swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi

Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-21 11:20:51 (czytane: 19280)  Wersja do druku

Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.

Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).

Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

kosze_na_smieci.jpg


W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).

O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.

Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (38)
     

-do x (2013-02-21 15:56:07)

nie siej fermentu bo ten co napisał artykuł podał prawdziwe dane, deklarację można sobie wydrukować,ja to zrobiłem dwa dni temu ... w zakładce FORMULARZE i WNIOSKI - Wydział finansowo-budżetowy - DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI -nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy [ pdf ].

-x (2013-02-21 15:24:21)

No i stalo sie niesprawiedliwosci zadosc. Ten co napisał ten artykół niech podaje prawdziwe dane bo deklaracji na stronie urzedu nie ma i trzeba sie spacerkiem przejsc. tym sie zajmują nasi urzednicy ze nawet prostego pisma nie ma na stronie a drzewa potrafia wycinac z centrum, żenada całkowita.

-do olo (2013-02-21 14:39:17)

Tu jest własnie problem wiele osób jest zameldowanych i nie mieszka (dzieci sa w akademikach lub "poszły na swoje" ale meldunek został) Opłacaą np czynsz w bloku a zameldowani sa jeszcze u rodziców. Co z takim fantem począć ?

-Do Karol (2013-02-21 13:16:58)

Kolego domy ( wille ) mają sami biedni tego wiejskiego miasteczka. I są to osoby na stanowiskach A ŚMIECI PODRZUCAJĄ SĄSIADOM BO TAK JEST TANIEJ I PROŚCIEJ

-Karol (2013-02-21 13:09:37)

Ciekawy jestem co zrobią władze miasta jak ustalą, że właściciel nieruchomości przez lata nie płacił za wywóz śmieci tylko inteligentnie podrzucał do śmietników osiedlowych, lub w las.

-olo (2013-02-21 12:54:20)

najpierw nalezy złożyć deklarację o ilości osób zamieszkujących danej posiadłości. Potem zadeklarówać segregowanie lub brak segregowania własnych śmieci. I tu ciekawostka - sprawdzian uczciwości tubylców. Busko wg stanu na 2010 rok liczy 16,7 tys mieszkańców. Ciekawe jak się Busko wyludni po deklaracjach o ilości zamieszkujących osób? Deklaracjach ustalających odpłatnośc

-xxx (2013-02-21 12:39:00)

A jeśli ktoś z domku jednorodzinnego nie złoży deklaracji?

-olo (2013-02-21 12:10:11)

jest szansa ,że będziemy normalnym krajem. Takim co wzdłuż torów kolejowych nie zalegaja tony śmieci, takim co las miejski będzie mógł być miejscem wypoczynku a nie śmietniskiem. Pewnie trzeba kilku lat zanim utrwali się nawyk. Ale to dobre posunięcie typowe dla rozwiniętych krajów Europy

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry