Dodane: Kasia Data: 2013-04-19 15:17:50 (czytane: 26470) 
'Proszę nie liczyć, że gmina wybuduje nową oczyszczalnię ścieków i nowe kolektory' - burmistrz Waldemar Sikora jasno i stanowczo określił stanowisko gminy w sprawie dotyczącej problemu ścieków pokąpielowych. Temat ten, ciągnący się już od kilku lat, został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK.
Na początku spotkania wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Jerzy Kokociński. Wiceburmistrz Tomasz Mierzwa przedstawił prezentację multimedialną „Przedsięwzięcia inwestycyjne planowane do realizacji w strefie uzdrowiskowej”. Omawiał po kolei każdą z planowanych inwestycji, wśród których znalazły się: uzbrojenie terenów pod inwestycje za Małpim Gajem, projekt przebudowy muszli koncertowej, wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb oświetlenia Parku Zdrojowego za Maskalisem, budowa łącznika od ulicy Grotta w kierunku ulicy 1 Maja, budowa kanalizacji deszczowej w ulicach 1 Maja i Rzewuskiego, modernizacja systemu oświetlania ulicznego w gminie Busko-Zdrój, modernizacja systemu oświetlenia ulicznego.

W ramach planów rewitalizacji strefy uzdrowiskowej miasta Busko-Zdrój omówił również koncepcję rewitalizacji starego Parku Zdrojowego, niezagospodarowanej części parku zlokalizowanego między ulicą Starkiewicza a sanatorium Rafał, koncepcję rewitalizacji parku tzw. „Małpi Gaj”, strumienia pn „Ciek od Buska”, koncepcję przebudowy ulicy 1 Maja, ulicy Rzewuskiego, Rokosza, koncepcję budowy ciągu pieszego ulic Rzewuskiego i Rokosza, a także plan ujednolicenia doboru i rozmieszczenia obiektów na terenie Parku Zdrojowego.

Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Pierwsze pytanie dotyczyło ulicy Słonecznej, która wymaga natychmiastowego remontu, gdyż jej stan jest tragiczny. Tadeusz Ura, właściciel „Hotelu pod Świerkiem” zaproponował, aby powołać niezależnego pełnomocnika do spraw Uzdrowiska, człowieka, który byłby związany zarówno z burmistrzem, jak i podmiotami gospodarczymi. Doktor Stodolny zwrócił uwagę, by przy wykonywaniu inwestycji nie popełniać wcześniejszych błędów.
Zaznaczył, że projekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne, z myślą o przyjeżdżających na leczenie pacjentach. Powrócił również do tematu odprowadzania ścieków pokąpielowych, zaznaczając, że bez uregulowania odbioru tych ścieków nie ma szans na rozwój Uzdrowiska. Doktor Stodolny zaproponował, aby przeprowadzić badania, ile ścieków pokąpielowych można wrzucić do oczyszczalni ścieków, aby nie stanowiły one zagrożenia. Pytał również o oznakowanie podmiotów uzdrowiskowych na terenie strefy A, skarżył się na brak oznaczeń i bałagan w parku.
Właścicielka Sanato Katarzyna Gadawska pytała, dlaczego w przedstawionych przez wiceburmistrza Mierzwę projektach nie ma ani słowa o kanalizacji ścieków pokąpielowych. Zaznaczyła, że to nie powinien być problem przedsiębiorców.
Zwróciła uwagę, że Uzdrowisko Busko-Zdrój nigdzie nie jest promowane, co grozi tym, że kuracjusze w przyszłości wybiorą Solec-Zdrój, Busko omijając. Podkreśliła, z czym zgodzili się inni przedsiębiorcy, że w naszym mieście jest nudno i młodzi ludzie, którzy tu przyjeżdżają nie mają co robić.

Dariusz Opozda, właściciel Willi Gosia, mówił o coraz mniejszej liczbie kuracjuszy przyjeżdżających do naszego miasta. Wiele nie dostało umów na leczenia ambulatoryjne. Zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy wie, ile osób mniej niż w latach ubiegłych, przyjeżdża do Buska aktualnie. Zaproponował, by zmniejszyć opłatę klimatyczną, zachęcając tym samym do odwiedzenia naszego Uzdrowiska.
Prezes Uzdrowiska Wojciech Legawiec przedstawił ilość osób z umowami na leczenia ambulatoryjne na przestrzeni kilku ostatnich lat. W 2011 roku było to 4 tysiące osób, w 2012- 1240, zaś w tym roku zaplanowano 1500 osób. Różnica wynika z faktu, że cena, jaką NFZ płaci za usługę niestety nie pozwala na pokrycie wszystkich potrzeb pacjentów.

Burmistrz Waldemar Sikora, odpowiadając na zarzuty i pytania przedsiębiorców, przyznał, że zdaje sobie sprawę, że wynikają one z troski o Uzdrowisko. Są również wyrazem oczekiwań mieszkańców, jeśli chodzi o działania gminy. Zaznaczył, że należy rozgraniczyć zadania gminy i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Przypomniał, że gmina ma określone pieniądze publiczne, których nie można przeznaczyć na załatwianie prywatnych interesów. „To nie władza wykańcza prywatnych przedsiębiorców, sami się wykańczacie. Przecież wy na wodzie siarczkowej robicie biznes” - mówił burmistrz. Stanowczo podkreślił, że gmina nie wybuduje nowej oczyszczalni dla kilku prywatnych sanatoriów. Za przykład podał hotel „Słoneczny Zdrój”, który sprawę odprowadzania ścieków pokąpielowych załatwił bez problemu.
/kr/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (65) |
-Jan (2013-04-20 08:31:55)
Czy ta reklama Soleckich Basenów pod tekstem to dobry pomysł
-rozpoznanie bojem (2013-04-20 08:28:10)
Burmistrz określił warunki brzegowe. Burza mózgów była niezbędna. Prywatni chcą wyrwać jak najwięcej Burmistrz chce i poprze ale oszczędnie.Kolejne spotkania doprowadzą do ugody.Natomiast cicho w sprawie komunalizacji tu należy drążyć temat.W komunalizacji upatrywałbym tego co wyłoży kasę również na oczyszczalnie.Nie widziałem też przedstawiciela Marszałka na spotkaniu.Gdyby gmina miała udziały w komunalizacji to włączyłaby się finansowo. NFOZ jak nie da skierowań to zarznie Uzdrowisko i prywatnych właścicieli.Na leczenie w Busku ludzie czekają latami-dlaczego. Jak nie będzie kuracjusza to i oczyszczalnia nie będzie potrzebna.Komentarze pod tekstem są ciekawe należy się nad nimi pochylić bo warto.
-123 (2013-04-20 07:35:01)
Każdy może być prywatnym przedsiębiorcą - rejestracja trwa 5 minut!!! Więc tym, którzy tak tego zazdroszczą proponuję taką działalność rozpocząć. Powodzenia na buskim rynku z buską władzą i buskimi radnymi!!!( poprzednią, obecną i kolejną)
-123 (2013-04-20 07:30:01)
Takim prawem inwestycje tego typu powinny być wykonywane"z buskich podatków", ponieważ prywatni przedsiębiorcy płacą również podatki, zdecydowanie wyższe od pozostałych mieszkańców. Pobierają również opłatę klimatyczną!!!
-olo (2013-04-20 00:52:32)
w ostatnim czasie kilkukrotnie pisałem, że problemem nr 1 jest brak pomysłu na Busko. Dotychczas nikomu się nie chciało nad takim pomysłem pracować. Wybierano władze od których takiego pomyślunku nie wymagano. Obowiązywała zasada: jakoś to będzie
Co znaczy pomysł na Busko? To najogólniej wizja Buska za 10 -15 -30 lat. Zeby taką wizję opracować trzeba być uważnym i bystrtm obserwatorem tego co się dzieje w mieście i okolicy, tego co się dzieje w uzdrowiskach polskich wreszcie tego co się dzieje w Polsce. Wnioski z takich obserwacji plus własne szanse i ambicje to podstawa pomysłu na Busko
Pomysł na Busko to nie kwit wymyślony a bardziej przepisany w magistracie bez udziału mieszkańców i cichcem podrzucony do akceptacji zaspanej radzie. Pomysł na Busko będzie miał szanse powodzenia jeśli powstanie przy udziale mieszkańców. Tu problem bo dialogu z mieszkańcami obecna władza nie potrafi prowadzić
Pomysł na Busko to sens i treść działań promocyjnych głównie wizerunkowych miasta uzdrowiskowego. Nikt się tym nie zajmuje bo brak pomysłu ogólnego i brak umiejętności w szczegółach. Pisałem o tym wielokrotnie
Pomysł na Busko to przeorientowanie działalności kulturalnej, wychowawczej, rekreacyjnej i paru jeszcze realizowanych jakby Busko nie było uzdrowiskiem. Nikt na to nie zwraca uwagi i mamy jak mamy
Pomysł na Busko to zaangażowanie mieszkańców do powstania tego pomysłu oraz realizacji. Już jest grupa która powinna stanowić zaczyn czyli właściciele pensjonatów. Jeśli nie będzie z nimi dialogu sprawa pozostanie w kwestii wzajemnych roszczeń
Pomysł na Busko to nowe usługi sanatoryjno-uzdrowiskowe. Ktoś się tym zajmuje? Prowadzi jakieś analizy? Jest oferta biznesowa w tej sprawie?
Jeśli w ciągu najbliższego czasu nie urodzi się pomysł na Busko, szansa utrzymania się miasta uzdrowiskowego na komercynym rynku jest w obecnej postaci żadna.
-I (2013-04-19 23:32:47)
Swietny komentarz. Burmistrzowi powinno zależeć aby w Busko były jak najepsze warunki dla kuracjuszy bo z tego zyje miasto a nie delegować odpowiedzialność tylko na włascieli sanatoriów, będą złe warunki ludzie pojadą do Solca. Pełno reklam w internecie. o a busko nie ma nic
-Obiecał i co teraz ? (2013-04-19 22:55:36)
Po przeczytaniu tego artykułu i komentarzy można stwierdzić, że w Busku-Zdroju jest coraz gorzej. Poprzednia władza i nowa władza niczym się od siebie nie różni jeden drugiego tylko krytykuje i obraża, a biedne społeczeństwo liczy chyba tylko na cud. W pewnym momencie niektórzy wróżyli rychłą upadłość całego uzdrowiska bo mówiono, że kończą się pokłady siarki. W godzinach szczytu, kiedy brakowało siarki Uzdrowisko S.A przykręcało zawory do kolejnych sanatoriów. Jako zbawca dla buskiego uzdrowiska znalazła się firma prywatna „HYDROGEOTECHNIKA”, która dokonała odwiertu w lesie winiarskim i okazało się, że na odcinku od Kij do Kazimierzy Wielkiej znajdują się potężne złoża wody siarczkowej, której nie braknie na kilka pokoleń. Firma ta profesjonalnie podchodząc do swojego biznesu zaryzykowała i bez żadnych opłat podłączyła do każdego obiektu, który był tym zainteresowany za darmo własnym rurociągiem wodę siarczkową do budynku. To nie były tylko obiekty prywatne, lecz wszystkie obiekty sanatoryjne w Busku-Zdroju. Sanatoria państwowe posiadają obecnie podłączone siarczki z Uzdrowiska i HYDROGEOTECHNIKI. W czasie kiedy Hydrogeotechnika wykonywała swoją dokumentację doprowadzenia wody siarkowej do obiektów równocześnie robiła uzgodnienia ze wszystkimi firmami usługowymi np. / Zakład Energetyczny, Zakład Komunalny, Rejon Dróg Publicznych i wiele innych/ na terenie miasta. l firmy te wypowiedziały się pozytywnie na ten temat, wobec czego byli świadomi tego, że w pewnym czasie doprowadzone siarczki trzeba będzie wprowadzić do jakiejś kanalizacji ściekowej. Burmistrz Wąsowicz na pierwszym spotkaniu, które odbyło się na terenie HYDROGEOTECHNIKI w lesie winiarskim zapewnił wszystkie podmioty gospodarcze, że jego obowiązkiem będzie odprowadzenie ścieków. Jeśli obecny Burmistrz przejął berło po poprzedniku, to przejął również jego zobowiązania i obietnice. Z uwagi na to, że dostarczanie wody siarkowej jak i jej odbieranie i oczyszczanie jest to czysty biznes to w interesie oczyszczalni powinno być pobranie tych ścieków z każdej posesji, która jest tym zainteresowana. Przecież w późniejszym terminie oczyszczalnia będzie kasowała za to pieniądze. W Busku-Zdroju z tej wody siarczkowo- solankowej wytwarzano sól. To może teraz ktoś z większą kasą zainwestuje w oczyszczalnie i będzie przy okazji produkował sól przemysłową, która by dawała dodatkowy dochód. Woda siarczkowa, która jest używana do leczenia uzdrowiskowego nie jest przecież niczym skażona. Jest ona wydobyta z głębokości 300-500 m, podgrzana do pewnej temperatury, wlewana jest do wanny kąpielowej i po wyjściu pacjenta z wanny wylewana jest do kanału. W procesie leczniczym nie dodaje się do niej żadnej chemii. Każde miasto powinno być tak zorganizowane, że powinny być powołane niezbędne firmy, które wykonują usługi dla ludności. Dzisiaj gdy ktoś buduje dom, zakład usługowy lub fabrykę w dobrze zarządzanym mieście, wykonuje odpowiednią dokumentację, robi uzgodnienia z firmami usługowymi, dostaje pozwolenie na budowę i wtedy tylko potrzebne są pieniądze. Są firmy, które dostarczają prąd, gaz, węgiel, Internet, telefon, odprowadzają ścieki itd. Uważałem, że każdy człowiek kulturalny rozwiązuje swoje problemy poprzez negocjacje, czy byłem w błędzie ?
-radca (2013-04-19 22:38:39)
może wymyślę jakieś nowe nazewnictwo na scieki? grunt to procesy,
-budowlaniec (2013-04-19 22:30:45)
bawcie się dalej chłopcy , kosztem ludzi.po co Busko ma się rozwijac. dobrze jest tak jak jest.
-I (2013-04-19 22:26:50)
Ludzie policzcie sobie jeśli przyjeżdza mniej kuracjuszy o 3000 i taki kuracjusz wyda na drobne przyjemności 500 Pln. resteruracje, ciuchy inne wo razem to jest 1 500 000 Pln rocznie, nie mówie tu o kosztach zwiazanych z noclegami. Busko jest biedniejsze o ta kwotę rocznie
sklepy mają mniejsze obroty, a przeciez dają prace, resteruracje mają mniejsze obroty a przeciez dają pracę. bez kuracjuszy będzimey chmeilnikiem lub pinczowej
-do Pana Dariusza Opozdy (2013-04-19 22:00:27)
Twierdzi Pan, że coraz mniej ludzi przyjezdża do Buska. Zgoda. I będzie ten proces postępował. Pytanie co w tej sprawie Pan i inni właściciele pensjonatów robicie? Obchodzi was promocja uzdrowiska? Macie swój udział w przedsięwzięciu promocyjnym czyli napędzającym wam kasę? A może interesujecie się estetyzacją miasta i uzdrowiska? Jesteście ciekawi oferty jaka się prezentuje kuracjuszom?Nie słyszałem aby któryś z włascicieli tzw pensjonatów zaprotestował przeciwko handlowi gaciami na głównej ulicy. Zgłosiliście choć jeden mądry postulat na sesji rady? Olewacie te sprawy nie dostrzegając ich albo nie zauważając związku ze spadkiem ilości kuracjuszy. Nie zorganizowaliście się żeby choć w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego coś wnieść w uatrakcyjnienie pobytu w Busku.Skoro nie chcecie być partnerem władzy, to władza będzie was olewała. Prezentujecie mentalność chłopa Ślimaka czyli co za płotem to mnie nie obchodzi. I potoniecie z taka mentalnością olo
- (2013-04-19 21:59:26)
Osobiście nie uważam Sikorę za dobrego gospodarza, ale chyba w omawianym temacie ma rację. Niby dlaczego wszyscy mamy pokrywać koszt budowy odpowiedniej kanalizacj dla ścieków pokąpielowych? Niech się "biznesmeny" ze Zdroju zrzucą i wybudują sobie odpowiednią rurę tak jak to zrobił Malinowy Zdrój. A po drugie to może warto by sprawdzić ile podatków dochodowych wpływa z Sanato czy Willi Gosia bo podejrzewam że albo są na stracie albo zwrot bo inwestycje....
- (2013-04-19 21:31:02)
BURMISTRZU IDZ PRECZ JESTES NIC NIE ROBIĄCYM URZĘDASEM MIESZKAŃCY BUSKA MAJA CIE DOŚĆ
- (2013-04-19 21:21:50)
ludzie o czym wy mowicie w domu kultury jest szkola muzyczna i handel wodą piwem i winem a nasz wlodarz nic nie robi moze by tez w mechaniku handlować trunkami gdzie respektowana jest ustawa o wychowaniu w trzezwości panie śikora
-DO PANA WALDKA (2013-04-19 21:12:49)
P.WALDEMARZE SIKORA PROPONUJE PANU ZEBY ZAMIAST WSPOMAGAC LUDZI KTÓRZY CHCA COKOLWIEK ZROBIĆ DLA NASZEGO POPADAJĄCEGO W BIEDĘ I RUINE UZDROWISKA WSPOMÓGŁ PAN PSS BUSKO W PRZEJĘCIU JESZCZE WIĘCEJ NIERUCHOMOŚCI ZA DARMO BO ZA PARĘ LAT ZNOWU PAN ZOSTANIE PREZESEM SZKODA TYLKO ZE PRZED WYBORAMI NIE WSPOMNIAŁ PAN WYBORCOM ZE TAK NAPRAWDE TO PAN NIE MA POJĘCIA O MĄDRYM RZĄDZENIU NIE MIAŁ PAN ZADNEGO POMYSŁU NA TO ZEBY COKOLWIEK ZROBIĆ DLA BUSKA SZKODA MI CZASU NA PISANIE BO WIEM ZE TO NIC NIE ZMIENI BARDZO GŁUPI LUDZIE PODEJMUJĄ BARDZO GŁUPIE DECYZJE NA TEMAT NASZEGO MIASTA WSZYSTKICH ZAPRASZAM DO SOLCA POPATRZCIE GŁĄBY JAK SIE ZE WSI ROBI UZDROWISKO
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.