swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

24 lutego 2013 r. przypada 60 rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa 'Nila'

Dodane: admin Data: 2013-02-24 05:04:06 (czytane: 21276)  Wersja do druku

August Emil Fieldorf, ps. Nil (ur. 20 marca 1895 w Krakowie, zm. 24 lutego 1953 w Warszawie) – bojownik o niepodległość Polski, generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE, kawaler Orderu Orła Białego.

Generał Fieldorf został aresztowany przez funkcjonariuszy UB 10 listopada 1950 w Łodzi. Przewieziony do Warszawy, został osadzony w areszcie śledczym MBP przy ul. Koszykowej. Następnie przewieziono go do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37.   Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie, w którym oskarżono go o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich 16 kwietnia 1952 został skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską  na karę śmierci przez powieszenie.

AEFieldorf_Nil_gen.jpg 

Wyrok wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, na 10 dni przed śmiercią Stalina.

Prokurator Witold Gatner moment ten opisał następująco: „Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to odpowiedział: «Proszę powiadomić rodzinę». Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie. Wówczas powiedziałem: «Zarządzam wykonanie wyroku». Kat i jeden ze strażników zbliżyli się (...). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia”.
 
Miejsce spoczynku ciała generała Emila Fieldorfa "Nila" do dziś jest nieznane. IPN przypuszcza, że znajduje się ono na Powązkach.
 
W marcu 1989 został zrehabilitowany, zmieniono postanowienie, „zarzucanej mu zbrodni nie popełnił”.
 
Ostatnie dziesięć lat życia Augusta Emila Fieldorfa w 2009 r. przeniósł na duży ekran reż. Ryszard Bugajski filmem „Generał Nil”. W rolę  dowódcy Dywersji AK kierującego najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej, m.in zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę,  wcielił się Olgierd Łukaszewicz.

/JK - na podstawie Wikipedia.pl/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (68)
     

-* (2013-02-25 09:29:50)

Te 25 tys ofiar / spory procent to cywile w tym kobiety i dzieci / było dlatego, że kilkudziesięciu facetom coś nie pasowało. Więc nie pasowało im,że to Rosjanie wygrali wojnę. Nie pasowały im ustalenia aliantów w Teheranie. Nie pasowały im ustalenia aliantów w Jałcie i Poczdamie. Większość z tych,, wyklętych,, to chłopscy synowie. Pojąć nie mogę, że nie pasowała im reforma rolna. A może mi ktoś wytłumaczy dlaczego mam czcić pamięć tych co nie pasował im polski Wrocław, Szczecin czy Gorzów? Te pytania można było stawiać sobie 60 lat temu i dziś.

-gorynycz (2013-02-25 08:02:04)

Chwała i Cześć Bohaterom

-Nie zrozumcie mnie źle... (2013-02-24 23:45:00)

...Ale czy to znaczy, że nasz portal wprowadza nowy cykl artykułów historycznych? Co dzień w tamtych czasach ktoś ginął, kogoś wieszali albo kula w łeb. Czekamy na następne artykuły historyczne.
O 25 lutego piszą tak:
1428 – Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie Pińczowowi.
1948 – Komuniści przejęli władzę w Czechosłowacji.
1953 – W Pradze rozpoczęto budowę pomnika Stalina.
O 26 lutego piszą:
1927 – Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym.
1940 - W odwecie za zabicie przez nieznanych sprawców niemieckiego burmistrza Legionowa, hitlerowcy rozstrzelali w Palmirach blisko 190 osób, głównie mieszkańców Legionowa i pobliskich miejscowości.
itd, itd, cała wikipedia informacji.
I żeby ktoś źle nie zrozumiał, że nie szanuję "Nila"

-* (2013-02-24 23:37:02)

ofiary wojny prowadzonej przez ,, zołnierzy wyklętych,,:
- po stronie ówczesnej władzy: 4018 milicjantów, 1615 UB, 3729 żołnierzy WP, KBW, WOP, 485 ORMO razem 9857

- po stronie ludności cywilnej: 2655 rolników, 91 gospodyń domowych, 187 dzieci do lat 14

- po stronie,, wyklętych,, szacuje się,że zginęło 7672 osoby

Łącznie zginęło ok 25 tys osób. Ofiary po obu stronach i wśród ludności cywilnej. Jak zatem czcić pamięć tylko jednych?

-AKS BUSKO (2013-02-24 22:50:19)

CZESC I CHWAŁA BOHATEROM !!!

ANTY KOMUNA !!!

-green (2013-02-24 22:45:58)

PAMIĘTAMY!!!

-TSW 1906 (2013-02-24 21:07:17)

Cześć i Chwała Bohaterom!

-W. (2013-02-24 20:35:06)

Chwała bohaterom! Wywieśmy flagi, pokażmy,że pamiętamy i że Ich ofiara nie była daremną.

-Chwała Bohaterom (2013-02-24 19:16:22)

PAMIĘTAMY

-* (2013-02-24 18:14:04)

treść pytania nr 3 do dziś jest faktem.I ,, słuszna niewiara w uczciwośc referendum i zapewnienia PKWN owskich i sowieckich władz,, w tej konkretnej sprawie / jak i wielu innych / nie wytrzymała próby czasu.

Ta granica jest do dziś. Pytanie nr 3 nie miało utworzyć tej granicy , lecz dać wyrażny sygnał społecznych oczekiwań. Ciekawa byłaby reakcja Europy gdybyśmy posłuchali,, mądrych,, i zrzekli się granicy na Odrze i Nysie.
O granicy wschodniej nie było pytania. Dlatego, że 3 lata wcześniej w Teheranie alianci ta granicę ustalili.

-do: * (2013-02-24 17:52:15)

Żołnierze wyklęci walczyli i ginęli za ich Polskę. Za kraj w granicach z 1939 r., Ojczyznę taką jaką wywalczyli i wskrzesili po 123 latach niebytu ich dziadowie i ojcowie, a w której oni wyrastali.

Nakaz głosowania negatywnie na jedno z pytań w referendum 1946 brzmiące: ,, czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej,, Mieszkańcy Wrocławia, Zielonej Góry , Szczecina i klkuset mniejszych miast'' wynikał ze słusznej niewiary w uczciwość tego referendum i zupełnej niewiary w zapewnienia sowieckich i PKWN'owskich władz. Żołnierze niezłomni nie zgadzali się na wątpliwej pewności obietnice nadania ziem zachodnich kosztem zabrania Polsce ''ziem wschodnich'' - 2/3 terytorium Polski z 1939 r.

-* (2013-02-24 17:26:59)

żołnierze wyklęci nakazywali głosować negatywnie na pytanie w referendum 1946 brzmiące: ,, czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej,, Mieszkańcy Wrocławia, Zielonej Góry , Szczecina i klkuset mniejszych miast mają w związku z tym powód a nawet obowiązek wywieszenia 1 marca flagi państwowej

-Józef Kuraś ''Ogień'' oddał życie 22 lutego 1947 (2013-02-24 17:26:39)

Józef Kuraś, ps.''Ogień'' (ur. 23 października 1915 w Waksmundzie, zm. 22 lutego 1947 w Nowym Targu)

66 lat temu, w Ostrowsku koło Nowego Targu obława UB – KBW osaczyła w zasadzce Józefa Kurasia – legendę antykomunistycznej partyzantki z niewielką grupą podkomendnych.''Ogień'' został zdradzony. Nie chcąc się poddać strzelił sobie w głowę. Zmarł po północy, w nowotarskim szpitalu.

Stefan Korboński, w roku 1945 Delegat Rządu RP na Kraj, nazwał go ''królem Podhala'' i ''tatrzańskim Janosikiem'' XX wieku. Dziś jest uznawany przez pogrobowców Polski Ludowej za postać ''kontrowersyjną''. Nazywają go też ''antysemitą''. Jakby jego winą było to, że likwidując współpracujących z sowietami kolaborantów, konfidentów i aparatczyków, trafiał też na Żydów.

Na początku okupacji dowodził grupą dywersyjną Konfederacji Tatrzańskiej. Nosił wtedy pseudonim ''Orzeł''. Po rozbiciu organizacji przez Niemców grupa Kurasia stała się kadrówką dla AK na Podhalu.

Pseudonim ''Ogień'' przyjął po 29 czerwca 1943 r., po tym jak Niemcy zamordowali mu ojca, żonę i dwuipółrocznego synka. Ciała i dom oblali benzyną i podpalili.

W styzcniu 1945, gdy Armia Czerwona nacierała na całym froncie, 27 stycznia Kuraś przeprowadził przez góry sowieckie pododdziały, umożliwiając im oskrzydlenie Niemców w Nowym Targu. Po zajęciu miasta podporządkował swój oddział sowieckiej komendanturze miasta i z jej ramienia otrzymał zadanie organizacji miejscowej Milicji Obywatelskiej. Po kilku tygodniach „Ogień” i część jego ludzi zostali zwolnieni z MO. Komuniści chcieli go spacyfikować i w marcu 1945 dali mu z Warszawy nominację na szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w NTargu; nominacja ta nastąpiła wbrew opinii miejscowych władz MO i PPR. Pod wpływem ich doniesień WUBP w Krakowie wszczął przeciw niemu śledztwo.
Pozbawiony ostatecznie złudzeń ''Ogień'' z dużą częścią podkomendnych 12.04.1945 zdezerterował i wrócł w góry.

Jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował w roku 1946 obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski! Komórki PPR zeszły tam do podziemia. ''Ogień'' wierzył, że konflikt Zachodu z Sowietami przyniesie nam niepodległość. 14 listopada 1946 r. wysłał list do sowieckiego namiestnika Bieruta: ''Oddział Partyzancki ’Błyskawica’ walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony”.

-Pit (2013-02-24 17:22:53)

Chwała żołnierzom NSZ!!! Młode pokolenie pamięta!

-y (2013-02-24 17:20:28)

Bardzo ciekawa jest historia żołnierzy wyklętych z Brygady Świętokrzyskiej . Narodowe Siły Zbrojne .NSZ

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry