Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi
2013-02-21 11:20:51

Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.

Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).

Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

kosze_na_smieci.jpg


W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).

O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.

Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13332