Dodane: admin Data: 2013-02-01 10:43:29 (czytane: 20043) 
Do 15 stycznia ze strefy uzdrowiskowej miały zniknąć wszystkie reklamy. Ich właściciele dostali takie polecenie od buskiej Straży Miejskiej. Powód? Nieoficjalna kontrola i zapis w statucie Uzdrowiska (par. 4 ust. 1 pkt 13f uchwała Rady Miejskiej nr XIX/250/2012 z 28 czerwca 2012r. w sprawie ustanowienia Statutu Uzdrowiska Busko-Zdrój).
Wśród prywatnych przedsiębiorców zawrzało. Niektórzy już pościągali tablice, inni nie zastosowali się do polecenia, mimo iż „niezastosowanie się do wydanego polecenia skutkować będzie wszczęciem postępowania mandatowego oraz usunięciem reklamy przez ZUK i naliczeniem kosztów jej usunięcia”. Co więcej, jak do tej pory nie wyznaczono miejsca, gdzie można by umieścić reklamy. Nikt też nie zwraca za nie pieniędzy, chociaż przecież każdego przedsiębiorcę trochę kosztowały.

Jak tłumaczy burmistrz Waldemar Sikora „Cały obszar strefy A jest podany rygorom zapisów związanych z ustawą uzdrowiskową i dlatego tak się dzieje. Wszyscy w strefie uzdrowiskowej A otrzymali polecenie usunięcia reklamy”. To statut określa, gdzie można reklamę zamieścić. Dopuszczalne są jedynie strzałki z nazwą danego gabinetu czy pensjonatu. Wszelkie reklamy są zabronione, nawet te umieszczone na prywatnym ogrodzeniu czy posesji. Burmistrz informację o tym, że kuracjusze skarżą się na brak informacji, kwituje: „Ja tego nie wymyśliłem - musimy się stosować do nakazów”.
Powstały bałagan jest wynikiem wcześniejszych zaniedbań i najwyższy czas zaprowadzić porządek. Podobny dylemat był z handlującymi w strefie A, którzy ustawiali się w przeróżnych miejscach. Ten problem jednak został już rozwiązany. Władze planują wyznaczyć kilka miejsc, gdzie reklamy zostaną umieszczone. Aby jednak to zrobić, musi być podjęta odpowiednia uchwała. Nie ma pewności, czy sprawa zostanie rozwiązana w marcu, do tej pory na pewno nic nie da się zrobić.

Wiele osób prowadzących działalność w Uzdrowisku narzeka, że zamiast oczekiwanej pomocy natrafia wciąż na utrudnienia. „Czy władze chcą, żeby wszyscy się wynieśli? Prywatni przedsiębiorcy są tu niepotrzebni?” - pyta z żalem jeden z właścicieli zakładu leczniczo-rehabilitacyjnego.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (83) |
- (2013-02-02 19:12:38)
a może by tak pan burmistrz usunoł firme ubezpieczeniową z budynku państwowego bo to prywatna firma i w samym starostwie nie widaćosoby która siedzi za szkłem w firmie ubezpieczeniowej bo zasłaniają reklamy
-Radni miejscy ustanawiają nowe 'buskie' zasady ekonomiczne. (2013-02-02 17:47:19)
Każdy bodaj wie na całym świecie, że
REKLAMA DŹWIGNIĄ HANDLU.
Na świecie może i tak, ale jak widać nie w Busku. Nasi radni to chyba zatem wybitni i utytułowani ekonomiści, przynajmniej w swoim mniemaniu, skoro podnoszą rękę na jedną z powszechnie uznawanych prawd ekonomicznych.
Za komuny obowiązywał podział w ekonomii na tę właściwą i uprawianą w PRL ekonomię socjalistyczną i tą ekonomię kapitalistyczną, którą stosował zgniły zachód. Dlaczego więc w Busku, w którym pamięć tamtych czasów wiecznie jest żywa, czci się Świerczewskiego, Gwardię i Armię Ludową, nie mogłaby obowiązywać ekonomia buska. Zgodnie z nią np. im mniej reklam tym większe dochody handlowców i im dalej parkingi od sklepów tym więcej w nich klientów.
Ale ja się pytam co będzie gdy radni 'zagłaskają' miejscowy handel i usługi? kto bedzie płacił podatki? Skąd radni i urzędnicy będą mieli na swoje pensje i nagrody?
-„Rozdziobią nas kruki i wrony”. Co dalej będzie z pustymi kwaterami prywatnymi? (2013-02-02 10:38:36)
W poprzednich latach do Busku-Zdroju na leczenie ambulatoryjne przyjeżdżało około 15000 osób. Ponieważ nie wszystkie sanatoria wykonują zabiegi ambulatoryjne ze względu na ograniczone możliwości zabiegowe. W roku ubiegłym do NFZ z chęcią podpisania umowy wystąpiły dwa sanatoria: Sanatorium Uzdrowisko S.A. i Sanatorium Włókniarz. Ogólnie zamówiono około 8000 tysięcy zleceń, lecz w rezultacie podpisano umowę na około 2000 osób. Dlaczego tak mało ? Zabiegi lecznicze w Busku-Zdroju kosztują więcej niż zabiegi w innych uzdrowiskach. Do Buska-Zdroju generalnie przyjeżdża się po zdrowie, na kąpiele siarczkowe- (17,-zł), masaż klasyczny-(20,-zł), całkowite okłady borowinowe-(20-25,-zł). Takie zabiegi muszą więcej kosztować ponieważ koszty własne są wysokie ze względu na wysoką cenę gazu ziemnego, energii elektrycznej itd., nie można ich porównywać z tanimi zabiegami w innych uzdrowiskach gdzie koszty własne są znikome- siła robocza. NFZ wszystkie uzdrowiska traktuje jednakowo proponując maksymalną stawkę za trzy zabiegi dziennie w tym jeden główny, dwa tańsze i opiekę lekarską- 26,00 zł. dziennie. Sprzedając zabiegi lecznicze w pakiecie z zakwaterowaniem i wyżywieniem można z niewielkim zyskiem zamknąć bilans roczny. Sprzedając same zabiegi należałoby dopłacać do każdego zabiegu, lecz kto to ma robić ? Sanatoria nie są jednostką charytatywną. Co w takiej sytuacji mają zrobić kwatero dawcy, okoliczna agroturystyka. Obecnie stoją puste, wyrywają sobie klienta na różne sposoby, między innymi wystawiając coraz to większe reklamy, ulotki na słupach. Obniżając cenę poniżej kosztów działalności. Czego efektem jest brak nakładów inwestycyjnych. Odbija się to na standardzie obiektów. Miasto również traci na tym ponieważ brak jest wpływu z opłaty klimatycznej- (3,10 zł/doba/osoba/, obiekty coraz częściej pracują na czarno, nie rejestrują się nigdzie. Lokalny handel, gastronomia upada. W głównym zabytkowym parku zdrojowym hula wiatr i kraczą wrony.
- (2013-02-02 09:12:40)
I bardzo dobrze. Dość kiczu.
Odsyłam do oceny.
Wystarczy poszukać
"Znajdź setki różnic. Kraków bez reklam"
- (2013-02-02 01:50:41)
bo nie ma to jak w miescie uzdrowiskowym reklamowac inne miasto uzdrowiskowe!! po co trzymac tu kuracjuszy? racja niech jada do malinowego... po co maja byc w Busku i tutaj zostawiac swoje pieniadze... niech jada gdzie indziej...
-Klasyczne odwracanie uwagi - W Sejmie zamiast o walącej się gospodarce to debatują o homoseksualistach, w Busku zamiast rozliczyć dziwne inwestycje poprzedników walka z reklamami! (2013-02-02 00:12:33)
Zajrzałem dziś do internetu by dowiedzieć się co i jak. Na stronie Radia Kielce przeczytałem 2 artykuły, których skrót poniżej:
2013-01-24: Nowy obiekt sanatoryjny w Busku Zdroju:...4-gwiazdkowe Sanatorium & SPA Bristol nastawione będzie na przyjęcie pacjentów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy...Koszt budowy sanatorium, to ponad 20 milionów zł.
2013-01-17: Busko- Zdrój będzie miało obwodnicę:
Busko-Zdrój będzie miało obwodnicę,... ma mieć prawie 5 kilometrów. Koszt jej powstania jest szacowany na ponad 17 milionów złotych.
5 km obwodnicy za 17 mln... ciekawe ile kosztuje 1km autostrady pomyślałem i wyguglowalem informację w Rzeczpospolitej:
30-11-2011: Drogie śląskie autostrady:
... Najdroższa polska autostrada kosztowała 166 mln zł za kilometr, najtańsza – ok. 21 mln zł...
Wiedziony ciekawością i węchem poszukałem informacji o finansach sztandarowej inwestycji 3 tysiąclecia w Busku : rewitalizacji Mickiewicza. Ofo co Radio Kielce napisało:
2011-07-03 Trwa rewitalizacja centrum Buska-Zdroju: W centrum Buska - Zdroju kontynuowane są prace związane z rewitalizacją miasta.Jak poinformował nas wiceburmistrz Buska, Tomasz Mierzwa, w Alei Mickiewicza zakończona została już budowa kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, obecnie wykonywana jest tam kanalizacja sanitarna. Rozpoczęła się także realizacja projektu ulicznego oświetlenia buskiego deptaka. ...Koszt pierwszego etapu prac rewitalizacyjnych to około 30 mln złotych.
A długość Mickiewicza od parku do rynku to niespełna 1km. I co o tym myśleć?
- Budowa 4* Sanatorium Bristol razem z usunięciem Bycoka: 20 mln
- 5 km obwodnica za 17 mln
- 1 km autostrady w szczerym polu kosztuje od 21 mln w górę
- na odnowę 1 km Mickiewicza miasto wydało 30 mln + bodaj jeszcze 5mln.
Czy rzeczywiście czas więc i pora kłócić się o reklamy? Czy nie należałoby się raczej czym prędzej zastanowić dlaczego miejskie inwestycje są takie koszmarnie drogie?
-panno p (2013-02-01 22:12:21)
ni eo o chodzi zeby pokazac duza reklame. jak ktos ma kupic coś od ciebie to jak jestes uczciwa to kupi nie boj nic. tak jest wlasnie w innych panstwach a ty na Polske narzekasz. własnie to jest nasz problem. moj grunt i se robie co chce: nawet se wielki gnój moge zrobic i wara. nie myślimuy o tym czy to potrzebne rzeczywiscie (myslisz że ci zyski skoczą??) ja powiedziałam, jak widzialam 5 bilbordów co 5 metrów firmy X że w życiu juz tam nic nie kupie bo mnie wkurzyli tym ze zeszpecili piękny krajobraz. nie myślimy o innych aspektach tylko nawalić reklam i przyciągać naiwnych. prawda jest tak: DOBRY I UCZCIWY SPRZEDAWCA/PRODUCENT NIE POTRZEBUJE WIELKIEJ REKLAMY
-pani p (2013-02-01 21:10:04)
Najlepiej zakazać wszystkiego, a miasto niech umrze śmiercią naturalną - wyjedzmy wszyscy na "saksy" wtedy będzie u Nas wspaniale. W naszym "Busku" nic nie wolno, podatki płacić za grunty, ale już nie wolno nam robić na nich co chcemy. Ja sama miałam problemy ale na obrzeżach "Buska" z reklamą to jest chore jakie są zakazy i nakazy, niewspomne, że reklama nie przeszkadzała pieszym, samochodom i widoczności na drodze i wokół niej, ale i tak nie wolno, ma być ileś tam metrów od jezdni.........Zresztą to nie jedyna sprawa, że mam dość naszego miasta i"kochanej Polski", pewnie będziemy musieli się z nią rozstać i rzeczywiście wyjechać za granicę, żeby się czegoś dorobić, nie krzywdząc innych i nie okradając państwa.
-Jola (2013-02-01 19:43:04)
Wszystkim podoba się uporządkowanie handlu w strefie A. Skoro tak przeszkadzały powiewające stringi na straganach to dlaczego nikt nie zwraca uwagi na powiewające szmaty przy sklepikach obok Oblęgorka a panowie ze straży miejskiej odwracają głowe przechodząc obok.A co z autami zaparkowanymi na cały dzień przy kawiarni Belwederskiej? A tiry które jeżdżą do buskowianki przez środek strefy "a" na to nikt nie patrzy .
Pomylone pomysły z usuwaniem handlu, reklam itp. a do okoła tiry smród i brud .
-buti (2013-02-01 19:28:46)
Jako powód intensywnych działań podano nieoficjalną kontrole.Czy jest szansa na roziązanie tego szyfru w rodzaju: kiedy, kto,dlaczego,skąd,czyj to interes,za ile,obcy,swój?.Jak swój to przechlapane.W modlitewniku napisane jest....poradzę.
-a (2013-02-01 19:11:19)
wy marni maruderzy! pomysl super i trafny! Widac chociazby na krakowskim rynku jak usuniecie syfiacych i kolorowo-pstrokatych reklam brudzacych widoki poprawil wyglad otoczenia... PAtrzac jak szybko pojawiaja sie w zapyzialym Busku szyldy bannery itd to dobry krok aby uniknac tego "przepychu brudu" za pare lat
- (2013-02-01 18:11:21)
A MNIE SIE BARDZO TERAZ PODOBA ZE PRZENIESIONO TE WISZACE NA STRAGANACH STRINGI DO BUDEK HANDLOWYCH USYTUOWANYCH W JEDNYM MIEJSCU .JESTEM W BUSKU PIATY RAZ NA KURACJI , TERAZ PRZYNAJMIEJ JEST PORZADEK . GRATULACJE DLA WLADZ MIASTA . SLUSZNA SPRAWA Z REKLAMAMI . KAZDY KURACJUSZ PO 2 DNIACH POBYTU JUZ WSZYSTKO WIE GDZIE MOZNA DOBRZE ZJESC POTANCZYC ALBO COS PODERWAC. BUSKO PIEKNIEJE . GRATULACJE.
-aludzie!! (2013-02-01 17:54:43)
patrzcie w przyszlosci na to, kogo wybieracie, przeciez ryba psuje sie od glowy. te wszystkie idiotyzmy z ostatnich lat przyszly z sejmu, od naszych POslow. burmistrz jest tylko wykonawca tych durnych przepisow!!!
-nie rozumiem! (2013-02-01 17:51:02)
czy statut to określa, czy ustawa uzdrowiskowa to reguluje?
w artykule są te dwa sformuowania. Jeżeli statut, to trzeba go zmienić, jeżeli ustawa to się podporządkować.
Ewentualnie do wszystkich reklam dodać strzałki - jeżeli jest taki wymóg.
- (2013-02-01 16:07:29)
Tabliczki informacyjne typu "KAWIARNIA" i podstawowy opis menu wam przeszkadza?
Skąd 10 m banery w parku?
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.