swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dyskusja nad przyszłoscią buskiego Uzdrowiska (audio)

Dodane: Kasia Data: 2013-04-19 15:17:50 (czytane: 26467)  Wersja do druku

'Proszę nie liczyć, że gmina wybuduje nową oczyszczalnię ścieków i nowe kolektory' - burmistrz Waldemar Sikora jasno i stanowczo określił stanowisko gminy w sprawie dotyczącej problemu ścieków pokąpielowych. Temat ten, ciągnący się już od kilku lat, został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK.

Na początku spotkania wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej Jerzy Kokociński. Wiceburmistrz Tomasz Mierzwa przedstawił prezentację multimedialną „Przedsięwzięcia inwestycyjne planowane do realizacji w strefie uzdrowiskowej”. Omawiał po kolei każdą z planowanych inwestycji, wśród których znalazły się: uzbrojenie terenów pod inwestycje za Małpim Gajem, projekt przebudowy muszli koncertowej, wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb oświetlenia Parku Zdrojowego za Maskalisem, budowa łącznika od ulicy Grotta w kierunku ulicy 1 Maja, budowa kanalizacji deszczowej w ulicach 1 Maja i Rzewuskiego, modernizacja systemu oświetlania ulicznego w gminie Busko-Zdrój, modernizacja systemu oświetlenia ulicznego.

 spotkanie_uzdrowisko1.jpg


W ramach planów rewitalizacji strefy uzdrowiskowej miasta Busko-Zdrój omówił również koncepcję rewitalizacji starego Parku Zdrojowego, niezagospodarowanej części parku zlokalizowanego między ulicą Starkiewicza a sanatorium Rafał, koncepcję rewitalizacji parku tzw. „Małpi Gaj”, strumienia pn „Ciek od Buska”, koncepcję przebudowy ulicy 1 Maja, ulicy Rzewuskiego, Rokosza, koncepcję budowy ciągu pieszego ulic Rzewuskiego i Rokosza, a także plan ujednolicenia doboru i rozmieszczenia obiektów na terenie Parku Zdrojowego.

spotkanie_uzdrowisko2.jpg


Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Pierwsze pytanie dotyczyło ulicy Słonecznej, która wymaga natychmiastowego remontu, gdyż jej stan jest tragiczny. Tadeusz Ura, właściciel „Hotelu pod Świerkiem”  zaproponował, aby powołać niezależnego pełnomocnika do spraw Uzdrowiska, człowieka, który byłby związany zarówno z burmistrzem, jak i podmiotami gospodarczymi. Doktor Stodolny  zwrócił uwagę, by przy wykonywaniu inwestycji nie popełniać wcześniejszych błędów.

Zaznaczył, że projekty muszą być przede wszystkim funkcjonalne, z myślą o przyjeżdżających na leczenie pacjentach. Powrócił również do tematu odprowadzania ścieków pokąpielowych, zaznaczając, że bez uregulowania odbioru tych ścieków nie ma szans na rozwój Uzdrowiska. Doktor Stodolny zaproponował, aby przeprowadzić badania, ile ścieków pokąpielowych można wrzucić do oczyszczalni ścieków, aby nie stanowiły one zagrożenia. Pytał również o oznakowanie podmiotów uzdrowiskowych na terenie strefy A, skarżył się na brak oznaczeń i bałagan w parku.

Właścicielka Sanato Katarzyna Gadawska pytała, dlaczego w przedstawionych przez wiceburmistrza Mierzwę projektach nie ma ani słowa o kanalizacji ścieków pokąpielowych. Zaznaczyła, że to nie powinien być problem przedsiębiorców.

Zwróciła uwagę, że Uzdrowisko Busko-Zdrój nigdzie nie jest promowane, co grozi tym, że kuracjusze w przyszłości wybiorą Solec-Zdrój, Busko omijając. Podkreśliła, z czym zgodzili się inni przedsiębiorcy, że w naszym mieście jest nudno i młodzi ludzie, którzy tu przyjeżdżają nie mają co robić.

 spotkanie_uzdrowisko3.jpg

Dariusz Opozda, właściciel Willi Gosia,  mówił o coraz mniejszej liczbie kuracjuszy przyjeżdżających do naszego miasta. Wiele nie dostało umów na leczenia ambulatoryjne. Zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy wie, ile osób mniej niż w latach ubiegłych, przyjeżdża do Buska aktualnie. Zaproponował, by zmniejszyć opłatę klimatyczną, zachęcając tym samym do odwiedzenia naszego Uzdrowiska.

Prezes Uzdrowiska Wojciech Legawiec przedstawił ilość osób z umowami na leczenia ambulatoryjne na przestrzeni kilku ostatnich lat. W 2011 roku było to 4 tysiące osób, w 2012- 1240, zaś w tym roku zaplanowano 1500 osób. Różnica wynika z faktu, że cena, jaką NFZ płaci za usługę niestety nie pozwala na pokrycie wszystkich potrzeb pacjentów.

spotkanie_uzdrowisko4.jpg


Burmistrz Waldemar Sikora, odpowiadając na zarzuty i pytania przedsiębiorców, przyznał, że zdaje sobie sprawę, że wynikają one z troski o Uzdrowisko. Są również wyrazem oczekiwań mieszkańców, jeśli chodzi o działania gminy. Zaznaczył, że należy rozgraniczyć zadania gminy i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Przypomniał, że gmina ma określone pieniądze publiczne, których nie można przeznaczyć na załatwianie prywatnych interesów. „To nie władza wykańcza prywatnych przedsiębiorców, sami się wykańczacie. Przecież wy na wodzie siarczkowej robicie biznes” - mówił burmistrz. Stanowczo podkreślił, że gmina nie wybuduje nowej oczyszczalni dla kilku prywatnych sanatoriów. Za przykład podał hotel „Słoneczny Zdrój”, który sprawę odprowadzania ścieków pokąpielowych załatwił bez problemu. 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

-szop (2013-04-22 07:10:14)

Nasze miasto i uzdrowisko ma wszystko co potrzebne by wybić się na najnowocześniejszy i najlepszy w Polsce kurort.Sikora to dobry menadżer i fajnie to rozgrywa.Komunalizacja może być doskonałym,nie tylko eksperymentem ale faktem,który przyniesie korzyści
wszystkim a nie tylko określonej barwie politycznej.Myślę,że już powinna powstać struktura,która powinna zebrać wszystkich zainteresowanych tj.dużych i małych właścicieli sanatoriów, pensjonatów,poszerzona o lokalnych działaczy,miłośników,sympatyków.
Struktura ta powinna wyłonić władze, władze powinny określić zadania w tym wkłady finansowe i inne a następnie ustalić kto co będzie robił i w jakim czasie.Nie liczmy tylko na NFOZ bo jemu może być obojętne gdzie skierują kuracjusza do Buska czy do Ciechocinka. Busko jest piękne ma szereg nie wykorzystanych walorów i atrakcji tylko należy się nad tym pochylić.

-i (2013-04-21 22:30:41)

Najgorsze w tej dyskusji jest to iż zmniknął główny wątek. Mniej kuracjuszy o prawie 3500 rocznie. Jeśli kuracjusz wyda 2000 tysiące to jest to 7 000 000 mniej dla buska rocznie to wszystko. nie mają pensjonaty, uslugi i sklepy na tym powinniśmy się skupić, bo i urzednicy są potrzebni jak jest duze miasto i ma za co ich utrzymać to samo nauczyciele, jak ludzie się wyniosą to nie będą mieli kogo uczyć, to samo lekarze itd itd ale ja i tak wiem ze to groch o ściane

-d (2013-04-21 22:16:25)

Proszę wziąść pod uwagę, iż niestety nie jest oblozenie 100 % bo nie ma ludzi.
Po za tym są wysokie koszty utrzymania, woda swiatlo a zime trzeba dom ogrzewać chociaż jest pusty. Ci co nie ogrzewają mają wilgoć którą czuc. Jeśli właścicielw są już na emeryturze to spoko nie ma oplat i mają dodatkowe pieniądze inaczej wystarcza na zwykle zycie a nie na wczasy w Egipcie. Kuba Jamaika to chyba wlaściciele najwiekszych sanatorium . nazwy nie podam

-do poniżej (2013-04-21 21:17:40)

cena za 1 łóżko to ok 35 zł/doba
śreni mały pensjonat to min 10 łóżek
35 x 10 = 350 zł dziennie
350 x 30= 10.500 miesięcznie
10.500 x 6 miesięcy = ok 70 tys zł

Podobną korektę proponuję zrobić z kosztami

-Jeśli krytykujesz, to zacznij od siebie. (2013-04-21 19:59:01)

Sanatoria, pensjonaty, kwatery prywatne, agroturystyka to nie są hotele pięciu gwiazdkowe gdzie za nocleg płaci się od 500- 1500,- zł za dobę. Jeśli cena za nocleg w buskich miejscach czasowego pobytu przyjezdni płacą od 20 – 50,-zł – średnio 35,- zł/doba x 30 dni = 1050,-zł za miesiąc. Zakładając, że sezon trawa 6 miesięcy x 1050,- = 6300,- zł. Jeśli kwatera średnio posiada 8 pokoi i w czasie sezonu wielokrotnie wynajęte jest tylko 50% wszystkich pokoi to wtedy zysk roczny wynosi 6300,- x 4 pokoje wynajęte = 25200,- zł. Policzmy teraz koszty: składka miesięczna ZUS od jednej osoby wynosi około 1300 x 12 miesięcy = 15600,-zł. Opał węgiel lub gaz 6400,-zł. Światło ok.5000,-zł. Woda i kanalizacja 400,-zł x 12 = 4800zł. Podatek od nieruchomości 3000,-zł. Podatek do US 3000,-zł. Śmieci, pranie, środki czystości. Reasumując 25200 zysk – prawidłowe koszty 37800. Deficyt = 12600,-zł. Jak sobie w tym przypadku kwaterodawcy radzą, po prostu tną koszty. Pracując na czarno nie płacą ZUS-u i podatku od nieruchomości, paląc w piecu wszystkim co się kupi najtaniej, widać wtedy po kopcących kominach. Łatwo można sobie wyliczyć jaki to jest wielki zysk..

- (2013-04-21 19:50:17)

Zmniejszyć opłatę klimatyczną.Zakupić kozę i będzie dopłata klimatyczna i unijna jednocześnie.Porażka chłopie, problem sięga znacznie głębiej i wyżej.A co do wypowiedzi to ja buskowianin,to człowiek ma rację.

-d (2013-04-21 18:43:56)

a po za tym dyskusja zaczeła się od tego ze jest coraz mnie ludzi w busko a to wplywa na cale miasto.

-d (2013-04-21 18:42:24)

do To ja buskowianin.

W zyciu takich bzdur nie ma . chyba ze ma pan na myśli największe prywatne sanatoria a nie male pensjonaty. Jeśli od osoby jest 30 zloty a więcej niż polowa to koszyt to jaki to jest zarobek.
Policz czlowieku zanim piszesz bzdury

-Opłata uzdrowiskowa (2013-04-21 18:31:52)

podejrzewam, że opłatę pobiera się tylko w państwowych sanatoriach, nie wiem czy miejskie służby finansowe kontrolują to zagadnienie

-To ja buskowianin (2013-04-21 18:23:03)

Do biednych właścicieli pensjonatów jeśli wam tak jest źle to za co jeździcie 3-4razy w roku z całymi rodzinami na wczasy Jamajka.kuba.dominikana ,Kenia ,bali wymieniać dalej bo do Egiptu to tylko Włocha lata no co 40 tys.z rodzinką na 2 tygodnie kilka razy w roku acha no i narty w alpach i to niemal wszyscy buscy właściciele a więc proszę nie obrażajcie Boga że jest tak wam źle bo bieda to wam jeszcze w oczy nie zajrzała

-olo (2013-04-21 17:52:12)

post zatytułowany ,,dlaczego nie przyjade do Buska,, powinien byc dokładnie analizowany przez służby marketingowe uzdrowiska. Ale jak znam życie nikt się tym nie zajmie, bo taki jest ten marketing uzdrowiskowy. Więc będzie jak dotychczas ukraszane mantrą o perle uzdrowisk. Tu jest jeden z kolejnych problemów do rozwiązania w uzdrowisku. Jakie jest to uzdrowisko trzeba zapytać kuracjuszy a nie pozostawać we własnych błędnych wyobrażeniach.

Czy burmistrz musi bezwzględnie kłaść roże przed każdym lokalnym biznesem, sprawa do zastanowienia się.Ale tu chodzi , tak mi się wydaje, o kasę miejską.Proszę wskazać z czego ująć by zrobić kanalizację? CCzy inicjatywa nie powinna wyjśc do właścicieli pensjonariuszy na zasadzie: nasz wkład, wasz wkład?

-i (2013-04-21 13:16:49)

Zrzuciliśmy się na Lagiewniki, wszysktie media drogi super za pieniądze gminy a w tym przypadku powinna być partycypacja kosztów firmy sprzdającej siarkę, gminy bo jej powinno zależeć aby kuracjusze mialy dobre warunki i oczywiście właścicieli pensjonatów, udzial w zależności od wielkości.

- (2013-04-21 12:35:27)

Złożymy się zrobimy im kanalizację,a oni będą zarabiać pieniążki.Czy o to chodzi?

-i (2013-04-21 11:27:16)

Zgadzam się w 100% z ostatnim komentarzem. nareszcze coś konstruktywnego . pozdrawiam

- (2013-04-21 10:36:07)

Burmistrz nie powinien mówić, że należy rozgraniczyć zadania gminy i osób prowadzących działalność gospodarczą. Gmina powinna ściśle współpracować z lokalnym biznesem, bo dzięki przedsiębiorcom ma wpływy do budżetu, m. in. z podatku od nieruchomości, z opłaty uzdrowiskowej, udział w podatku PIT, CIT itd.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry