej”. Omawiał po kolei każdą z planowanych inwestycji, wśród których znalazły się: uzbrojenie terenów pod inwestycje za Małpim Gajem, projekt przebudowy muszli koncertowej, wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb oświetlenia Parku Zdrojowego za Maskalisem, budowa łącznika od ulicy Grotta w kierunku ulicy 1 Maja, budowa kanalizacji deszczowej w ulicach 1 Maja i Rzewuskiego, modernizacja systemu oświetlania ulicznego w gminie Busko-Zdrój, modernizacja systemu oświetlenia ulicznego.

W ramach planów rewitalizacji strefy uzdrowiskowej miasta Busko-Zdrój omówił również koncepcję rewitalizacji starego Parku Zdrojowego, niezagospodarowanej części parku zlokalizowanego między ulicą Starkiewicza a sanatorium Rafał, koncepcję rewitalizacji parku tzw. „Małpi Gaj”, strumienia pn „Ciek od Buska”, koncepcję przebudowy ulicy 1 Maja, ulicy Rzewuskiego, Rokosza, koncepcję budowy ciągu pieszego ulic Rzewuskiego i Rokosza, a także plan ujednolicenia doboru i rozmieszczenia obiektów na terenie Parku Zdrojowego.

Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Pierwsze pytanie dotyczyło ulicy Słonecznej, która wymaga natychmiastowego remontu, gdyż jej stan jest tragiczny. Tadeusz Ura, właściciel „Hotelu pod Świerkiem” zaproponował, aby powołać niezależnego pełnomocnika do spraw Uzdrowiska, człowieka, który byłby związany zarówno z burmistrzem, jak i podmiotami gospodarczymi. Doktor Stodolny zwrócił uwagę, by przy wykonywaniu inwestycji nie popełniać wcześniejszych błędów.
Zaznaczył, że projekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne, z myślą o przyjeżdżających na leczenie pacjentach. Powrócił również do tematu odprowadzania ścieków pokąpielowych, zaznaczając, że bez uregulowania odbioru tych ścieków nie ma szans na rozwój Uzdrowiska. Doktor Stodolny zaproponował, aby przeprowadzić badania, ile ścieków pokąpielowych można wrzucić do oczyszczalni ścieków, aby nie stanowiły one zagrożenia. Pytał również o oznakowanie podmiotów uzdrowiskowych na terenie strefy A, skarżył się na brak oznaczeń i bałagan w parku.
Właścicielka Sanato Katarzyna Gadawska pytała, dlaczego w przedstawionych przez wiceburmistrza Mierzwę projektach nie ma ani słowa o kanalizacji ścieków pokąpielowych. Zaznaczyła, że to nie powinien być problem przedsiębiorców.
Zwróciła uwagę, że Uzdrowisko Busko-Zdrój nigdzie nie jest promowane, co grozi tym, że kuracjusze w przyszłości wybiorą Solec-Zdrój, Busko omijając. Podkreśliła, z czym zgodzili się inni przedsiębiorcy, że w naszym mieście jest nudno i młodzi ludzie, którzy tu przyjeżdżają nie mają co robić.

Dariusz Opozda, właściciel Willi Gosia, mówił o coraz mniejszej liczbie kuracjuszy przyjeżdżających do naszego miasta. Wiele nie dostało umów na leczenia ambulatoryjne. Zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy wie, ile osób mniej niż w latach ubiegłych, przyjeżdża do Buska aktualnie. Zaproponował, by zmniejszyć opłatę klimatyczną, zachęcając tym samym do odwiedzenia naszego Uzdrowiska.
Prezes Uzdrowiska Wojciech Legawiec przedstawił ilość osób z umowami na leczenia ambulatoryjne na przestrzeni kilku ostatnich lat. W 2011 roku było to 4 tysiące osób, w 2012- 1240, zaś w tym roku zaplanowano 1500 osób. Różnica wynika z faktu, że cena, jaką NFZ płaci za usługę niestety nie pozwala na pokrycie wszystkich potrzeb pacjentów.

Burmistrz Waldemar Sikora, odpowiadając na zarzuty i pytania przedsiębiorców, przyznał, że zdaje sobie sprawę, że wynikają one z troski o Uzdrowisko. Są również wyrazem oczekiwań mieszkańców, jeśli chodzi o działania gminy. Zaznaczył, że należy rozgraniczyć zadania gminy i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Przypomniał, że gmina ma określone pieniądze publiczne, których nie można przeznaczyć na załatwianie prywatnych interesów. „To nie władza wykańcza prywatnych przedsiębiorców, sami się wykańczacie. Przecież wy na wodzie siarczkowej robicie biznes” - mówił burmistrz. Stanowczo podkreślił, że gmina nie wybuduje nowej oczyszczalni dla kilku prywatnych sanatoriów. Za przykład podał hotel „Słoneczny Zdrój”, który sprawę odprowadzania ścieków pokąpielowych załatwił bez problemu.
/kr/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (65) |
- (2013-04-21 01:05:45)
HYDROGEOTECHNIKA dostarcza wodę siarczkową na której zarabia , to niech i zajmie się jej oczyszczaniem , prawda panie derektorze M.M. ?
-dlaczego NIE przyjadę do Buska (2013-04-21 01:01:32)
Otóż moje doświadczenie z pobytu tzw. leczniczego w Busku jest bardzo negatywne. Zacznę od Marconiego i rejestracji do zabiegów. Może miałam pecha, ale stałam w kolejce do rejestracji 3 godz, ciasnota, duchota i smród. Rejestracje prowadziła jedna urzedniczka, choć dwie inne siedziały obok zajmując się głownie rozmowami tel.
Po zarejestrowaniu się stałam w kolejce do lekarza, przyjmowała jedna lekarka, dwie godziny czekania 35 osób czekających a 15 krzeseł w poczekalni. Już przbadana ponownie w kolejkę do planowania zabiegów, tu poszło szybko - wiadomo kasa do zapłacenia, tylko godzina stania. Czyli jeden dzień w kurorcie z głowy. O kłotniach w kolejkach nie wspominam, bo nie chcę ponownie sie stresowac.
Zachęcona lepszą obsługa klienta we Włókniarzu udałam się po następne zabiegi kąpielowe. Rejestracja poszła szybko, tylko godzina czekania, z wizytą u lekarza było gorzej, bo PAN dr miał pogawędkę ze znajomym o pierdołąch które słychać było na korytarzu i trwało to godzinę, nie pomogły interwencje, jedynie nastąpiło wielkie wzburzenie doktora, że ktoś raczy dobijać sie do drzwi.
Następnie kapiele które maja być lecznicze są tzw. przegonką przez wannę. 15 min. to czas na jednego klienta w tym czasie pani kąpielowa napełnia wannę, każe się rozbierać i wskakiwać do pustej wanny, Po 5 min wanna nalana do 1/3 bo jaśnie PAN dr nie kazał sie dalej zanurzać niż do pasa, ale siarka w wannie zimna, pytam dlaczego zina? odp: bo ciepła jest szkodliwa! a zimna działa tak lepiej!
Wreszcie wchodzę do upragnionego raju siarkowego po 10 min zegar dzwoni, czas wyskakiwać, ubierać sie w pośpiechu bo następny klient już stoi za plastikową zasłonką.
Jeżeli płacę za usługę, to chcę być traktowana przynajmniej po ludzku, nie chcę być intruzem za swoje pieniądze.
Dlatego dziękuję za takie usługi sanatoryjne, więcej nie skorzystam.
-d (2013-04-20 20:52:53)
Miasto jest skazana na powolne wymieranie przez takich ludzi jak pan.
był wcześniej komentarz, jak wladze rozlozyły ręce bo siarki braklo i mówiłow się ze miasto umrze. przyszła prywatna firma i siarka jest.
- (2013-04-20 19:48:44)
Jeżeli wszyscy mamy się składać z podatków na bodowę dodatkowej kanalizacji lub rozbudowę zdroju to może nam wszystkim pracę tam zapewnią? Bo ja akurat do roboty muszę do Krakowa jeździć, taki tu mamy rynek pracy i to czy wubudujemy współnymi siłami nową rurę nic nie da.NFZ będzie kontraktował coraz mniej zabiegów, ludzie mają coraz mniej kasy więc niestety nie jest to biznes taki pewny... Po drugie nie mamy blisko morza, zalewu, gór, wyciągów itd - miasto jest skazane na powolne umieranie. Po następne niech mi gmina też dołoży do mojej działalności, nie jest ziwązana z kuracjuszami, ale płacę podatki w Busku choć pieniądze zarabiam w 80% właściwie poza naszą gminą !
-i (2013-04-20 15:49:56)
Myślę, że osoby zarzadzajće Buskiem nie mają pomysłu jak rozwinąc miasto może w takim przypadku powinna rozpisać jakiś konkurs z nagrodami i na tym bazowac. Są jeszcze dotacje z Uni - możemy się rozwinąć bo dla deptaka na mickiwicza ludzie nie przyjadą. aczkolwiek mnie się on podoba.
-i (2013-04-20 15:18:36)
Trudno jest mi oceniać sanatoria bo tam nie bywam, kazdy robi co może , co umie , na co go stać bo to nie jest wielki biznes . Latwo sobie skalkulować jeśli ktoś chce.
Gmnia powinna wspierać przedsiebiorczość, robić wszystko aby Busko było interesujące a nie mówić ze to nie jej problem . powinna też wspierać przedsiębiorczość bo nic nie robi abu Busko się rozwijalo
-olo (2013-04-20 13:38:01)
pensjonat to biznes. Jak w każdym biznesie są tam dobrzy i słabi. Jacy sa buscy właściciele pensjonatów w sensie biznesowym? Jak sami siebie prezentują? Wystarczy przejrzeć kilka internetowych stron tych nibypensjonatów aby się zorientować
1Willa Marclel. Do atrakcji turystycznych mających zwabić kuracjusza właściciele tego obiektu zaliczają stadninę koni w Wolicy, cmentarz na Langiewicza oraz ..... sanatorium Włókniarz. Złaknionych kultury kuracjuszy właściciel Marcela kieruje do biblioteki w Okraglaku oraz do... Domu Harcerza / po co?/. Z wydarzeń kulturalnych Buska właściciel Marcela proponuje wyścig im A.Imosy. Ciekawostka czym chce zachęcić do wyboru akurat tej lokalizacji? Tym, że pokoje są wyposażone w ....czajniki elektryczne
2 sanatorium Stefan prezentuje sam siebie jako,,komfortowy obiekt pensjonatowo-sanatoryjny,, Niestety. Nie wiadomo na czym ten komfort polega
3 Sanatorium Pensjonat Zbyszko oferuje radio w pokoju i czajnik. Do dyspozycji gości jest też basen.... w budowie
4 Słowacki chwali się, że pokoje sa wyposażone w łazienki. To mogło być istotne 50 lat temu, ale dziś? Tu też atrakcjami są radia w pokoju oraz ...balkony
5 Sanatorium Rafał chwali się jadalnią i domowymi obiadami oraz wieczorkami tanecznymi. Jak na wczasach pracowniczych w latach 70
6 Astoria jako niezwykle ważna wiadomośc podaje ,że w 2006 roku obiekt został rozbudowany o nowe skrzydło. Co to obchodzi kuracjusza? No i atrakcja wysokiejn klasy: ,, na miejscu istnieje możliwośc rozpalenia grila,, Pensjonat, sanatorium to czy gospodarstwo agroturystyczne?
6 Słowacki mnie zachwycił bo w swojej ofercie proponuje.... suszarkę oraz zestaw do kawy i herbaty i ...huśtawkę
7 Sanatorium Nida ma stronę pajęczyną powleczoną bo dziś zaprasza na sylwestra
I tak dalej i tak podobnie. Nie potraficie szanowni właściciele nawet się przyzwoicie przedstawić, nie mówiąć o jakiejś formie reklamy. Czyli biznesowo jesteście słabi a takich rynek natychmiast usuwa. Ale ile pretensji, ile roszczeń, co to władza musi wam zrobić bo jak nie to zwiększycie bezrobocie. Nie będziecie wy przyjdą inni . Z pomysłem, z dobrą prezentacją i reklamą i z faktycznymi atrakcjami a nie z huśtawkami
-I (2013-04-20 12:12:03)
masażysci,kosmetycznki, fyzjerzy, też swiadczą usługi kuracjuszą, zatrudniają ludzi i płacą podatki. popatrzmy na problem z innej perspektywy.
Ponadto włąsiciele pensjonatow tych z lat 70 nie zarabiają kokosów, stawki za dobę są najniższe w Polsce, nie mówie tu o nowych ośrodkach, Podsumowując mniej kuracjuszy w busko oznacza stratę dla całego miasta i o tym powinno się pamięteac
-, (2013-04-20 12:00:36)
Wróce jeszcze do właściceili pensjonatów. Ludzie z buska nie myślice w ten sposób ze to ich problem. Jeśli kuracjusze nie przyjadą to straci całe busko bo kuracjusz przywozi pieniądze. Ja rozmumiem ze jak ktoś uczy w szkole to go nie obchodzi ale tu chodzi o pieniądze dla miasta, dla tych co mają sklepy, dla tych co mają resteuracje, chodzi o napływ kapitału. Dlaczego chmielnik jest biedny ? byliście w kazimierzy, a co busko moze zaoferować oprócz siarki na co. gdzie ludzie mogą szukać pracy .
-xyz (2013-04-20 11:31:42)
wszyscy tu wypowiadający się popełniaja ten sam błąd. Oto jest władza, co trzyma kasę i trzeba tej kasy nieco uszczknąć. Nikogo nie interesuję całokształt problemu. Dotychczas państwowym uzdrowiskiem zarządzano jak całościa. Teraz się to skończyło. Interesy tzw właścicieli pensjonatów/ pożal się Boże nad standardem niektórych/ nie są tożsame z interesami buskiej władzy. I raczej nie będą bo władza musi jednakowo traktować wszystkich. To, że właściciele płaca podatki niewiele znaczy. Warto byłoby się przyjrzeć jaka jest skala tych podatków a jakiego wsadu od miasta domagają się własciciele pensjonatów.
Do Buska się nie przyjezdża, bo Busko jest szare, smętne, bez komunikacji kolejowej, bez dodatkowej obok leczniczej oferty.Busko jeszcze jedzie na marce, ale ten kapitał niebawem się wyczerpie.Ale nikt się tym nie przejmuje i widzi swój interes w perspektywie roku, dwu a nie dwudziestu
Gdyby właściciele pensjonatów zebrali się do kupy i pogłówkowali mogliby stworzyć za małe pieniądze ciekawą ofertę pobytu w Busku. Choćby wkładając nieco pomyślunku w gastronomię. Ale nie. Niski9 jakościowo wsad do kotła, monotonne żarcie, taka garkuchnia to standard.
Wnętrza tych pensjonatów przypominają lata 60. Jeszcze niedawno jeden z nich chwalił się atrakcją pt czajnik bezprzewodowy. Właściciele pensjonatów nie zauważają co się dzieje w ich dalszym czy bliższym otoczeniu. Traktuja kuracjusza jak skarbonkę z której trzeba wycisnąć ile się da, zamiast patrzeć na nich jako na inwestycje
Kiedyś w taki pensjonacie zapytałem o codzienną gazetę. Odpowiedż ,, nie prowadzimy,,W tych lokalikach naćpanych jest tyle stolików ,że przejść nie sposób. Tylko zarobić na maksa zamiast umiejętnie rozłożyć to w czasie
To są głwne przyczyny spadku frekwencji kuracjuszy. Te przyczyny można usunąć. Trzeba tylko chcieć i wiedzieć jak. Ale jak się zbudowało chałupę i nazwało pensjonatem to już nić robić nie trzeba, tylko zbierać frukty? Poczekajmy aż zaczną padać marne pensjonaty.
-Komu powinno zależeć na negocjacji ? (2013-04-20 09:12:54)
Jak wynika z ostatnich spotkań Komisji Uzdrowiskowej podmioty uzdrowiskowe po raz pierwszy od powołania Rady Miejsko-Gminnej miały możliwość rozmawiać przy stole z radnymi.
Czy to nie jest za późno ?
NIE- jeszcze można wszystko nadrobić przy obopólnych chęciach do porozumienia się.
Następne spotkanie powinno być zwołane przez Marszałka województwa świętokrzyskiego, który obecnie zarządza uzdrowiskiem i całym województwem. Jego możliwości doradcze są dużo większe niż lokalnych władz. Może wspólnie coś wymyślimy i uratujemy upadające UZDROWISKO Busko-Zdrój. Przecież uzdrowisko to jest chlubą całego województwa świętokrzyskiego.
- (2013-04-20 09:04:28)
Burmistrz pilnuje interesów Psl-u. Prywatne sanatoria to konkurencja dla komunalnego Uzdrowiska. Do uzdrowiska towary dostarcz hurtownia SAWA (żony burmistrza) mniej ludzi to mniej jedzenia i mniejszy zysk Proste?? W Polsce mamy demokrację i wolny rynek ale nie u nas w mieście
-maser (2013-04-20 08:59:31)
A co na to wszechwiedząca Pani przewodniczaca????
-FAN (2013-04-20 08:54:32)
jedno pytanie do władz ? DLA CZEGO SANATORIUM WŁÓKNIARZ MA ZAWSZE KOMPLET KURACJUSZY ROZWIJA SIĘ BUDUJE NOWE OBIEKTY I ABY TAM SIĘ DOSTAĆ TRZEBA NA DWA LATA DO PRZODU PLANOWAĆ ???? co w Uzdrowisku bida bałagan i nieudolność gdzie przyczyna ?
-do 123 (2013-04-20 08:35:32)
Byc moze masz racje.Proponuje zeby kazdy z tych byssnesmenow;)ujawnil ile placi podatkow,na jakich zasadach zatrunia ludzi...itp wtedy sie okaze ile ci meczennicy wnosza do kasy miasta.:))
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.