swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi

Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-21 11:20:51 (czytane: 19279)  Wersja do druku

Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.

Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).

Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

kosze_na_smieci.jpg


W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).

O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.

Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (38)
     

-segregacja (2013-02-22 10:24:39)

segregacja to nie jest wielka lipa. ale trzeba naprawdę dobrej organizacji. po drugie jest czy jest w busku punkt oddawania odpadów niebezpiecznych (farby, stare rozpuszczalniki itp)? wiem że na łagiewnickiej przyjmują dużo i nawet sprzęty elektroniczne. a jeśli chodzi o leki to jest jedna apteka w busku która przyjmuje stare leki. ale nie ma bata żeby wszystko segregować: a zużyte podpaski czy pampersy? z tego się już raczej nic nie odzyska. ale wszystko co można powinno się segregować. po co ma trafiać na składowisko? w innych krajach nic się nie marnuje, powstają biogazownie i można tym gazem napędzać nawet auta albo ogrzewac domy, a u nas??? spalarnie śmieci też są super i wcale nie zatruwają powietrza bo maja takie filtry że ten dym jest czystszy niż z waszych kominów

-re (2013-02-21 23:26:37)

A jak będzie wyglądała sprawa śmieci w budynkach wielorodzinnych? zostaną złożone deklaracja o segregowaniu śmieci bo niższa opłata, a "oporny" będzie robił po swojemu. Jak wtedy będa rozliczane opłaty? Będzie stosowana zbiorowa odpowiedzialność..? czy sa siad sasiada będzie śledził..........jak za komuny.
Śmieci wytwarzane są przez mieszkańców - czyli jest to sprawa indywidualna każdego właściciela mieszkania lub lokatora. Dla czego więc urzędnicy gminy przerzucaja odpowiedzialność i cała robote na zarządy Spółdzielni i Wspólnoty. Gmina nie ma wogóle pomysłu na prawidłowe zorganizowanie i rozwiązanie sprawy smieci w mieście.
Gdzie się podziały pojemniki na segregowane śmieci. W ramach oszczędności wydatków gminy, zniknęły po to żeby mieszkańcy nabijali kase dla MPGK.

-Czyściciel (2013-02-21 23:18:54)

Pewnie dobrodzieje będą raz w miesiącu odbierać śmieci, a przez cały miesiąc będzie walić jak z murzyńskiej chaty na podwórku.

- (2013-02-21 21:42:38)

Wiemy że jest termin złożenia deklaracji,wiemy ile musimy i do kiedy zapłacić natomiast nie wiemy co za to dostaniemy- ile razy będą odbierane śmieci i jak je segregować więc dlaczego żada się już od nas zgłoszeń co do rodzaju odpadów.Dlaczero podobno istniejący regulamin gospodarki odpadami nie jest upubliczniony.

-:) (2013-02-21 21:08:10)

czy pod buskim starostwem zostaną umieszczone pojemniki do selektywnego usuwania odpadów? ale tam trzeba będzie dostawić 5-ty kosz,koloru g...a. I usunąć wreszcie fekalia ze starostwa.Rowerzysta wie o kogo chodzi.

-co później się będzie działo z posegregowanymi odpadami? (2013-02-21 20:44:10)

Do niedawna w BZ widziałem taki oto obrazek: pod pojemniki z posegregowanymi przez mieszkańców szkłem/papierem i plastikiem podjeżdża śmieciowóz, wyskakuje obsługa i opróżnia do niego kolejno zawartość tych 3 pojemników, po czym odjeżdża po następne śmieci.

Chciałbym się więc dowiedzieć z tego artykułu, czy wysypisko w Dobrowodzie, tak jak to w Skalbmierzu, jest już dostosowane do odbierania i gromadzenia posegregowanych odpadów? Czy jest sortownia, silosy itp?
Bo jeśli nie to cała ta akcja psu na budę.
Za rządów Rusakowej komunalka też ogłaszała rewolucję śmieciową i jak to się skończyło?

-gosc (2013-02-21 20:25:37)

no to rodziny wielodzietne, lub wielopokoleniowe mają przechlapane, no bo jak w jednym domu mieszka np. 8 osob...a premie urzednicy sobie daja ze ho.ho...pozdrawiam internautow.

- (2013-02-21 20:02:27)

Nie da się tu dodać linku, ale wpiszcie sobie hasło "Jak prawidłowo segregować odpady"

-jojo (2013-02-21 20:01:00)

Jak zwykle naszej ZASRANEJ WŁADZY nie chodzi o to, ile odpadów zrobi i oddaje rodzina, tylko aby ,,zedrzeć'' z każdego. Stare TRUPY precz od władzy,niech młodzi rządzą!!!

- (2013-02-21 19:31:41)

Dziś było zebranie i "uzrzedasy" rozdawali. Nie wiem czy wszędzie jest tak samo. Postaram się zeskanować i wstawić na jaki serwer, bo szukać mi się nie chce po necie. Cena 12zł od osoby za nieposegregowane, 6zł za segregowane z bioodpadem, 4zł bez bioodpadu. A worki kupujesz sobie sam.

-gosc (2013-02-21 19:21:42)

a gdzie mozna otrzymać taka broszurkę o segregacji odpadow? ja pobralem deklaracje ze strony urzedu miasta i gminy. rozumie wszystko ale zeby to bylo 5 stron? kaplica...

- (2013-02-21 19:12:48)

A mnie się wydaje że z tą segregacją to będzie wielka lipa. A gdzie mam oddać np. opakowania szklane czy plastikowe po lekach, albo powiedzmy kieliszek mi się potłukł, a z broszurki wynika że nie mogę go oddać jako szkło. Szyba okienna też szkłem nie jest. Butelki też mają być całe, a jak się potłucze? Puszka po farbie też nie może być wyrzucona - jako posegregowana. Już widzę taką segregację, nad każdym z worków tabliczka co wolno a czego nie. A co z tym co nie wolno a śmieciem jest, co z tym mam zrobić? Dalej do lasu?

-z (2013-02-21 18:52:26)

Specjaliści twierdzą, że właściwa selekcja śmieci wymaga 12(!) pojemników. Wszyscy, którzy zachwycają się selekcją zmienią zdanie jak za swoją selekcję będą płacić 10zł lub kary za niewłaściwą selekcję.

-aaaa (2013-02-21 18:22:25)

złodzieje zab smieci mi drozej wyjdzie jak za światło głupota

-no tak (2013-02-21 16:54:23)

ale jest jedno ale. nie da się w pełni wszystkiego posegregować, Czy np puszki po konserwach można oddawać na złom? co zbierać je osobno? a kartony po mleku? ja segreguje śmieci i chcąc oddać je do komunalki zawsze było że po jogurtach opakować NIE, foliówek NIE a teraz jak będzie? segregując w ten sposób śmieci do tej pory nie dało się nie dopełnić worka co 2 m-ce odpadami mieszanymi. chyba że teraz wszystko bedą przyjomać posegregowane. ale zaraz po co płacić za segregowane? przeciez to jest gotowy surowiec do przeróbki dla komunalki ZA DARMO a sooryy jeszcze dopłacam żeby to wzięli. to nie zachęci ludzi do segregacji.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry