Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-21 11:20:51 (czytane: 19279) 
Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.
Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).
Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.
Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).
O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.
Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (38) |
-segregacja (2013-02-22 10:24:39)
segregacja to nie jest wielka lipa. ale trzeba naprawdę dobrej organizacji. po drugie jest czy jest w busku punkt oddawania odpadów niebezpiecznych (farby, stare rozpuszczalniki itp)? wiem że na łagiewnickiej przyjmują dużo i nawet sprzęty elektroniczne. a jeśli chodzi o leki to jest jedna apteka w busku która przyjmuje stare leki. ale nie ma bata żeby wszystko segregować: a zużyte podpaski czy pampersy? z tego się już raczej nic nie odzyska. ale wszystko co można powinno się segregować. po co ma trafiać na składowisko? w innych krajach nic się nie marnuje, powstają biogazownie i można tym gazem napędzać nawet auta albo ogrzewac domy, a u nas??? spalarnie śmieci też są super i wcale nie zatruwają powietrza bo maja takie filtry że ten dym jest czystszy niż z waszych kominów
-re (2013-02-21 23:26:37)
A jak będzie wyglądała sprawa śmieci w budynkach wielorodzinnych? zostaną złożone deklaracja o segregowaniu śmieci bo niższa opłata, a "oporny" będzie robił po swojemu. Jak wtedy będa rozliczane opłaty? Będzie stosowana zbiorowa odpowiedzialność..? czy sa siad sasiada będzie śledził..........jak za komuny.
Śmieci wytwarzane są przez mieszkańców - czyli jest to sprawa indywidualna każdego właściciela mieszkania lub lokatora. Dla czego więc urzędnicy gminy przerzucaja odpowiedzialność i cała robote na zarządy Spółdzielni i Wspólnoty. Gmina nie ma wogóle pomysłu na prawidłowe zorganizowanie i rozwiązanie sprawy smieci w mieście.
Gdzie się podziały pojemniki na segregowane śmieci. W ramach oszczędności wydatków gminy, zniknęły po to żeby mieszkańcy nabijali kase dla MPGK.
-Czyściciel (2013-02-21 23:18:54)
Pewnie dobrodzieje będą raz w miesiącu odbierać śmieci, a przez cały miesiąc będzie walić jak z murzyńskiej chaty na podwórku.
- (2013-02-21 21:42:38)
Wiemy że jest termin złożenia deklaracji,wiemy ile musimy i do kiedy zapłacić natomiast nie wiemy co za to dostaniemy- ile razy będą odbierane śmieci i jak je segregować więc dlaczego żada się już od nas zgłoszeń co do rodzaju odpadów.Dlaczero podobno istniejący regulamin gospodarki odpadami nie jest upubliczniony.
-:) (2013-02-21 21:08:10)
czy pod buskim starostwem zostaną umieszczone pojemniki do selektywnego usuwania odpadów? ale tam trzeba będzie dostawić 5-ty kosz,koloru g...a. I usunąć wreszcie fekalia ze starostwa.Rowerzysta wie o kogo chodzi.
-co później się będzie działo z posegregowanymi odpadami? (2013-02-21 20:44:10)
Do niedawna w BZ widziałem taki oto obrazek: pod pojemniki z posegregowanymi przez mieszkańców szkłem/papierem i plastikiem podjeżdża śmieciowóz, wyskakuje obsługa i opróżnia do niego kolejno zawartość tych 3 pojemników, po czym odjeżdża po następne śmieci.
Chciałbym się więc dowiedzieć z tego artykułu, czy wysypisko w Dobrowodzie, tak jak to w Skalbmierzu, jest już dostosowane do odbierania i gromadzenia posegregowanych odpadów? Czy jest sortownia, silosy itp?
Bo jeśli nie to cała ta akcja psu na budę.
Za rządów Rusakowej komunalka też ogłaszała rewolucję śmieciową i jak to się skończyło?
-gosc (2013-02-21 20:25:37)
no to rodziny wielodzietne, lub wielopokoleniowe mają przechlapane, no bo jak w jednym domu mieszka np. 8 osob...a premie urzednicy sobie daja ze ho.ho...pozdrawiam internautow.
- (2013-02-21 20:02:27)
Nie da się tu dodać linku, ale wpiszcie sobie hasło "Jak prawidłowo segregować odpady"
-jojo (2013-02-21 20:01:00)
Jak zwykle naszej ZASRANEJ WŁADZY nie chodzi o to, ile odpadów zrobi i oddaje rodzina, tylko aby ,,zedrzeć'' z każdego. Stare TRUPY precz od władzy,niech młodzi rządzą!!!
- (2013-02-21 19:31:41)
Dziś było zebranie i "uzrzedasy" rozdawali. Nie wiem czy wszędzie jest tak samo. Postaram się zeskanować i wstawić na jaki serwer, bo szukać mi się nie chce po necie. Cena 12zł od osoby za nieposegregowane, 6zł za segregowane z bioodpadem, 4zł bez bioodpadu. A worki kupujesz sobie sam.
-gosc (2013-02-21 19:21:42)
a gdzie mozna otrzymać taka broszurkę o segregacji odpadow? ja pobralem deklaracje ze strony urzedu miasta i gminy. rozumie wszystko ale zeby to bylo 5 stron? kaplica...
- (2013-02-21 19:12:48)
A mnie się wydaje że z tą segregacją to będzie wielka lipa. A gdzie mam oddać np. opakowania szklane czy plastikowe po lekach, albo powiedzmy kieliszek mi się potłukł, a z broszurki wynika że nie mogę go oddać jako szkło. Szyba okienna też szkłem nie jest. Butelki też mają być całe, a jak się potłucze? Puszka po farbie też nie może być wyrzucona - jako posegregowana. Już widzę taką segregację, nad każdym z worków tabliczka co wolno a czego nie. A co z tym co nie wolno a śmieciem jest, co z tym mam zrobić? Dalej do lasu?
-z (2013-02-21 18:52:26)
Specjaliści twierdzą, że właściwa selekcja śmieci wymaga 12(!) pojemników. Wszyscy, którzy zachwycają się selekcją zmienią zdanie jak za swoją selekcję będą płacić 10zł lub kary za niewłaściwą selekcję.
-aaaa (2013-02-21 18:22:25)
złodzieje zab smieci mi drozej wyjdzie jak za światło głupota
-no tak (2013-02-21 16:54:23)
ale jest jedno ale. nie da się w pełni wszystkiego posegregować, Czy np puszki po konserwach można oddawać na złom? co zbierać je osobno? a kartony po mleku? ja segreguje śmieci i chcąc oddać je do komunalki zawsze było że po jogurtach opakować NIE, foliówek NIE a teraz jak będzie? segregując w ten sposób śmieci do tej pory nie dało się nie dopełnić worka co 2 m-ce odpadami mieszanymi. chyba że teraz wszystko bedą przyjomać posegregowane. ale zaraz po co płacić za segregowane? przeciez to jest gotowy surowiec do przeróbki dla komunalki ZA DARMO a sooryy jeszcze dopłacam żeby to wzięli. to nie zachęci ludzi do segregacji.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.