swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

24 lutego 2013 r. przypada 60 rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa 'Nila'

Dodane: admin Data: 2013-02-24 05:04:06 (czytane: 21277)  Wersja do druku

August Emil Fieldorf, ps. Nil (ur. 20 marca 1895 w Krakowie, zm. 24 lutego 1953 w Warszawie) – bojownik o niepodległość Polski, generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE, kawaler Orderu Orła Białego.

Generał Fieldorf został aresztowany przez funkcjonariuszy UB 10 listopada 1950 w Łodzi. Przewieziony do Warszawy, został osadzony w areszcie śledczym MBP przy ul. Koszykowej. Następnie przewieziono go do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37.   Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie, w którym oskarżono go o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich 16 kwietnia 1952 został skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską  na karę śmierci przez powieszenie.

AEFieldorf_Nil_gen.jpg 

Wyrok wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, na 10 dni przed śmiercią Stalina.

Prokurator Witold Gatner moment ten opisał następująco: „Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to odpowiedział: «Proszę powiadomić rodzinę». Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie. Wówczas powiedziałem: «Zarządzam wykonanie wyroku». Kat i jeden ze strażników zbliżyli się (...). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia”.
 
Miejsce spoczynku ciała generała Emila Fieldorfa "Nila" do dziś jest nieznane. IPN przypuszcza, że znajduje się ono na Powązkach.
 
W marcu 1989 został zrehabilitowany, zmieniono postanowienie, „zarzucanej mu zbrodni nie popełnił”.
 
Ostatnie dziesięć lat życia Augusta Emila Fieldorfa w 2009 r. przeniósł na duży ekran reż. Ryszard Bugajski filmem „Generał Nil”. W rolę  dowódcy Dywersji AK kierującego najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej, m.in zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę,  wcielił się Olgierd Łukaszewicz.

/JK - na podstawie Wikipedia.pl/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (68)
     

-['] (2013-02-24 16:44:17)

żołnierze wyklęci to także
mjr. Zygmunt Szendzielarz Łupaszko,
mjr. Hieronim Dekutowski „Zapora”,
gen. Antoni Heda "Szary",
Franciszek Jaskulski "Zagończyk" i inni.

CHWAŁA BOHATEROM!

-* (2013-02-24 15:27:11)

żołnierze wyklęci to także Ogień i jego ludzie. Brygada Świętokrzyska też żołnierze wyklęci.

-WYWIEŚ FLAGĘ 1MARCA - W DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH ! (2013-02-24 14:09:55)

1 marca obchodzimy w Polsce święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"-
- tych, którzy po II WŚ, jako żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowania kraju Związkowi Radzieckiemu,
- dziesiątek tysięcy żołnierzy niezłomnych zrzeszonych w różnych organizacjach: AK, NSZ, WiN, NOW, NZW i innych, którzy kontynuowali walkę, cierpieli i oddawali życie za wolną Polskę.

Oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się w wielu miastach. Główne w Warszawie, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się apel poległych,a w kilkunastu innych miejscach upamiętniających walkę żołnierzy podziemia są składane kwiaty. Wieczorem w archikatedrze św. Jana odprawiana jest Msza Święta.

To państwowe święto ustanowiono w 2011 r. symbolicznie na dzień 1 marca - dzień stracenia w 1951 kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"

-MARIO (2013-02-24 13:18:01)

CHWAŁA BOHATEROM . MUSIMY O NICH PAMIETAC BO PO I SLD ROBIĄ WSZYSTKO BYŚMY O NICH NIE PAMIĘTALI.
PAMIĘCI ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH KTÓRYCH SLD NIE CHCIAŁA UCZCIĆ. TAKIE DZIŚ MAMY STANDARDY POLITYCZNE

-Odra (2013-02-24 13:08:34)

Chylę czoła przed człowiekiem.Pytam jednak czy w 53 roku musiało się to stać.Czy ci z zachodu byli całkowicie nie winni?

-Pomódlmy się za duszę Generała (2013-02-24 12:45:45)

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Przez Miłosierdzie Boże niech odpoczywa w pokoju. Amen.

-Szacun Panie Generale! (2013-02-24 11:58:20)

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków!

-CHWAŁA BOHATEROM! (2013-02-24 11:32:44)

Wieczna chwała i pamięć Wielkim Polakom!

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry