swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi

Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-21 11:20:51 (czytane: 19281)  Wersja do druku

Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.

Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).

Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

kosze_na_smieci.jpg


W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).

O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.

Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (38)
     

-Radzowianka (2013-07-18 10:22:32)

Zgadzam się z wszystkimi którzy piszą że segregacja odpadów to dobry pomysł na ochronę środowiska i poprawę naszego wizerunku na rynku światowym. Bulwersuje mnie jedynie ujednolicenie opłat we wsiach i w miastach. Drodzy urzędnicy weźcie pod uwagę to iż ludzie posiadający jakiekolwiek zwierzęta gospodarcze nie wyrzucają odpadów kuchennych .Ludzie posiadający jakikolwiek kawałek pola uprawnego nie wyrzucają odpadów zielonych i organicznych (kompostownik).I wreszcie ludzie którzy posiadają piece centralnego ogrzewania na węgiel i drewno nie wyrzucają odpadów papierowych ,drewnianych skrzynek i innych nadających się do legalnego spalania rzeczy (gałęzie drzew i krzewów). Pozdrawiam wszystkich i proszę o zrozumienie .

-sto (2013-03-25 09:57:02)

a jak sprawdzą kto w bloku wyrzuca śmieci segregowane a kto nie

-segregacja :) (2013-03-17 12:24:31)

Bardzo prosimy o czytelną informację:
1. Rozwiązać umowę z MPGK - wniosek na mpgkbusko.pl, do dnia 30.06
2. Wypełnić Deklarację o wysokości opłat... do 31.03 i złożyć w UMiG - wniosek na umig.busko.pl->formularze
3. Nowy system wchodzi od 1.07
4. Jak często będą odbierane odpady i jak segregować - ile pojemników, jakie, co to znaczy "selektywny zbiór odpadów"
5. Czy wolno używać w Busku młynka do odpadków i odprowadzać do kanalizacji (polecam, nic w kuble nie gnije i nie śmierdzi).

-.? (2013-02-25 15:11:22)

U nas jak zwykle najdrożej. W Pińczowie 8,4 za osobę a u nas 10. Ciekawe jak często będą te śmieci wywozić? Pewnie jak jakaś firma wygra przetarg to będzie miała w nosie i jak najrzadziej będzie jeździć. Może Gmina by się bliżej określiła.

-XXX (2013-02-24 13:07:07)

Jest bez sensu ocenianie gdy oceniany nie ma pojęcia o co chodzi. ''CO INNEGO JEST ZŁOŚLIWIE KRYTYKOWAĆ I ZACZEPIAĆ, A CO INNEGO POPRAWIAĆ I BŁĘDY PROSTOWAĆ, PODOBNIE JAK POCHWAŁY RÓŻNIĄ SIĘ OD POCHLEBSTW''-MIKOŁAJ KOPERNIK.....

-XXX (2013-02-24 13:04:16)

Jest bez sensu ocenianie gdy oceniany nie ma pojęcia o co chodzi. ''CO INNEGO JEST ZŁOŚLIWIE KRYTYKOWAĆ I ZACZEPIAĆ, A CO INNEGO POPRAWIAĆ I BŁĘDY PROSTOWAĆ, PODOBNIE JAK POCHWAŁY RÓŻNIĄ SIĘ OD POCHLEBSTW''-MIKOŁAJ KOPERNIK.....

-MIESZKANIEC WSI...ZADOWOLONY Z REWOLUCJI (2013-02-23 11:02:25)

JAK ZWYKLE NARZEKAJĄ TYLKO CI CO WYWALAJĄ ŚMIECI DO LASU ALBO DO ROWU!!!!CHOLERNE BRUDASY....MIESZKAĆ W SYFIE I CHCĄ MIEĆ GO NAOKOŁO!!!! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!SKOŃCZCIE WRESZCIE MARUDZIĆ I POPATRZCIE SIĘ NA SIEBIE

- (2013-02-22 23:11:29)

Zastanawiam się czy władze Ratusza doręczając nakazy nieruchmości nie powinny jednocześnie wręczać ulotki"Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój" nikt wówczas nie powie,że jest brak informacji,a i ładnie wydany folder nie wyląduje w makulaturze.

-polak (2013-02-22 21:34:40)

woda, prąd teraz smieci jutro za przejscie ulica trzeba bedzie zapłacić! co ja pisze przeciez juz czychają żeby złapac za przejscie w niedozwolonym miejscu to moze teraz po chodniku ijak tu żyć??

-Bardzo dobrze !!!! (2013-02-22 20:55:20)

Będę płacić 2x więcej za śmieci niż obecnie, ale przynajmniej będę miała pewność, że w końcu skończy się wyrzucanie śmieci po lasach i palenie plastiku w piecu. Tylko takim ludziom co to robią nie będą się podobać nowe zasady.

-Trener (2013-02-22 16:03:50)

Wiecie co buraki z urzędu walcie się a śmieci to moja sprawa nie płaciliśmy i dalej na osiedle będę woził i możecie mi naskoczyć paniał

-xxx (2013-02-22 15:48:52)

Śmieci, woda i ścieki podrożeją ... a w MPGK Pan Prezes przyznał podwyżki pracownikom. A TY LUDU BOŻY PŁAĆ I PŁACZ!!!

- (2013-02-22 14:45:56)

no niech straz miejska popilnuje tych smietników na osiedlach, i tak nic nie robia to choc tyle bysmy skorzystali

-XXX (2013-02-22 12:00:36)

jaki pomysł ma władza Spółdzielni Mieszkaniowej na segregowanie śmieci/ nocą podjeżdzają tabuny prywaciarzy z pseudo prywatnych domów/ i podrzucają worki pełne swoich śmierdzących brudów/ a wszyscy lokatorzy ponoszą koszty stałe

-XXX (2013-02-22 11:59:30)

jaki pomysł ma władza Spółdzielni Mieszkaniowej na segregowanie śmieci/ nocą podjeżdzają tabuny prywaciarzy z pseudo prywatnych domów/ i podrzucają worki pełne swoich śmierdzących brudów/ a wszyscy lokatorzy ponoszą koszty stałe

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry